برچسبهای امنیتی ضدجعل فراوری شدند، جلوگیری از محصولات تقلبی به کشور

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، محمدمهدی انصاری پور مدیر یک شرکت دانش بنیان فراوری کننده لیبل های امنیتی در تبادل نظر با خبرنگاران اظهار کرد: لیبل های کوانتومی که آخرین تکنولوژی روز جهان هستند را توانستیم با کسب دانش فنی به فراوری برسانیم.

برچسبهای امنیتی ضدجعل فراوری شدند، جلوگیری از محصولات تقلبی به کشور

وی با بیان اینکه این لیبل ها امنیت بالایی دارند که امکان جعل و کپی برداری را از بین می برد، اعلام کرد: هر جایی که بحث امنیت مهم باشد و نخواهیم که لیبل قابل جعلی در محصولات ایرانی داشته باشیم می توانیم از این لیبل ها بهره ببریم.

وی با اشاره به کاربردهای لیبل های کوانتومی گفت: مبارزه با قاچاق کالا، جلوگیری از ورود داروهای قاچاق و تشخیص داروهای سالم و درست از تقلبی، استفاده در گواهینامه های اصلی و… از کاربردهای لیبل های کوانتومی هستند.

وی با تاکید بر اینکه با استفاده از این لیبل ها محصول اصلی از غیر اصلی تعیین می گردد، اعلام کرد: مردم عادی با چشم غیر مسلح نمی توانند این لیبل ها را از لیبل های تقلبی تشخیص دهند زیرا نامرئی بوده و قابل رؤیت نیستند. فقط بر اساس رمزنگاری کوانتومی می توان به رمز موجود در برچسب ها پی برد و امکان بازکردن رمز آن جز برای افراد آشنا به رمز امکانپذیر نیست.

به گفته وی، این لیبل های کوانتومی تنها با قرار دریافت در معرض نور فرابنفش تشخیص داده می شوند که توانستیم در این راستا دستگاه های مورد احتیاج برای تشخیص چنین لیبل هایی را نیز طراحی کنیم.

وی اضافه نمود: استفاده از این لیبل ها امکان جعل وجود ندارد به زودی شاهد این خواهیم بود که لیبل های کوانتومی جای هلوگرام های دوبعدی و سه بعدی را می گیرد.

انصاری پور با تاکید بر اینکه برای ساخت این لیبل ها از مواد آلی و معدنی استفاده نموده ایم گفت: این محصول ارگانیک است و برای بدن مسئله ای به وجود نمی آورد.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان گفت: ساخت لیبل های کوانتومی تکنولوژی گرانی است که برای مصارف خاص استفاده می گردد و در کشورهای دیگر نیز اجرا شده؛ تهیه این لیبل ها از کشورهای اروپایی و امریکایی برای ایران هزینه زیادی دارد از این رو می توانیم با قیمت پایین تر آن را در اختیار فراوری کنندگان قرار دهیم زیرا دانش فنی آن را بدست آورده ایم.

انصاری پور خاطر نشان کرد: در این پروژه دستگاه و موادی ساخته شده است که اگر از آنها به عنوان برچسب هایی امنیتی استفاده گردد، امکان رمزگشایی و جعل در آنها به دلیل استفاده از مبانی رمزنگاری کوانتومی صفر بوده و در جهان به صورت منحصر به فرد است.

وی با اشاره به کاربرد این برچسب های کوانتومی در رمزنگاری کوانتومی در اسناد و کاغذهای پول گفت: در این کاربرد اسناد و یا اسکناس ها به شکل کوانتومی رمزنگاری می شوند که با توجه به مرتبه محرمانه بودن اسناد می توان از معتبر یا جعلی بودن اسناد آگاه شد. یعنی زمانی که سند در دستگاه قرار می گیرد در کوتاه ترین زمان ممکن ارزیابی دقیقی از اعتبار سند ارائه می دهد. این سیستم در جهان منحصر به فرد بوده و کدهای آنالیز نامه فقط در اختیار افراد مورد اعتماد قرار می گیرد.

وی با تاکید بر اهمیت لزوم این طرح در استفاده در اسناد پولی و اقتصادی گفت: در این سیستم کدگذاری با استفاده از مواد کوانتومی اپتیکی اطلاعات دقیقی روی اسناد و یا اسکناس بارگذاری می گردد که این اطلاعات را می توان با استفاده از دستگاه دیگری که در بانک یا نهاد مرجع نگهداری می گردد بازخوانی کرد.

مدیر عامل این شرکت گفت: در این سیستم رمزنگاری اطلاعات بر روی هر نوع اسکناس چاپ می گردد و این اطلاعات به گونه ای است که توانایی اندازه گیری آنها برای اشخاص دیگر امکان پذیر نبوده و فقط توسط مرکز مرجع که آنها را بارگذاری نموده وجود دارد، بنابراین امکان جعل اسکناس و توانایی فهم دقیق نشانه های امنیتی اسکناس ها برای افراد جعل کننده امکان پذیر نیست.

به گفته وی، این لیبل ها می تواند امنیت اسکناس ها را بالا ببرد که این خود پارامتر مؤثری در گردش و رصد اسکناس در سیستم بانکی کشور است. با توجه به اهمیت این موضوع، این تکنولوژی می تواند کاربردهای مختلفی نظیر پولشویی و … داشته باشد.

وی با اشاره به کاربرد لیبل های کوانتومی در مبارزه با قاچاق انواع کالاهای وارداتی گفت: کلیه کالاهایی که از مجاری قانونی وارد کشور می شوند اعم از بهداشتی، دارویی، آرایشی و … می توانند به لیبل های کوانتومی تجهیز و سپس تحویل واردکننده کالا داده گردد در این صورت در بازار می توان به راحتی کالاهای وارداتی قاچاق را از کالاهای دیگر تشخیص داد.

این محقق اضافه نمود: جلوگیری از خرابکاری های نظامی و انبار تجهیزات حساس از دیگر کاربردهای لیبل های کوانتومی است؛ کلیه تجهیزات حساس و فوق حساس نظامی مانند قطعات یدکی هواپیماهای جنگی و یا انواع کالاهای موجود در انبارهای نظامی و سری را می توان برای جلوگیری از تعویض یا نمونه خراب و یا غیر اورجینال به یاری لیبل های کوانتومی رمزنگاری کرد.

وی با اشاره به دیگر کاربردهای برچسب های امنیتی گفت: نشان دار کردن یک فرد (یک کالا یا یک برگه) به طوری که فقط در هنگام بهره برداری قابل تشخیص باشد، جلوگیری از جعل اسناد (پاسپورت، شناسنامه و اسناد ثبتی و …)، جلوگیری از ورود کالا، اطمینان خریداران و واردکنندگان از کالای خریداری شده در مبدا و تحویل همان کالا در مقصد، انواع بهره وری های سری و فوق سری و… از کاربردهای لیبل های امنیتی هستند.

وی اضافه نمود: این سیستم کدگذاری اسناد دارای چنان پیچیدگی هایی است که امکان هر گونه جعل را از بین می برد؛ در حال حاضر با وزارت صنایع و معادن مذاکراتی برای استفاده از این لیبل ها داشته ایم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 35

به "برچسبهای امنیتی ضدجعل فراوری شدند، جلوگیری از محصولات تقلبی به کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برچسبهای امنیتی ضدجعل فراوری شدند، جلوگیری از محصولات تقلبی به کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید