آنالیز سه بعدی تومورهای مغز با یک روش جدید تصویربرداری

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، پژوهشگران آمریکایی، روش جدیدی برای تصویربرداری از تومورهای مغز ارائه داده اند که می تواند به آنالیز دقیق تر تومورها یاری کند.

آنالیز سه بعدی تومورهای مغز با یک روش جدید تصویربرداری

به گزارش خبرنگاران و به نقل از مدیکال اکسپرس، گلیوبلاستوما (Glioblastoma)، به تومورهای پیچیده و بدخیم مغز گفته می گردد که به سرعت رشد می نمایند و از چندین نوع سلول تشکیل شده اند. درمان گلیوبلاستوما حتی با درمان های تهاجمی مانند جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی نیز سخت است.

خاویر اینتس (Xavier Intes)، استاد مهندسی زیستی موسسه پلی تکنیک رنسلیر (RPI) با همکاری پژوهشگران دانشگاه نورث ایسترن (NU) و مدرسه پزشکی مانت ساینای (ISMMS)، روشی ارائه داده اند که با ادغام فناوری زیست چاپ و تصویربرداری از سلول های گلیوبلاستوما، راهی کم هزینه برای آنالیز رخدادهای درون بدن انسان ارائه می دهد.

اینتس گفت: ما به درک زیست شناسی و پیچیدگی گلیوبلاستوما احتیاج داریم. آنچه اکنون در خصوص گلیوبلاستوما می دانیم، پیچیدگی ترکیب بندی آن است که در بیماران گوناگون، تفاوت دارد.

پژوهشگران برای ابداع مدل سه بعدی سلول تومور، جوهر زیستی سلول هایی را که از تومور خارج شده بودند، به دست آوردند و آنها را به همراه رگ های خونی چاپ کردند. عروق، امکان زنده ماندن و رشد بافت چاپ شده را فراهم کردند و به پژوهشگران امکان دادند تا بافت را مورد آنالیز قرار دهند.

رگ های خونی که مورد چاپ زیستی قرار گرفتند، کانال هایی را ایجاد کردند تا دارو بتواند از میان آنها عبور کند. رساندن دارو به سلول های گلیوبلاستوما، به خاطر وجود سد خونی مغز که مانع رسیدن دارو به مغز می گردد، کار پیچیده ای است. از آنجا که این روش می تواند سد خونی مغز را با دقت بیشتری آنالیز کند، ارزیابی تاثیر دارو را دقیق تر از تزریق مستقیم آن به سلول ها انجام می دهد.

اینتس ادامه داد: این بخش منحصر به فردی از زیست چاپ است که قدرت بیشتری دارد و شباهت آن به رخدادهای درون بدن بیشتر است.

اینتس و گروهش برای آنالیز این که آیا درمان به سلول های گلیوبلاستوما می رسد و کارآیی دارد، روشی خاصی را ارائه داده اند که می تواند به سرعت از بافت در سطح سلولی عکسبرداری کند و به سلول ها نیز آسیبی نرساند.

اینتس اضافه نمود: ما یک فناوری جدید ابداع نموده ایم که امکان آنالیز عمیق تر را فراهم می نماید و به ما امکان می دهد تا پیش از به کار بردن دارو، رشد و واکنش آنها نسبت به دارو را آنالیز کنیم.

به گفته اینتس، ممکن است این روش بتواند کارآیی چندین دارو را به صورت همزمان مورد آنالیز قرار دهد.

این پژوهش، در مجله Science Advances به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 138

به "آنالیز سه بعدی تومورهای مغز با یک روش جدید تصویربرداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز سه بعدی تومورهای مغز با یک روش جدید تصویربرداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید