تداوم فرایند احیای بازار جهانی نفت با افزایش سفرهای جاده ای و هوایی

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، شرکت نروژی ریستاد انرژی که از شرکت های شناخته شده دنیا در حوزه مشاوره و تحقیقات انرژی به شمار می رود، در گزارش جدید خود درباره چشم انداز بازار نفت پیش بینی نموده است که تقاضای دنیای نفت در امسال و سال آینده میلادی روندی صعودی را طی خواهد نمود.

تداوم فرایند احیای بازار جهانی نفت با افزایش سفرهای جاده ای و هوایی

ریستاد انرژی در ابتدای گزارش خود تأکید نموده است که در راستای ارائه پیش بینی ها و برآوردهای مبتنی بر واقعیت های موجود، این شرکت به طور مستمر آخرین تحولات دنیای، تغییرات در محدودیت های مرتبط با همه گیری کرونا و سیاست های دولت ها را رصد نموده است.

در خلاصه گزارش شرکت ریستاد انرژی از چشم انداز بازار دنیای نفت و گاز آمده است:

تقاضای دنیای نفت

پیش بینی ما این است که میانگین روزانه تقاضای دنیای نفت در سال 2021 با 6 درصد افزایش نسبت به سال قبل، از 89.6 میلیون بشکه به 95.4 میلیون بشکه خواهد رسید. برآوردهای ما نشان می دهد که این فرایند صعودی در سال 2022 نیز ادامه یافته و میانگین تقاضای روزانه نفت تا 99.4 میلیون بشکه افزایش خواهد یافت. انتظار می رود که در ماه آوریل میانگین روزانه تقاضای دنیای نفت 93 میلیون بشکه باشد و در ماه های مه و ژوئن این رقم به ترتیب به 94 و 95.8 میلیون بشکه برسد. پیش بینی می گردد که در سه ماهه خاتمهی سال 2021 میانگین روزانه تقاضای دنیای نفت به 98.3 میلیون بشکه افزایش یابد.

تقاضای سوخت های جاده ای

ما بر این باوریم که تقاضای دنیای سوخت های جاده ای (بنزین و گازوئیل) در امسال میلادی 9 درصد نسبت به سال قبل رشد خواهد نمود و از 41.3 میلیون بشکه در روز به 45.1 میلیون بشکه در روز و پس از آن در سال 2022 به حدود 47.5 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

تقاضای سوخت جت

سوخت جت در مقایسه بسیار بیشتر از سایر انواع سوخت از بحران کرونا تأثیر پذیرفته است و پیش بینی می گردد که با توجه به بهبود نسبی اوضاع، میانگین تقاضای دنیای سوخت جت با رشد 21 درصدی نسبت به سال گذشته، از 3.2 میلیون بشکه به 3.9 میلیون بشکه در روز برسد. انتظار می رود که با عادی تر شدن اوضاع در سال 2022، میانگین روزانه تقاضای دنیای سوخت جت نسبت به امسال 5.4 میلیون بشکه دیگر افزایش یابد.

تقاضای نفت در اقتصادهای عظیم دنیا

در حال حاضر پیش بینی می گردد که تقاضای روزانه نفت در آمریکا در سال 2021 با افزایش 8 درصدی نسبت به سال گذشته، از 18.1 میلیون بشکه به 19.4 میلیون بشکه و در سال آینده نیز به 20.0 میلیون بشکه برسد.

انتظار می رود در سال 2021 تقاضای روزانه سوخت های جاده ای در آمریکا به 11.8 میلیون بشکه در روز برسد که این رقم حدود 10 درصد بیش از میانگین روزانه ثبت شده در سال گذشته میلادی است.

بر اساس برآوردهای کنونی، در سال 2021 میانگین تقاضای روزانه نفت در اروپا با 6 درصد افزایش نسبت به سال گذشته به 13.4 میلیون بشکه و پس از آن در سال 2022 به 14.1 میلیون بشکه خواهد رسید.

پیش بینی می گردد که تقاضای روزانه سوخت های جاده ای در اروپا نیز با افزایش 7 درصدی نسبت به سال گذشته به 6.6 میلیون بشکه برسد و در سال 2022 نیز 100 هزار بشکه دیگر به این رقم افزوده گردد.

در خصوص چین نیز انتظار می رود که تقاضای نفت در این کشور با رشد 7 درصدی نسبت به رقم 13.9 میلیون بشکه ای سال گذشته به 14.9 میلیون بشکه افزایش یابد و در سال 2022 نیز تا 15.8 میلیون بشکه رشد کند.

تقاضای روزانه سوخت های جاده ای در چین طی سال گذشته میلادی 5.6 میلیون بشکه بوده است که پیش بینی می گردد این رقم در امسال میلادی به 6.2 میلیون بشکه و در سال 2022 به 7 میلیون بشکه برسد.

شرکت ریستاد انرژی در خاتمه این گزارش تأکید نموده است که پیش بینی ها و برآوردهای فوق بر اساس شرایط کنونی اجرا شده اند و این شرکت با مد نظر قرار دادن تحولات آینده دنیا به ویژه تحولات مرتبط با همه گیری کرونا و گام های جدید دولت ها برای مقابله با آن، اقدام به بازبینی پیش بینی ها و برآوردهای خود از چشم انداز بازار دنیای نفت و فرآورده های نفتی خواهد نمود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 911

به "تداوم فرایند احیای بازار جهانی نفت با افزایش سفرهای جاده ای و هوایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم فرایند احیای بازار جهانی نفت با افزایش سفرهای جاده ای و هوایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید