درگیری نظامی متحدان عربستان و امارات در ابین یمن به کجا انجامید؟

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، منابع یمنی گزارش کردند که در درگیری دیروز متحدان عربستان سعودی با امارات در جنوب یمن چندین تن کشته و زخمی شدند.

درگیری نظامی متحدان عربستان و امارات در ابین یمن به کجا انجامید؟

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ علیپور رحمتی، منابع یمنی که روز گذشته از حمله نیروهای دولت مستعفی یمن متحد عربستان سعودی به المجلس الانتقالی الجنوبی (شورای انتقالی جنوب-تحت حمایت امارات) در استان ابین (جنوب یمن) خبر دادند، امروز (سه شنبه) گزارش کردند که نیروهای دولت مستعفی یمن بخش هایی از این استان را تحت کنترل خود درآوردند.

وبگاه خبری المشهد الیمنی به نقل از یک منبع نظامی در این خصوص نوشت که روز گذشته، در درگیری نیروهای دولت مستعفی یمن با نیروهای شورای انتقالی در منطقه الشیخ سالم (شرق شهر زنجبار-مرکز استان ابین) چندین تن از نیروهای دو طرف کشته یا زخمی شدند.

این منبع ادامه داد که نیروهای وابسته به دولت منصور هادی صبح روز دوشنبه از مواضع خود در منطقه قرن الکلاسی و رشته کوه های العرقوب به سمت منطقه الشیخ سالم یعنی درست جایی که نیروهای شورای انتقالی در آن تمرکز دارند، حرکت کردند.

به دنبال این درگیری و شدت یافتن آن، نیروهای شورای انتقالی از منطقه یادشده عقب نشینی کردند؛ نیروهای دولت مستعفی نیز پیشروی خود را به سمت شهر زنجبار ادامه دادند. در مقابل نیروهای انتقالی در اطراف زنجبار و دروازه شرق شرقی آن متمرکز شدند و تجهیزات نظامی عظیمی به آن ارسال کردند.

طبق گفته وبگاه یمنی، نیروهای دولت منصور هادی بسیاری از شهرستان های استان ابین را تحت کنترل دارند. این در حالی است که نیروهای انتقالی تنها بر دو شهر زنجبار، جعار و بعضی مناطق هم مرز با عدن را سیطره دارند.

این درگیری ها که پیشتر به استان عدن محدود بود پس از اعلام خودمختاری شورای انتقالی شدت گرفت.

به گزارش وبگاه خبری شبکه الجزیره،محمد الحضرمی وزیر خارجه دولت مستعفی یمن با متهم کردن شورای انتقالی گفت که این شورا بر ادامه شورش مسلحانه خود و همچنین تضعیف کار نهادهای دولتی از جمله وزارت بهداشت اصرار می ورزد.

محمد الحضرمی در ادامه گفت که شورای انتقالی از درخواست های بین المللی مبنی بر دست کشیدن از تصمیم خودمختاری سر باز زده است.

الحضرمی با تأکید بر اینکه دولت مستعفی یمن به توافق ریاض پایبند است، اضافه نمود، شورای انتقالی باید از شورش خود دست بردارد.

توافق ریاض، توافق عربستان و امارت برای تقسیم قدرت در عدن و سرانجام دادن به درگیری نواب یکدیگر در جنوب یمن است که پنجم ماه اکتبر (مهر ماه گذشته) میان متحدان آنان در ریاض امضاء شد.

از مهم ترین بندهای توافق ریاض استقرار دولت منصور هادی در شهر عدن ظرف مدت هفت هفته از زمان امضای آن، استقرار نیروهای نظامی زیر نظر وزارتخانه های کشور و دفاع، مقابله مشترک با جنبش انصارالله یمن زیر نظر ائتلاف سعودی، تشکیل یک کمیته نظارت بر توافق ریاض با نظارت عربستان و معین 12 وزیر از شورای انتقالی جنوب (متحد امارات) در دولت آینده از مجموع 24 وزیر کابینه بوده است که هیچ کدام تا به امروز عملی نشده است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 299

به "درگیری نظامی متحدان عربستان و امارات در ابین یمن به کجا انجامید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درگیری نظامی متحدان عربستان و امارات در ابین یمن به کجا انجامید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید