مالیات کالاهای نفتی، طلا و نوشابه تعیین شد

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، نمایندگان مجلس در ادامه آنالیز لایحه مالیات بر ارزش افزوده ماده 28 این لایحه را با 158 رأی موافق، 18 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 218 نماینده حاضر در مجلس تصویب کردند.

مالیات کالاهای نفتی، طلا و نوشابه تعیین شد

طبق این مصوبه نرخ مالیات و عوارض کالاهای نفتی، فلزات گران بها، سیگار، نوشابه و سایر کالاهای آسیب رسان به سلامت به توضیح زیر مشخص می شود:

الف- کالاهای نفتی

1- انواع بنزین و سوخت هواپیما 30 درصد

2- نفت گاز، نفت سفید، نفت کوره، گاز طبیعی و گاز مایع 15 درصد

تبصره 1- نفت خام، میعانات گازی و گاز طبیعی خام که توسط وزارت نفت (شرکت ملی نفت ایران) به پالایشگاه ها فروخته می شود، مشمول مالیات نیست. همچنین واردات بنزین و سوخت هواپیما و گاز طبیعی توسط وزارت نفت (شرکت های تابعه)، در این مرحله مشمول مالیات نیست و مالیات فروش کالای مزبور در مراحل بعدی عرضه حسب مقررات مربوط مشمول می شود.

تبصره 2- مأخذ محاسبه مالیات فروش در خرده فروشی بنزین و نفت گاز توسط شرکت های غیردولتی دارای مجوز از وزارت نفت، عبارت است از مابه التفاوت قیمت خرید محصولات فوق از شرکت های پالایش (با احتساب مالیات موضوع بند الف این ماده)، با قیمت عرضه آن ها به مصرف کننده. مابه التفاوت مزبور به عنوان درآمد ناشی از ارائه خدمات توسط صندلی های عرضه بنزین و نفت گاز تلقی شده و با نرخ مذکور در ماده (7) این قانون مشمول مالیات می شود. مالیات پرداختی بابت خرید بنزین و نفت گاز به عنوان اعتبار مالیاتی برای صندلی داران منظور نمی شود.

تبصره 3- مالیات پرداختی مؤدیان بابت کالاهای موضوع این بند، درصورتی که به عنوان مواد اولیه اصلی توسط واحدهای فراوریی به کار برده شود، به عنوان اعتبار مالیاتی آن واحدها قابل پذیرش است. همچنین مالیات پرداختی توسط واردکنندگان و توزیع کنندگان کالاهای مزبور به عنوان اعتبار مالیاتی آنان منظور می شود.

تبصره 4- مالیات که شرکت ملی نفت ایران برای خرید نهاده های موردنیاز جهت طرح های تملک دارایی های سرمایه ای پرداخت می نماید، قابل استرداد یا تهاتر نیست. شرکت یادشده مجاز است مبالغ مزبور را به عنوان بخشی از بهای تمام شده دارایی های فوق الذکر منظور نماید. سایر مالیات ها که شرکت مزبور برای مصارفی غیر از تملک دارائی های سرمایه ای پرداخت می نماید، با رعایت مقررات، به عنوان اعتبار مالیاتی آن شرکت منظور می شود. اعتبار یادشده با تأیید سازمان قابل تهاتر با بدهی مالیاتی آن شرکت یا سایر شرکت های تابعه وزارت نفت است.

ب- طلا و پلاتین

1- اصل طلا و پلاتین به کار رفته در مصنوعات ساخته شده از فلزات مزبور، معاف از مالیات است.

2- اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشنده کالاهای موضوع این بند مشمول مالیات با نرخ نه درصد (9 درصد) است.

3- پس از راه اندازی سامانه مؤدیان، عرضه کنندگان کالا و خدمات مربوط به این بند مکلف اند کلیه عملیات خریدوفروش خود را در سامانه مزبور ثبت کنند. درج ارزش اصل طلا و یا پلاتین، اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشنده به تفکیک در صورتحساب الکترونیکی الزامی است. در صورت کتمان و یا عدم ثبت تمام یا بعضی از معاملات در سامانه مذکور مشمول جریمه ای معادل نه درصد (9 درصد) ارزش اصل طلا و پلاتین است که غیرقابل بخشودگی است. این جریمه علاوه بر جریمه مذکور در بند ب ماده (39) این قانون است.

4- کلیه واحدهای فعال در زنجیره عرضه کالا و خدمات مربوط به این بند مکلف اند که حداکثر تا دو ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون از پایانه فروشگاهی مورد تأیید سازمان استفاده کنند. در غیر این صورت اتحادیه های ذی ربط و اتاق اصناف ایران موظف اند پروانه فعالیت واحدهای موضوع این بند در کل زنجیره مربوط را که بدون استفاده از پایانه فروشگاهی اقدام به فروش کالا یا خدمت می کنند، باطل کنند. نیروی انتظامی موظف است از ادامه فعالیت واحدهای فاقد پروانه جلوگیری نماید.

پ- نوشابه های قندی گازدار و بدون گاز و سایر کالاهای آسیب رسان به سلامت

نوشابه های قندی گازدار و بدون گاز و سایر کالاهای آسیب رسان به سلامت (به استثنای کالاهای موضوع بند ت این ماده) فراوری داخل مشمول مالیات با نرخ شانزده درصد (16 درصد) و واردات آنها مشمول مالیات با نرخ 36 درصد هستند. فهرست کالاهای موضوع این بند و واحدهای فراوریکننده آنها حداکثر دو ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیشنهاد و حداکثر یک ماه بعدازآن توسط کارگروهی مرکب از کنندگان تام الاختیار وزارتخانه مزبور، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور مالی و دارای تصویب می شود. تغییرات فهرست موردنظر تا انتهای دی ماه هر سال (برای اجرا در سال بعد) به ترتیب فوق تصویب و توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اجرا اعلام می شود. در صورت عدم تصویب فهرست مزبور در مهلت مقرر، فهرست پیشنهادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پس از تأیید شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، ملاک عمل است.

ت- انواع سیگار و محصولات دخانی

انواع سیگار و محصولات دخانی به توضیح زیر مشمول مالیات می شوند:

1- سیگار، توتون پیپ و تنباکوی فراوری داخلی، 25 درصد

2- سیگار، توتون پیپ و تنباکوی فراوری داخل با نشان بین المللی که فهرست آن هر سال توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه و با تصویب هیأت وزیران ابلاغ می شود، چهل 40 درصد

3- سیگار، توتون پیپ و تنباکوی وارداتی، 65 درصد

4- توتون خام وارداتی 10 درصد

5- توتون فرآوری شده وارداتی (خِرمن توتون) 35 درصد

تبصره 1- نرخ های مشخص شده از سال دوم اجرای قانون هر سال پنج واحد درصد افزایش می یابد تا زمانی که نرخ مذکور برای انواع سیگار و محصولات دخانی، توتون پیپ و تنباکوی فراوری داخل به 55 درصد، برای فراوریات داخل با نشان بین المللی به 95 درصد و برای انواع سیگار و محصولات دخانی، توتون پیپ و تنباکوی وارداتی به 125 درصد برسد.

تبصره 2- فراوریکنندگان سیگار و محصولات دخانی مکلف اند از زمان لازم الاجرا شدن این قانون، قیمت خرده فروشی و تاریخ فراوری را بر روی پاکت بسته بندی محصولات دخانی درج کنند. در صورت تخلف از حکم این تبصره، اعتبار مالیاتی مربوط، پذیرفته نمی شود و مشمول مالیات فروش به نرخ های مذکور است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 50

به "مالیات کالاهای نفتی، طلا و نوشابه تعیین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات کالاهای نفتی، طلا و نوشابه تعیین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید