مسجد وزیر خان؛ مسجد تاریخی و زیبای پاکستان، عکس

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، مسجد وزیر خان مربوط به قرن هفدهم در شهر لاهور پاکستان واقع شده و یکی از مهم ترین نشانه های این شهر محسوب می گردد. مسجد وزیر خان یکی دیگر از مساجد خیره کننده دنیا است که در ادامه با این مسجد بسیار زیبا بیشتر آشنا خواهید شد.

مسجد وزیر خان؛ مسجد تاریخی و زیبای پاکستان، عکس

تاریخچه مسجد وزیر خان:

ساخت مسجد تحت سلطنت امپراتور مغول شاه دنیا در سال 1634 یا 1635 شروع شد و تقریباً در مدت هفت سال به خاتمه رسید. مسجد وزیر خان به سبک معماری مغولی با چهار مناره بنا شده است. مسجد وزیر خان به دست هنرمندان ایرانی ساخته شده است.

مسجد وزیر خان کجاست؟

مسجد وزیر خان در شهر لاهور مرکز استان پنجاب در پاکستان است در امتداد جنوبی گذرگاه شاهی، راستای سنتی برای گذار اشراف گورکانی در راستا کاخ های سلطنتی در دژ لاهور، قرار گرفته است. این مسجد حدود 260 متر با غرب دروازه دهلی فاصله دارد، که در آن جا حمام شاهی نیز واقع شده است. این مسجد همچنین رو به میدان وزیر خان و دروازه چتا مستقر است.

معماری مسجد وزیر خان:

مسجد هم در داخل و هم در بیرون، با نقاشی و کاشی کاری های زیبا به رنگ های آبی، سبز، نارنجی، زرد و بنفش تزیین شده است. منطقه ای که مسجد در آن واقع شده است نیز یکی از شگفت انگیزترین نقاط در لاهور است.

مسجد وزیر خان برای آرایه های استادانه اش که از مناطق مختلف تأثیر گرفته است معروف است، با اینکه دیگر آثار تاریخی در لاهور از دوره شاه دنیا از کاشی-کاریهای پیچیده برخوردارند اما هیچ کدام قابل قیاس با مسجد وزیر خان نیستند.

ورودی مسجد یک دروازه عظیم به سبک تیموری است که به میدان کوچک شهری باز می گردد. ایوان دارای دو بالکن کوچک است. بالای ایوان به عربی شهادتین نوشته شده است. دو طرف ایوان هم با کاشی کاری در هم پیچیده دو رباعی به فارسی به خط محمدعلی خوشنویس که شاگرد میان میر بود نوشته شده است.

بعد از عبور از دروازه و هشتی، حیاط قرار گرفته است. حیاط 130 فوت در 160 فوت است، دورتادور حیاط رواقی قوس دار وجود دارد و سطح حیاط از آجر پوشیده شده است که از ویژگی های معماری ایرانی مساجد است.

منبع: گردشبان
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 755

به "مسجد وزیر خان؛ مسجد تاریخی و زیبای پاکستان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجد وزیر خان؛ مسجد تاریخی و زیبای پاکستان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید