آژانس بین المللی انرژی اتمی از دومین مکان توافق شده با ایران بازرسی کرد

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه 9 مهر 1399 تائید کرد که طبق توافق اجرا شده با ایران از دومین مکان مورد نظر بازدید کرده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی از دومین مکان توافق شده با ایران بازرسی کرد

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، در این بیانیه آمده است: به عنوان بخشی از توافق با ایران، برای حل و فصل مسائل اجرای پادمان که توسط آژانس معین شده، این سازمان در هفته جاری به دومین مکان دسترسی مکمل را صورت داده و از نمونه های زیست محیطی استفاده کرده است.

آژانس پیش تر ادعاهایی را درباره آنچه فعالیت های هسته ای اعلام نشده در مکان هایی در ایران خواند مطرح کرده بود.

با این حال دو طرف، چهارشنبه 5 شهریور 1399 در پایان سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات ایران، توافق کردند تا همکاری های خود را بیش از پیش تقویت کنند و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از 16 ژانویه 2016 به صورت موقت توسط ایران در حال اجراست، ارتقا بخشند.

گروسی هفته گذشته در شصت و چهارمین نشست سالانه مجمع عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح نمود که این نهاد بین المللی به صورت دائم اجرای تعهدات هسته ای ایران را ذیل برجام به شورای حکام گزارش می کند.

وی اضافه نمود: آژانس به راستی آزمایی درباره عدم انحراف مواد هسته ای اعلام شده توسط ایران طبق معاهده پادمانی ادامه می دهد. همچنین ارزیابی ها درباره عدم وجود مواد هسته ای و فعالیت های اعلام نشده ادامه دارد.

مدیرکل آژانس همچنین یادآور شد که ماه گذشته با رئیس جمهوری و سایر مقامات ارشد ایران برای پرداختن به پرسش های باقی مانده و به ویژه حل مساله دسترسی به دو مکان در ایران، رایزنی کرده است.

وی با بیان اینکه ما درباره مسائل اجرایی پادمانی مورد نظر به توافق رسیدیم اضافه نمود: آژانس سپس طبق پروتکل الحاقی به یکی از دو مکان دسترسی و بازرسان از محیط نمونه برداری کردند که متعاقبا بررسی خواهد شد.دسترسی به مکان دوم نیز برای این ماه برنامه ریزی شده است.

گروسی بر همین اساس از توافق حاصل میان ایران با اژانس استقبال و ابراز امیدواری کرد که این مساله به تقویت همکاری های دو طرف منجر شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 532

به "آژانس بین المللی انرژی اتمی از دومین مکان توافق شده با ایران بازرسی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس بین المللی انرژی اتمی از دومین مکان توافق شده با ایران بازرسی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید