اظهارات بی سابقه رئیس جمهور تونس علیه امارات؛ رویای آشفته تان تعبیر نخواهد شد

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، در سایه دشمنی امارات با تجربه دموکراتیک نوپای تونس، قیس السعید تاکید نمود که این کشور به دوره تاریک گذشته باز نخواهد گشت.

اظهارات بی سابقه رئیس جمهور تونس علیه امارات؛ رویای آشفته تان تعبیر نخواهد شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رسانه های تونسی، قیس سعید رئیس جمهور تونس با هشدار شدید به کسانی که دل به گذشته بسته اند، گفت: آنچه امیدوار آن هستند، صرفا رویاهای آشفته است.

قیس سعید این مطلب را در جریان سخنرانی خود برای تونسی ها به مناسب عید سعید فطر بیان داشت.

سیاستمداران و فعالان شاخص تونسی دولت امارات را به دشمنی با تجربه دموکراتیک تونس و کوشش برای مصادره تصمیم گیری حاکمیتی این کشور به وسیله تزریق پول های زیاد به داخل تونس و سوق دادن راستا به سمت تکرار سناریوی مشابه انقلاب معکوس در مصر در سال 2013 میلادی متهم می نمایند.

سعید گفت: در شرایط استثنایی کشور به علت ویروس کرونا، بسیاری درصدد سازماندهی اوضاع و دستیابی به رویاهای آشفته خودشان هستند.

وی اضافه نمود: بعضی از آنها همچنان مشتاق بازگشت به گذشته دارد؛ یعنی بازگشت به قبل (دوره قبل از انقلاب 2011 میلادی). بعضی دیگر خود را برای آنچه می بینند و آنچه می خواستند، آماده می نمایند؛ درحالی که بعضی دیگر متأسفانه به نفاق، ریاکاری، دروغگویی، تهمت و افترا زدن عادت نموده اند. آنها کسانی هستند که خداوند درباره آنها می فرماید که فی قلوبهم مرض. (در قلبهای آنها بیماری است).

وی تاکید نمود: کسی که آماده به راه انداختن هرج و مرج می گردد و از اینجا به آنجا رفته و دارایی این ملت را به آتش می کشد، به طور قطع خودش اولین کسی خواهد بود که در زبانه های این آتش خواهد سوخت.

قیس سعید گفت: ملت ما چیز جز حق حیات خود نخواسته است. تونسی نمی خواهد که در روز رای گیری یک شهروند به شمار رود و بعد از آن نیمه شهروند. او می خواهد که یک شهروند کامل در میهنی باشد که از همه حق و حقوق برخوردار باشد.

وی اضافه نمود: کسانی هستند که تنها زندگی در هرج و مرج را دوست دارند. اما دولت، نهادها و قوانین خاص خود را دارد و شهروندان دارای حقوق خود هستند.

قیس سعید گفت: این امکان وجود داشت که به کسانی که به دنبال طرح مسائل خیالی هستند، بیش از آنچه تصور می کنید، پاسخ داده گردد اما گزینه ما همیشه پایبندی به ارزش های اخلاقی پیش از پایبندی به اجرای قانون بود.

راشد الغنوشی رئیس مجلس نمایندگان تونس نیز در پیغام خود به مناسبت عید سعید فطر خواهان همبستگی و وحدت صفوف مردم و آرام کردن اوضاع شد.

وی با اشاره به موفقیت گذار دموکراتیک و سیاسی در تونس گفت: همانطور که در سیاست و آزادی پیروز شدیم، باید در توسعه و برقراری عدالت اجتماعی پیروز شویم.

در طول روزهای گذشته، رسانه های سعودی و اماراتی به طور هماهنگ با حمله به الغنوشی مدعی شده اند که وی از زمان بازگشت به تونس ثروت زیادی بدست آورده است.

این درحالی است که سایت عربی 21 اسنادی را منتشر نموده که ثابت می نماید که الغنوشی به جز یک خانه خریداری شده در دهه هفتاد گذشته و یک خودروی مدل 2011 میلادی و یک حساب بانکی 52 هزار دیناری (18 هزار دلاری) ندارد و فقط حقوقش در این حساب ریخته می گردد.

بعضی ناظران معتقدند که هدف از حمله هماهنگ سعودی ها و اماراتی ها ایجاد شکاف در دو نهاد مجلس و ریاست جمهوری و به راه انداختن درگیری های حاشیه ای بین فراکسیون ها و تشکل ها برای گسستن نهاد حکومتی تونس است.

بعضی دیگر نیز هدف از این کار را کوشش برای سرپوش گذاشتن ریاض و امارات بر شکست خود در لیبی دانسته اند.

درپی وقوع انقلاب مردمی در تونس، عربستان سعودی زین العابدین بن علی دیکتاتور این کشور را در خاک خود پناه داد و از تحویل آن به نظام جدید لیبی برای محاکمه خودداری کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 331

به "اظهارات بی سابقه رئیس جمهور تونس علیه امارات؛ رویای آشفته تان تعبیر نخواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات بی سابقه رئیس جمهور تونس علیه امارات؛ رویای آشفته تان تعبیر نخواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید