کشف آثار تاریخی در منظر فرهنگی بم

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، در پی آنالیز ارگ بم، در محور این اثر از اوایل دهه 90 تا به امروز، بیش از 200 اثر تاریخی شناسایی و مطالعه شده است.

کشف آثار تاریخی در منظر فرهنگی بم

در جریان فعالیت های باستان شناسی پایگاه میراث دنیای ارگ بم در شهرستان بم، و در راستای اجرای طرح های پژوهشی آنالیز و شناسایی قلاع منظر و محور فرهنگی بم، و نیز در جریان مستند نگاری آثار تاریخی این ناحیه فرهنگی، از اوایل دهه 90 تا به امروز بیش از 200 اثر تاریخی شناسایی و مطالعه شده است.

مطالعات باستان شناسی از سال 1391 منجر به شناسایی تعداد قابل توجهی نقوش صخره ای از نوع کنده نگاره و نیز کشف و مستندنگاری تعدادی مکان دارای آثار فلزکاری و معدن کاوی کهن شده است.

در راستای طرح های پژوهشی اجرا شده، حدود 70 اثر باستانی در شهرستان فهرج و بیش از 40 اثر باستانی در شهرستان ریگان شناسایی شد. مجموعه ای از قلاع خشت و گلی به ویژه قلعه روستاهای قرون متاخر اسلامی همانند قلعه برج معاذ، قلعه قلورآباد، قلعه برج اکرم، قلعه دنیا آباد، قلعه شهاب آباد، قلعه علی آباد پشت ریگ، در این استان شناسایی و مستند نگاری شد.

محوطه رحمت آباد با آثاری از دوره فراپارینه سنگی، آثار فرهنگی از دوره اشکانی تا قرون میانه اسلامی، شناسایی قسمت هایی از جاده سنگ فرش باستانی، کوشک ساسانی دهنو، خانقاه و تعدادی بنای دستکند، کشف شد.

بقایای شهر کهن ریگان، آتشکده میرآباد نیز از آثار کشف شده در این طرح هستند. گورستان کوه شاه، از یافته های قابل توجه مربوط به قرون متاخر اسلامی است که در بحث مطالعات اجتماعی، اثری مهم قلمداد می گردد.

منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 26 فروردین 1401 بروزرسانی: 26 فروردین 1401 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1309

به "کشف آثار تاریخی در منظر فرهنگی بم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف آثار تاریخی در منظر فرهنگی بم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید