جاذبه های گردشگری تفرش؛ شهر ناشناخته مرکزی، عکس

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، شهرهای استان مرکزی کمتر شناخته شده هستند و بیشتر مسافران معمولا به شهرهای معروف آن نظیر اراک سفر می کنند. اما در این میان شهرهای بسیار زیبایی از جمله شهر تفرش هستند که از آن ها نباید غافل ماند. تفرش شهری میان چشمه سارها، مجموعه ای از کوه های پایدار، منطقه ها سرسبز و غارها است که از طبیعت بکر و زیبایی بهره مند است.

جاذبه های گردشگری تفرش؛ شهر ناشناخته مرکزی، عکس

این شهر همچنین از منابع آب غنی، هوای ملایم و زمین های حاصلخیز، همراه با غنایم طبیعی و مزارعی مملو از گل های وحشی، کندوهای عسل، باغ های میوه مخصوصا گردو برخوردار است که زیبایی های آن را دو چندان می کند. در این مطلب به جالب ترین و مجذوب کننده ترین جاهای دیدنی تفرش اشاره ای کوتاه کرده ایم.

چشمه آب معدنی گراو

چشمه آب معدنی گراو یکی از جاذبه های طبیعی تفرش است که در فاصله پنج کیلومتری این شهر، میان دو روستای کبوران و طراران قرار گرفته است. این چشمه از چند قسمت در سطح زمین تشکیل می شود که از آن قسمت ها، آب به حالت جوشش از زمین خارج می شود. در بعضی قسمت ها هم، آب به همراه مقدار زیادی گاز کربنیک از زمین خارج می شود. گفته می شود که آب این چشمه دارای فواید درمانی بسیار از جمله تسکین دهنده درد، موجب باز و بسته شدن عروق، افزایش جریان خون پوستی و قرمز شدن پوست، کاهش موقتی فشار خون و آهسته شدن نبض می شود. آشامیدن آب معدنی چشمه گراو کمی قبل از نوش جان کردن غذا، به هضم آن کمک می کند و ترشحات گوارشی را افزایش می دهد.

غار امجک

غار امجک در فاصله 63 کیلومتری شمال غربی تفرش در ارتفاعات کوهی به همین نام در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا جای گرفته است. ورودی این غار، دیواره به طول دوازده متر دارد که برای ورود به آن باید به کمک ابزار از این دیواره گذشت. پس توصیه می شود حتما با یک غارنورد حرفه ای وارد غار امجک شوید. زیر این غار، چشمه ای وجود دارد که آب آن از سقف غار می چکد و به خاطر گذشت زمان باعث به وجود آمدن استلاکمیت هایی شده است که از سقف آن آویزان هستند.

آبشار قطره باران

آبشار قطره باران یکی از نقاط دیدنی استان مرکزی است که در سی کیلومتری شمال غربی شهر تفرش در دهستان بازرجان در نزدیکی روستای کوریان واقع شده است. این آبشار در دره ای عریض واقع شده و دورتا دور آن را گیاه زیبایی به نام پر سیاوشان مانند دیواره ای پوشانده است. اطراف آبشار قطره باران از چشم انداز ها بسیار دیدنی برخوردار است و آن را به مکانی باصفا در دل بیابان تبدیل کرده است.

امامزاده ابوالعلی مهدی

امامزاده ابوالعلی مهدی یکی از نوادگان امام جعفر صادق (ع) است که از آثار ملی به ثبت رسیده کشور در شهر تفرش هم به تعداد می رود. قدمت بنای این امامزاده متعلق به دوران حکومت ایلخانان برمی شود و بنا به دلایلی به طور کامل به پایان نرسیده است.

آب انبار بلور

آب انبار بلور در محله قدیمی شهر تفرش قرار گرفته و از دوران حکومت قاجاریه به یادگار مانده است. فضای اصلی مخزن این آب انبار را دوازده ستون، هجده جرز، بیست گنبد و دو غلام گردش مخصوص هوا تشکیل می دهند.

غار علی خورنده

غار علی خورنده یکی از جا های دیدنی استان مرکزی در شهر تفرش است که در فاصله سه کیلومتری آن، در ارتفاعات کوه نقره کمر واقع شده است. برای رسیدن به این غار باید از روستای کوهین بگذرید و از دیواره ای به طول تقریبی پانزده متر و شامل سه بند، صعود کنید. در سقف غار علی خورنده هم، استلاکیت ها و استلاکمیت ها را می توانید مشاهده کنید.

مسجد جامع شش ناو

مسجد جامع شش ناو یکی از آثار به جای مانده از دوران حکومت سلجوقیان در محله فم شهر تفرش است و یکی از مساجد با ارزش و قدیمی این شهر محسوب می شود. وجه تسمیه شش ناو، ناودان هایی شش گانه هستند که برای سهولیت در کار توزیع آب ایجاد شده اند.

خانه تاریخی خاندان میرفخرایی

خانه تاریخی خاندان میرفخرایی در یکی از کوچه باغ های محله آب دکان شهر تفرش قرار گرفته و در فهرست آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده است. قدمت این بنا به دوران قاجاریه یعنی 200 سال قبل می رسد و شامل سه بخش حیاط، واحدهای معماری اطراف حیاط، قطعه باغی، دو درب اصلی در جهت شمال و غرب تشکیل می شود.

چهارطاقی بهاران از جمله آثار به جای مانده از دوره قاجار است

چهارطاقی بهاران

چهار طاقی بهاران یا چهار طاقی کبوران یکی از بناهای به جای مانده از دوران قاجار در روستای بهاران شهر تفرش است. این سازه تاریخی هم در اسفند ماه سال 1386 به نام یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.

غار گاو خور

غار گاو خور در امتداد جنوب غربی غار علی خورنده واقع شده است و برای ورود به آن با هیچ مسئله ای روبه رو نخواهید شد، به خاطر اینکه دهانه آن با شیب کوه تقریبا همکف است. پس از اینکه وارد این غار شدید، با یک تالار باشکوه با سقفی بلند و هوایی خنک روبه رو خواهید شد. طول غار گاو خور تقریبا 150 متر است و هرچه بیشتر جلو بروید دهانه آن تنگ تر شده و در آخر بسته می شود.

بام تفرش

بام تفرش در گردنه خرازان جای گرفته و چشم انداز زیبایی از تمام شهر تفرش را مقابل چشمان شما قرار می دهد. این بام از جاذبه های طبیعی و تفریحی شهر تفرش به تعداد می آید.

آرامگاه دکتر حسابی

آرامگاه دکتر محمود حسابی یکی از نوابغ ایران زمین و جهان است که پس از نود سال زندگی پربار علمی در شهریور ماه سال 1371 در شهر تفرش به خاک سپرده شد. در حال حاضر آرامگاه او در این شهر، محل برگزاری مرنام های مذهبی و رسمی است.

سنگ نگاره های یازیلی چای

سنگ نگاره های یازیلی چای متعلق به هزاره سوم تا هزاره اول قبل از میلاد هستند و در روستای دربر شهر تفرش قرار گرفته اند. این سنگ نگاره های تاریخی در اسفند ماه 1387 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

بقعه آقا مومن تفرشی

بقعه آقا مومن تفرشی، آرامگاه میرزا محمد ملقب به آقا مومن تفرشی یا خواجه مومن تفرشی فرزند جمال الدین مصطفی، یکی از حکیمان و عارفان قرن یازده و دوازده است. جد آقا مومن تفرشی، عبدالعظیم بن عبدالله، امام پنجم شیعیان است.

کاروانسرای خانک

کاروانسرای خانک از آثار تاریخی مربوط به دوران صفویه است که در دهستان خرازان در روستایی به نام خانک در شهر تفرش واقع شده است. این کاروان سرا هم در خرداد ماه سال 1387 به نام یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.

سنگ مقبره میرعلام به دلیل ارزش تاریخی به سرقت رفته است

مقبره میر علام تفرشی

مقبره میر علام تفرشی، مدفن میر علام تفرشی، یکی از علما و فقیهان شیعه تبار سادات حسینی در قرن دهم هجری است. قدمت سازه این مقبره به قرن یازدهم هجری و اواخر دوران حکومت صفویه است که سنگ آن به واسطه ارزش تاریخی به سرقت رفته به همین دلیل زمان مشخصی از تولد و وفات این فقیه در دسترس نیست. این بنا هم در مهرماه سال 1389 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

قلعه توس

قلعه توس در دهستان خرازان در سه کیلومتری جنوب غربی روستای خرازان در شهرستان تفرش جای گرفته است. قدمت این بنای تاریخی به سده هفت هجری قمری باز می شود و در اسفند ماه سال 1387 به نام یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تیکه زاغرم

تکیه زاغرم از بناهای تاریخی دوران صفوی و قاجار در شهر تفرش در محله زاغرم است. تیکه زاغرم، دومین تکیه ایران است که از زمان های گذشته تا به امروز، هر ساله مرنام تعزیه خوانی در آن برگزار می شود. اگر از این تکیه بازدید کنید، می توانید خود را در حال و هوای آن دوران قرار دهید. این سازه تاریخی در نهم فروردین ماه سال 1387 به نام یکی از آثار ملی این در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

بقعه شاهزاده محمد

بقعه شاهزاده محمد از بناهای تاریخی دوران حکومت صفویان است که در روستای محله فم در شهر تفرش قرار گرفته است. این سازه تاریخی هم یکی از آثار ملی به ثبت رسیده کشور است.

رودخانه آب کمر

رودخانه آب کمر از ارتفاعات گیان و عبدالله سرچشمه می گیرد و هر منطقه آن را به اسامی محلی خود مانند خلجان یا آب کمر صدا می زنند. این رودخانه از شمال شرقی بارزجان، دادغان و عزالدین می گذرد و در جلایر به رودخانه قره چای ملحق می شود.

منبع: گردشبان
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1024

به "جاذبه های گردشگری تفرش؛ شهر ناشناخته مرکزی، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری تفرش؛ شهر ناشناخته مرکزی، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید