تخمین درآمد دولت از مالیات بر سود سپرده های بانکی

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، کارشناس اقتصاد با تاکید بر اینکه می توان بین 10 تا 20 هزار میلیارد تومان از مالیات بر سود سپرده های بانکی درآمد داشت، گفت: البته باید سازوکارهای آن به طور شفاف تعیین گردد، شاید حدود نیم درصد افراد جامعه شامل این نوع مالیات می شوند.

تخمین درآمد دولت از مالیات بر سود سپرده های بانکی

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، هادی ترابی فر کارشناس مالی، دیشب در برنامه پایش که با موضوع اصلاح فرآیندهای مالیاتی پخش شد، با اشاره به شاخص مالیات بر درآمد ناخالص، گفت: در سال 2016 و 2017، نسبت مالیات بر درآمد ناخالص کشور، از 4 تا 10 بوده است،

وی ادامه داد: این شاخص در ایران نسبت به سایر کشورها عدد پایینی است، بر طبق برنامه ششم رقم آن باید به 10 درصد برسد که احتیاج است در این زمینه کوشش هایی صورت گیرد.

ترابی فر اضافه نمود: در کشورهای مختلف سهم مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی بیش از 40 درصد، اما در ایران این رقم به 14 درصد می رسد، از سوی دیگر در این کشورها، سهم مالیات بر سود شرکت ها، زیر 10 درصد و در ایران 37 درصد است.

کارشناس مالی برنامه پایش گفت: رقم بالای مالیات بر سود شرکت ها، خلاف حمایت از سیاست های فراوریی و جهش فراوری است و در این خصوص باید سهم مالیات بر درآمد اشخاص افزایش و سهم مالیات بر سود شرکت ها کاهش یابد.

وی ادامه داد: بخش عمده ای از درآمد مالیاتی کشور مربوط به مالیات بر ارزش اضافه نموده است و سال ها است که از مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی پیشی می گیرد، یکی از پایه های مالیاتی، که در کشور وجود ندارد و در کشورهای ضعیف نیز اجرا می گردد، مالیات بر مجموع درآمد است.

ترابی فر گفت: مالیات بر مجموع درآمد دارای مزیت های بسیاری برای قشر کم درآمد است، با دریافت این مالیات، می توان درآمد خانوارها را شناسایی کرد و بر اساس آن می توان نظام یارانه ای کشور را متحول کرد.

وی بیان نمود: یارانه و مالیات دو روی یک سکه هستند و می توان به وسیله مالیات به یارانه های کشور جهت داد، تراکنش حساب های بانکی کشور اگر شفاف گردد نیز می تواند به افزایش درآمدهای مالیاتی یاری کند.

وی ادامه داد: مالیات بر سود سپرده های بانکی نیز در بیشتر کشورها اجرا می گردد، این مالیات در رسته مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی طبقه بندی می گردد، از طرفی در بعضی کشور ها این نوع مالیات، جز مالیات بر ثروت محسوب می گردد.

کارشناس مالی کشور اضافه نمود: بین 10 تا 20 هزار میلیارد تومان می توان از مالیات بر سود سپرده های بانکی درآمد داشت، البته باید سازوکارهای آن به طور شفاف معین گردد، شاید در حدود نیم درصد افراد جامعه شامل این نوع مالیات می گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 385

به "تخمین درآمد دولت از مالیات بر سود سپرده های بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخمین درآمد دولت از مالیات بر سود سپرده های بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید