استفاده از فناوری نانو برای مقابله با ویروس کرونا

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، تهیه واکسن با هدف پیشگیری و تهیه دارو با هدف درمان، دو راه حل موجود جهت مقابله با هر عفونت میکروبی از جمله ویروس کرونا است که فناوری نانو به عنوان یک فناوری نوظهور می تواند در هر دو جنبه به سلامت و بهداشت عمومی جامعه یاری کند. به تازگی دستاوردهای مختلفی در بخش استفاده از نانومواد برای مقابله با کرونا گزارش شده است.

استفاده از فناوری نانو برای مقابله با ویروس کرونا

با شیوع ویروس کرونا در چین، کوشش ها برای یافتن راه چاره مقابله با این بیماری در حال افزایش است. در میان یافته های علمی به دست آمده در این راستا، استفاده از نانومواد یکی از راهبردهای جالب توجه بوده است به طوری که در حال حاضر دستاوردهایی در کشورهای مختلف به دست آمده است که در آنها از نانومواد برای مقابله با ویروس کرونا یا ساخت واکسن برعلیه این ویروس استفاده شده است.

کروناویروس (corona virus) نام دسته بزرگی از ویروس ها بوده که دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی را در انسان درگیر می نمایند و عامل بیماری های مختلفی از سرماخوردگی معمولی تا سارس هستند.

اندازه متوسط این ویروس ها حدود 125 نانومتر است و دارای پوشش ویروسی (viral envelope) و ژنوم RNA تک رشته ای هستند. این ویروس بین انسان و حیوان مشترک بوده و از انواع گوناگون حیوانات از قبیل شتر، گربه و احتمالا خفاش به انسان منتقل می شوند.

ویروس های کرونا دارای چهار نوع پروتئین هستند: پروتئین spike (s)، envelope (E)، membrane (M) و nucleocapsid (N) که پروتئین s متصل به غشای ویروس نقش مهمی در اتصال و ورود آن به سلول میزبان دارد. از این رو هدف قرار دادن این پروتئین با داروها و ترکیبات بازدارنده مختلف یک راه چاره برای مبارزه با این نوع ویروس است.

نانومواد مختلف از جمله نانوذرات طلا و نقاط کوانتومی کربنی (CQDs) به دلیل نسبت سطح به حجم زیاد و همچنین امکان عامل دار کردن آنها با انواع گروه های عاملی گزینه مناسبی برای برهم کنش با ویروس ها و جلوگیری از ورود آنها به سلول هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 85

به "استفاده از فناوری نانو برای مقابله با ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از فناوری نانو برای مقابله با ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید