جاذبه های دیدنی شهر باستانی بیشاپور

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، شهر بیشاپور در فاصله کیلومتری 25 شهرکازرون و 120 کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته است. شهر بیشاپور یکی از شهرهای مهم و پر رونق در زمان حکومت ساسانیان بوده است.

جاذبه های دیدنی شهر باستانی بیشاپور

این شهر به دستور شاپور اول بعد از پیروزی اش بر والرین(امپراطور روم) ساخته شد از این رو ساخت و نام خود را بر روی این شهرگذاشت.

جالب است بدانید تاریخچه ساخت این شهر به صورت کامل در سنگ نبشته ای حک شده است و به صورت کامل و دست نخورده باقی مانده است. این شهر بر اساس معماری یونانی به صورت چهار دروازه و دو خیایانی که یکدیگر را قطع می کند و در نهایت به دروازهای شهر می رسد ساخته شده است.

شهر بیشاپور از دو قسمت تشکیل شده است:

قسمتی به ارگ سلطنتی اختصاص دارد و بناهایی چون معبد آناهیتا، ایوان موزاییک، کاخ به والرین و تالار تشریفات شاپور را در خود جای داده است. همچنین منطقه عامه نشین هم شامل قسمت هایی چون گرمابه، کاروانسرا و بازا و خانه های مسکونی می باشد.

ایوان موزاییک بیشاپور

از نام این ایوان مشخص است که دارای موزائیک کاری می باشد. این ایوان حدود 25 متر طول و 6 متر عرض است که کف آن به صورت ماهرانه ای با موزائیک های رنگین فرش شده است. اما امروزه تنها بخشی اندکی از آن به جای مانده است. جالب است بدانید بخشی از این موزائیک ها در موزه لوور پاریس نگهداری می شود.

جایگاه نذورات بیشاپور

این بخش در تقاطع دو خیابان اصلی شهر قرار گرفته است. در این نقطه دو ستون بلند وجود دارد که منقش به کتیبه های ارزشمندی است که همان سند ساخت شهر بیشاپور می باشد. ارتفاع هر کدام از این ستون ها حدودا به 9 متر می رسد. همچنین گفته می شود زمانی مجسمه شاپور اول در میان این ستون ها وجود داشته است.

حجاری و نقش برجسته ها

در نزدیکی شهر بیشاپور تعدادی نقش برجسته زیبا بر روی صخره های بزرگی حجاری شده که در مجاورت رودخانه شاهپور در تنگ چوکان حجاری واقع شده است. این نقش برجسته ها نشان دهنده پروزی های شاهان ساسانی بر دشمنان خود می باشد. 39 نقش برجستنه نشان دهنده پیروزی شاپور اول بنیان گذار شهر بیشتپور است و سه نقش برجسته دیگر نشان دهده تاج گذاری بهرام اول، پیروزی بهرام دوم و شاپور دوم است.

معبد آناهیتا

شهر بیشاپور به دلیل قدمت تاریخی بسیارش، وام دار آثار تاریخی متعددی نیز می باشد. یکی از بناهایی که هر گردشگری هنگام بازدید از شهر کازرون از آن دیدن می کند، معبد آناهیتا (الهه آب) است. این معبد در کنار کاخ شاپور در دره ای بیشاپور قرار گرفته است.

این معبد معماری همچون هخامنشی دارد شکل ظاهری این بنا همانند مکعبی است که به طور کلی 14 متر ارتفاع دارد اما تنها 8 متر آن روی زمین است و 6 متر دیگر آن زیر زمین است.

بر بالای دیوار و ستون های آن کله گاو واقع شده است که نمادی از خدا و الهه آب است. در قسمت صحن و حیاط اصلی این مکان حوضی ساخته شده که آب در آن می ریزد و اطراف آن سکوهایی تعبیه شده تا عبادت کنندگان هنگام اجرای مراسم و عبادت روی آن بنشینند.

آبی که به داخل حوض معبد می ریزد از طریق یک دالان زیر زمینی به صحن اصلی هدایت می شود. آبی که در معبد جریان دارد در واقع شاخه ای از آب رودخانه ای به نام شاپور می باشد که در نزدیکی معبد آناهیتا قرار گرفته است.

تالار تشریفات

در نزدیکی معبد آناهیتا تالاری وجود دارد به نام تالار تشریفات. این تالار در زمان خود یعنی حکومت ساسانیان بزرگترین ساخته گنبد دار بوده است. این تالار دارای چهار ایوان است که به صورت متقابل و متقارن قرار گرفته.

گنبد این تالار در ارتفاع 25 متری از زمین ساخته شده است. تعداد 64 طاقچه در این تالار تعبیه شده است که سقف های آن به شکل بسیار چشم نوازی دارای نقش های تزئینی مانند برگ مو و گچ بری های زیبا می باشد.

غار شاپور

در انتهای تنگه چوگان دهانه غاری به نام غار شاپور به چشم می خورد. اندازه دهانه این غار به 30 متر می رسد. همچنین در قسمت ورودی غار می توانید از مجسمه شاپور دیدن کنید. مجسمه شاپور که به صورت ایستاده دارای 7 متر ارتفاع است. این مجسمه 1700 سال قدمت دارد و تنها اثر قدیمی به جا مانده از دوران باستان است. متاسفانه هر دو دست این مجسمه شکسته شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 644

به "جاذبه های دیدنی شهر باستانی بیشاپور" امتیاز دهید

1 کاربر به "جاذبه های دیدنی شهر باستانی بیشاپور" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های دیدنی شهر باستانی بیشاپور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید