سازمان هواپیمایی: هر دو جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی، با موشک دوم از کار افتاده اند

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری نتیجه بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه (FDR و CVR) هواپیمای شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال را بیان کرد.

سازمان هواپیمایی: هر دو جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی، با موشک دوم از کار افتاده اند

تورج دهقانی زنگنه در نشست اعلام نتیجه بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه (FDR و CVR) هواپیمای شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال اظهار کرد: عرض تسلیت دارم خدمت خانواده محترم بازماندنگان و آرزوی رحمت الهی برای درگذشتگان.

وی ادامه داد: قبل از اینکه صدور نهایی گزارش سانحه را خدمت شما عرض کنم باید عرض کنم ارائه گزارش مستقل درباره پرواز، بالاخص توصیف اطلاعاتی آن ها از نظر فنی و تخصصی برای عموم مردم امری مرسوم نبود در هیچ سانحه ای چنین اتفاقی نیفتاد.

لکن به دلیل موضوعات مربوط به سانحه 752 و دستور صریح ریاست محترم جمهور و وزیر محترم راه و شهرسازی که در مورد شفافیت صرف با مردم و به خصوص با داغدیدگان این سانحه سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان مرجع رسیدگی به این سانحه نتایج حاصل از بازخوانی اطلاعاتی را که دریافت نموده آن دسته از اطلاعاتی که مورد توجه عموم مردم است به سمع و نظر مردم شریف ایران می رساند.

وی گفت: جعبه سیاه از تاریخ 27 تیر 99 تا 3 مرداد 99 در آزمایشگاه آنالیز سانحه دفتر تحقیقات و تحلیل ایمنی هواپیمای کشوری در فرانسه بازخوانی شد. این کار تحت مسئولیت سازمان هواپیمایی کشوری و مسئول آنالیز سانحه و با امکانات و مساعدت فنی کشور فرانسه انجام شد. نمایندگان کشور هایی از جمله آمریکا به عنوان سازنده هواپیما و کشور اوکراین به عنوان بهره بردار و فرانسه به عنوان کشور ارائه دهنده خدمات و مشاوره فنی در این فرآیند سازمان هواپیمایی کشوری را یاری کردند.

وی گفت: نمایندگانی از کشور های کانادا، انگلستان و سوئد به عنوان کشور هایی که اتباع آن ها در این حادثه جان باختند جهت مشاهده و اطلاع در این فرآیند شرکت داشتند. نماینده ای از سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری جهت تسهیل همکاری های بین کشور ها در این ماموریت شرکت داشت.

داده های هر دو جعبه سیاه به خوبی و بدون مشکل فنی بازیابی و به اطلاعات قابل تحلیل تبدیل شدند. همزمان با زمان محاسبه شده توسط تیم آنالیز سانحه درخصوص عمل کردن مجاورتی موشک ثبت اطلاعات و ضبط نماینده داده های پروازی در زمان 6:14 و 56 ثانیه متوقف شده است تا این زمان تمام متغیر های پروازی ثبت شده شرایط عادی داشته و هواپیما تا قبل از این شرایط در شرایط پروازی فنی نرمال بود و در پروفایل پروازی پیشبینی شده قرار داشت.

دهقانی زنگنه ادامه داد: جعبه سیاه ضبط نماینده صدای درون کابین تا 19 ثانیه پس از انفجار موشک مکالمات را ضبط نموده است. در کابین پرواز سه نفر گروه پرواز حضور داشتند که یکی از آن ها معلم بوده که هر سه متوجه شرایط غیرعادی بودند و متناسب با صدای غیرعادی کابین تا آخرین لحظه مشغول کنترل و هدایت هواپیما بودند. معلم خلبان درون کابین بعضی هدایت های لازم را میدهد از این مکالمه می توان نتیجه گرفت که هواپیما دچار مشکل الکتریکی شده که باعث می گردد گروه پروازی واحد برق یاریی را روشن بکند و معلم خلبان تشخیص خود مبنی بر فعال بودن هر دو موتور هواپیما را در ثانیه های پس از انفجار به خلبانان اعلام میکند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: هیچ صدا و یا نشانه ای از شرایط کابین مسافران در صدا ها و اطلاعات ضبط شده وجود ندارد و نحوه صحبت و واکنش گروه پروازی نشان از سلامت جسمانی آن ها در این لحظات بوده است. با توجه به اینکه ضبط صدای کابین در 19 ثانیه بعد از انفجار متوقف شده است و حداقل 25 ثانیه بعد از انفجار اول موشک دوم به مجاورت هواپیما رسیده است تحلیلی درباره عملکرد و آثار موشک شلیک شده دوم از اطلاعات جعبه سیاه به دست نیامد.

وی اضافه کرد: انفجار موشک اول باعث آسیب قابل توجهی به هواپیما شده و برخورد قطعاتی ناشی از آن به هواپیما باعث قطع FDR و CVR در مدت زمان 19 ثانیه بعد از آن شده است. اقدامات و مشارکت های صورت پذیرفته در فرآیند بازخوانی جعبه سیاه کاملا حرفه ای و بر اساس انطباق با استاندارد های ایکائو بوده است.

دهقانی زنگنه توضیح داد: سازمان هواپیمایی کشوری ایران از دفتر تحقیقات و تحلیل ایمنی هواپیمایی کشوری فرانسه جهت پذیرش درخواست یاری فنی و اجرای مناسب آن تشکر و قدردانی می نماید.

دهقانی زنگنه گفت: اطلاعات استخراج شده در اختیار نمایندگان کشور های ذیربط قرار گرفته تا تحلیل های ایمنی و فنی خود را در چارچوب استاندارد های ایکائو به مسئول آنالیز سانحه ارائه نمایند.

این اقدامات و این اطلاعات تنها با هدف ایمنی و پرهیز از رخداد مشابه صورت می پذیرد و هر نوع استفاده سیاسی از این فرآیند ضمن اینکه در تعارض با اهداف مورد نظر و مورد تصدیق ایکائو است فرایند رسیدگی به سانحه را تحت الشعاع قرار می دهد و سازمان هواپیمای کشوری از تمام علاقه مندان و ذینفعان درخواست می نماید که از هر نوع تحلیل و یا استفاده از این اطلاعات و اقدامات که در راستای اهداف ایمنی نباشند خودداری نمایند و در اینجا به کلیه شرکت های هواپیمایی که در گذشته از آسمان ایران استفاده میکردند و الان نمی نمایند و یا کشور هایی هم اکنون از آسمان ایران استفاده می نمایند اطمینان می دهیم که پرواز بر فراز آسمان ایران مطمئن و ایمن خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 477

به "سازمان هواپیمایی: هر دو جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی، با موشک دوم از کار افتاده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان هواپیمایی: هر دو جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی، با موشک دوم از کار افتاده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید