گرمای تابستان جلوی گسترش کرونا را می گیرد؟

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، براساس یک مطالعه جدید که در دانشگاه پرینستون انجام گرفته و در تاریخ 18 ماه می 2020 (29 اردیبهشت 1399) در مجله معتبر علمی ساینس منتشر شده است، محققان به این نتیجه رسیده اند که تاثیر تغییرات آب و هوایی بر همه گیری ویروس کرونا در شرایط فعلی بسیار اندک است.

گرمای تابستان جلوی گسترش کرونا را می گیرد؟

در این مقاله پیش بینی شده است اگرچه تغییرات آب و هوایی در اندازه و زمان ابتلا به ویروس کرونا تاثیرات اندکی دارد، اما به طور کلی، به دلیل اینکه تعداد زیادی از مردم هنوز هم در معرض ویروس کرونا قرار دارند درنتیجه آب و هوای گرم یا مرطوب باعث کند شدن ویروس در مراحل اولیه همه گیری ویروس کرونا نخواهد شد. محققان دریافته اند که بدون توجه به شرایط آب و هوایی، ویروس کرونا به سرعت گسترش خواهد یافت.

شیوع سریع ویروس کرونا در برزیل، اکوادور، استرالیا و سایر کشور ها در مناطق گرمسیری و نیمکره جنوبی - جایی که این ویروس در طول فصل تابستان شروع شده است - بعضی از نشانه هایی را آشکار می نماید که در واقع شرایط آب وهوایی گرم تر تاثیرات اندکی بر گسترش ویروس کرونا دارد.

محققان هنوز قطع به یقین نمی دانند که چگونه دما و رطوبت بر انتقال ویروس کرونا تأثیر می گذارد، اما آن ها بر این باورند که بعید است که این عوامل بتوانند انتقال ویروس را به طور کامل بر اساس آنچه در بین سایر ویروس ها دیده می گردد متوقف کند.

تجربه کار با ویروس های دیگر این را به خوبی نشان داده است که بدون واکسن و اقدامات کنترلی، دما (تغییرات آب و هوایی) تنها زمانی می تواند موثر باشد که شمار زیادی از انسان ها (میزبان) به ایمنی لازم در مقابل ویروس کرونا دست یافته باشند.

قبلاً نشان داده شده است کرونا ویروس های انسانی دیگر مانند ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا برای گردش در خون به شدت وابسته به فاکتور های فصلی هستند و در فصل زمستان در مناطق گرمسیری به اوج خود می رسند.

اگرچه بالا بودن دمای بالا و رطوبت جلوی گسترش کرونا ویروس های دیگر مانند سرماخوردگی و ویروس آنفولانزا را می گیرد، اما این امر در مقابل ویروس جدید کرونا چندان مؤثر نیست، چرا که بدن بیشتر انسان ها به ایمنی لازم مقابل این ویروس دست نیافته است.

اگر فرض کنیم که کرونا ویروس جدید یک ویروس فصلی باشد، ما باید انتظار داشته باشیم که ابتدا این ویروس در جمعیت انسانی به یک ویروس بومی تبدیل گردد و سپس آن را به عنوان یک ویروس فصل زمستان در نظر بگیریم.

محققان 3 سناریو را برای نقش تغییرات فصلی در بروز ویروس های مشابه بیان می نمایند

سناریوی اول فرض بر این است که ویروس کرونای جدید دارای همان حساسیت به آب و هوا مانند ویروس آنفولانزا باشد.

در سناریو های دوم و سوم، به ویروس همان میزان وابستگی به آب و هوای و ایمنی بدن داده می گردد که ویروس های کرونایی دیگر مانند OC43 و HKU1 که دو دلیل عمده برای سرماخوردگی هستند.

در هر سه سناریو، تغییرات آب و هوایی (گرما و رطوبت) تنها زمانی که بخش های زیادی از جمعیت انسان در برابر ویروس مصون یا مقاوم باشند، به یک عامل کاهش دهنده گسترش ویروس تبدیل می شوند. هر چه مصونیت در جمعیت بیشتر گردد (افراد بیشتری به ویروس مبتلا شوند یا ایمنی گله ای)، انتظار می رود حساسیت به آب و هوا نیز افزایش یابد.

محققان همچنین یک شبیه سازی را انجام دادند که میانگین تأثیر اقدامات کنترلی مانند فاصله اجتماعی و تاثیرات آب و هوایی بر گسترش ویروس را نشان داد.

نتایج حاکی از آن است که هرچه اقدامات کنترلی برای جلوگیری از انتقال ویروس طولانی تر اجرا گردد (رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک) در نتیجه ویروس حساسیت بیشتری به آب و هوای گرم نشان خواهد داد.

مترجم: بهروز محمدی؛ متخصص بیوتکنولوژی میکروبی

منبع:

Susceptible supply limits the role of climate in the early SARS-CoV-2 pandemic. Baker et al. Science 18 May 2020: eabc2535. DOI: 10.1126/science.abc2535

منبع: فرارو
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 328

به "گرمای تابستان جلوی گسترش کرونا را می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرمای تابستان جلوی گسترش کرونا را می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید