چگونه ارزش پول را به فرزندانمان یا بدهیم؟

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، منظور از این آموزش در واقع آماده کردن بچه ها برای پس انداز پول نیست بلکه هدفی فراتر مدنظر است چراکه تفهیم ارزش پول به بچه ها یاری می نماید از امکانات موجود بهترین استفاده را ببرند.

چگونه ارزش پول را به فرزندانمان یا بدهیم؟

چگونه ارزش پول را به فرزندانمان یا بدهیم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از سلامت ، یکی از آموزش هایی که اخیرا مورد توجه کارشناسان تربیتی قرار گرفته، آموزش ارزش پول و آینده نگری اقتصادی به بچه هاست. منظور از این آموزش در واقع آماده کردن بچه ها برای پس انداز پول نیست بلکه هدفی فراتر مدنظر است چراکه تفهیم ارزش پول به بچه ها یاری می نماید از امکانات موجود بهترین استفاده را ببرند. حتی اگر خانواده ها هم امکانات زیادی داشته باشند، باید سعی نمایند به نیازهای بچه ها در حد معقول پاسخ دهند. بچه ها باید یاد بگیرند محدودیت های خاصی را که در زندگی پیش می آید، بپذیرند. این پذیرفتن کاستی ها و ضعف ها و کوشش برای برطرف آنها، بچه ها را واقع بین می نماید و آنها را به فردی خودساخته و کارآمد تبدیل خواهد نمود.

بچه ها از همان کودکی به ارزش پول و قدرتی که دارند، پی می برند و می فهمند داشتن پول بیشتر، قدرت بیشتری می آورد. حتی بچه های خردسال هر چه سکه های براق تری داشته باشند، خشنود تر می شوند. وقتی بچه ها کمی عظیم تر می شوند، از جمع کردن و شمردن مکرر سکه ها لذت می برند و در نهایت نوجوان می داند با داشتن پول بیشتر می تواند به بسیاری از خواسته های خود برسد، اما این موضوع که بچه ها پول را دوست دارند، دلیل بر شناخت ارزش واقعی آن نیست و تضمینی وجود ندارد که در عظیمسالی صرفه جو شوند. اگر می خواهید به بچه ها در این رابطه یاری کنید باید مفاهیم اولیه خرج کردن، پس انداز و برقراری تعادل بین هزینه و درآمد را بیاموزید.

شیوه آموزش ارزش پول به بچه های 5 تا 7 سال

باید آنها را با ارزش سکه های رایج آشنا کنیم. مثلا تعدادی سکه به کودک بدهیم و معرفی کنیم نام هر سکه و ترتیب ارزش آن چیست.

به این ترتیب کودک چند نکته ضروری را یاد می گیرد :

دیدن هر چیز به معنای خواستن آن نیست، حتی اگر توان اقتصادی خانواده برای تهیه آن وجود دارد.

انتخاب کردن بین چند گزینه؛ مثلا از کودک بخواهید بین شکلات و بستنی یکی را انتخاب کند.

درک مفهوم مالکیت، یعنی هر چیزی متعلق به صاحب آن است.

تشخیص خواسته های ضروری و غیرضروری؛ یعنی نیازها با خواسته ها تفاوت دارد.

تمرین خویشتنداری؛ یعنی اگر بتواند کمی از پول توجیبی اش را جمع کند می تواند به خواسته های مهم تر برسد.

شیوه آموزش ارزش پول به بچه های 7 تا 12 سال

بچه ها دبستانی قادرند ارزش انواع سکه ها را با هم مقایسه نمایند. به همین دلیل نسبت به قبل از مدرسه انگیزه بیشتری برای خرج کردن پول پیدا می نمایند بنابراین درباره پول باید یاد بگیرند که انواع اسکناس های رایج چه ارزشی دارند، با تقلید و یاری والدین خریدهای کوچک خانگی را انجام دهند، داشتن حساب بانکی یا مکانی امن برای پس انداز پول لازم است و توانایی پس انداز کوتاه مدت برای تهیه کالای مورد علاقه خود پیدا نمایند.

شیوه آموزش ارزش پول به بچه های بالای 12 سال

به بچه های 12 سال به بالا هم باید روش درست خرج کردن پول را آموزش داد تا بتوانند دخل و خرج خود را متعادل نمایند، در برآورد صورت هزینه های خانواده مشارکت داشته باشند و بحث و گفت و گو نمایند و در افتراق و تمایز خواسته ها از نیازها کاملا متبحر شوند.

با همه اینها نقش الگو بودن والدین در ارز شگذاری به پول، واقعا مهم است و باعث می گردد بچه ها به شیوه عملی یاد بگیرند چگونه با پول رفتار نمایند. اگر زمان دریافت پول از فروشنده آن را مچاله می کنید یا برای برداشتن سکه تان از روی زمین خم می شوید، بدانید این رفتار را به بچه ها نیز می آموزید. در ضمن والدینی که در این راه افراط و تفریط دارند باید مراقب باشند چرا که تاکید زیاد بر پس انداز می تواند باعث گردد پول خرج کردن برای بچه ها سخت گردد و خصلت خساست در آنها شکل بگیرد به خصوص اگر زمینه اضطراب داشته باشند، تاکید بر جمع کردن پول برای روز مبادا، باعث افزایش اضطراب آنها می گردد.

بهترین روش برای آموزش پول به بچه ها، پرداخت مقرری هفتگی است. به بچه های کوچک تر می توان مقرری روزانه داد و برای نوجوانان که قادرند بهتر دخل و خرجشان را مدیریت نمایند، پول توجیبی ماهانه در نظر گرفت.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 668

به "چگونه ارزش پول را به فرزندانمان یا بدهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه ارزش پول را به فرزندانمان یا بدهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید