خبرنگاران تخفیف برق امید همه مشترکان صرفه جو را در برمی گیرد

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، تهران - خبرنگاران - سخنگوی صنعت برق گفت:طرح برق امید فرصت مناسبی برای همه مشترکان ایجاد می نماید که مصرفشان را کم نموده و از تخفیف 100 درصدی بهای برق برخوردار شوند.

خبرنگاران تخفیف برق امید همه مشترکان صرفه جو را در برمی گیرد

به گزارش روزسه شنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، مصطفی رجبی مشهدی اضافه کرد: هدف از اجرای طرح برق امید به هیچ عنوان کاستن از رفاه خانوار نیست، بلکه این طرح به دنبال بهینه سازی مصرف و اختصاص آن به بخش های فراوریی مانند کشاورزی و صنعتی است.

وی ادامه داد: مشترکان در این طرح به سه دسته پرمصرف، خوش مصرف و کم مصرف تقسیم بندی می شوند که امیداست با اجرای طرح برق امید، باعث هجرت دو گروه دیگر به جمع مشترکان کم مصرف گردد.

رجبی مشهدی گفت: 36 میلیون مشترک برق در کشور وجود دارد که از این میان نزدیک به 30 میلیون مشترک خانگی هستند، بر اساس آمارها 8.5 میلیون مشترک خانگی در گروه کم مصرف ها و 4.5 میلیون نفر نیز جزو مشترکان پرمصرف قرار دارند و الباقی مشترکانی هستند که در گروه خوش مصرف ها تقسیم بندی می شوند.

سخنگوی صنعت برق اعلام نمود: 60 درصد از جمعیت کم مصرف های برق کشور در روستاها و 40 درصد نیز در مناطق شهری هستند ولی ما امیدواریم با مطلع سازی و تبلیغات مناسب، جمعیت بیشتری به گروه های کم مصرف اضافه شوند.

وی پراکندگی جمعیت کم مصرف ها را در کشور یکسان دانست و اضافه کرد: حدود 30 درصد از مشترکان مناطق مختلف در این گروه قرار می گیرند.

رجبی مشهدی درباره الگوی کم مصرفی در مناطق عادی و گرم گفت: الگوها در حال آنالیز های بیشتر قرار دارند، اما بر اساس آمارهای موجود اگر الگوی کم مصرفی در مناطق عادی 100 کیلووات ساعت در ماه است، این الگو در مناطق گرم چهار برابر بیشتر و حدود 400 کیلووات ساعت خواهد بود.

وی ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود، 30 درصد از مشترکان خانگی در مناطق گرم نیز در گروه کم مصرف ها قرار دارند.

سخنگوی صنعت برق اظهار امیدواری کرد: با تبلیغات مناسب و اطلاع رسانی صحیح، تا 10 درصد از مصرف برق مشترکان خانگی کاهش و به بخش های صنعتی و کشاورزی تزریق و باعث رونق بیشتر این بخش ها در کشور گردد.

رجبی مشهدی اعلام نمود: ممکن است با اجرای این طرح در کوتاه مدت هزینه هایی به صنعت برق وارد گردد چرا که باعث کاسته شدن از درآمدهای برق خواهد شد اما در بلند مدت و از دیدگاه مالی صحیح، باعث کاهش سرمایه گذاری مورد احتیاج برای احداث نیروگاه های جدید و تاسیسات مورد احتیاج برای انتقال و توزیع می گردد که تنها برای ساعت های محدودی در سال مورد استفاده قرار می گیرند و این سرمایه گذاری را می توان به بخش های دیگر تزریق کرد.

وی گفت: کاهش 10 درصدی مصرف برق بخش خانگی از انتشار 5 میلیون تن گازهای آلاینده به جو جلوگیری خواهد نمود.

سخنگوی صنعت برقادامه داد: شکل گیری فرایند پایدار تامین برق نیز از دیگر محاسن این طرح به شمار می رود؛ همانگونه که همکاری مشترکان در دوسال متوالی(سال جاری و سال گذشته) باعث شد تابستانی بدون خاموشی و تنها رشد 10 درصدی در پیک را ببینیم.

رجبی مشهدی گفت: در کشور 50 تا 60 درصد انرژی بیشتر برای فراوری کالا و خدمات مصرف می گرددکه با شاخص شدت انرژی سنجیده و بیان می گردد و این فرایند در بخش خانگی هم وجود دارد، اما امید است که اجرای این طرح به بهینه سازی مصرف برق در بخش خانگی کشور منتج گردد.

وی اضافه کرد: کوشش می گردد طرح برق امید به طرح های تشویقی در ساعت های پیک گره زده شده و باعث کاهش مصرف برق در پیک (ماه های گرم) گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 498

به "خبرنگاران تخفیف برق امید همه مشترکان صرفه جو را در برمی گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تخفیف برق امید همه مشترکان صرفه جو را در برمی گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید