جنجالی که ممکن است به ضرر بایدن و حامیانش تمام گردد

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، همزمان با رجحان جو بایدن در نظرسنجی ها و احتمال عدم پذیرش نتایج انتخابات، ناظران و تحلیلگران نسبت به وقوع هرج و مرج و آشوب در آمریکا هشدار داده اند.

جنجالی که ممکن است به ضرر بایدن و حامیانش تمام گردد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از ریل کلییر پالیتکیز، بر اساس نظرسنجی های کلی جو بایدن نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در حال حاضر از حمایت 51.9 درصد از رای دهندگان این کشور برخوردار است.بر همین اساس میزان حمایت از دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه، نیز 42.1 درصد است.

نظرسنجی روزنامه واشنگتن پست و ای بی سی نیوز نشان می دهد بایدن نامزد مورد علاقه 54 درصد از رای دهندگان احتاقتصادی است و میزان حمایت از ترامپ نزد همین گروه از رای دهندگان 42 درصد است.

این نظرسنجی در سطح ملی صورت گرفته و بازتاب شرایط آرای عمومی است. در رقابت دو نامزد در ایالت های مختلف آمریکا که 270 رای الکترال برای پیروزی در انتخابات احتیاج هست شرایط متفاوت است. نظرسنجی واشنگتن پست و ای بی سی درباره ایالت هایی که رای آنها بین دو نامزد دموکرات و جمهوریخواه تغییر می نماید (ایالت های میدان نبرد)، باز هم بایدن پیشتاز است اما اختلاف دو نامزد کمتر است.

مهمترین مانع در برابر ترامپ شاخص کلی محبوبیت او نزد رای دهندگان آمریکایی و ارزیابی ها درباره مدیریت او در بحران کرونا است. به نظر می رسد ترامپ نتوانسته نظر مردم آمریکا درباره این ملاک ها را تغییر دهد.

شاخص کلی محبوبیت ترامپ نزد رای دهندگان واجد شرایط 45 درصد مثبت و 54 درصد منفی است. 47 درصد از رای دهندگان گفته اند قویا عملکرد ترامپ را قبول ندارند.

نظرسنجی واشنگتن پست و ای بی سی نیوز در فاصله زمانی (9-6 اکتبر) (18-15 مهر) به وسیله نمونه گیری تصادفی در سطح ملی از بین 1014 نفر از آمریکایی های عظیمسال شامل 879 نفر از رای دهندگان واجد شرایط و 725 نفر از رای دهندگان احتاقتصادی با ضریب خطای مثبت و منفی 3.5 درصد صورت گرفته است.

وبسایت ووکس نیز می نویسد: تازه ترین نظرسنجی سی بی اس نشان می دهد که اختلاف پیشتازی بایدن در برابر ترامپ در میشیگان و آیووا 6 درصد است. ترامپ در انتخابات سال 2016 در هر دوی این ایالت ها پیروز شده بودند. در نوادا ایالتی که هیلاری کلینتون نامزد وقت دموکرات ها درانتخابات 2016 پیروز شد، بایدن با اختلاف 6 درصد جلوتر است. تازه ترین نظرسنجی دانشگاه والاس در ایالت هایی که آرای آنها بین دموکرات ها و جمهوریخواستار رد و بدل می گردد نشان می دهد که بایدن با اختلاف 5 و 7 از ترامپ در ایالت های پنسیلوانیا و ویسکانسین جلوتر است.اگر ترامپ نتواند مانند سال 2016 دستکم در یکی از ایالت های غرب میانه شامل میشیگان، پنسیلوانیا یا ویسکانسین پیروز گردد شانسی برای کسب آرای کالج الکترال ندارد.

نظرسنجی موسسه فایو ترتی ایت نشان می دهد بایدن در میشگان به طور متوسط با اختلاف 8 درصد، در پنسیلوانیا 7.3 درصد و در ویسکانسین 7.2 درصد از ترامپ جلوتر است. همچنین دو ایالت غرب میانه شامل آیووا و اوهایو نیز که در سال 2016 با اختلاف 8 درصد و بیشتری به پیروزی ترامپ یاری کردند اکنون از حمایت از این نامزد جمهوریخواه فاصله گرفته اند. در آیووا بایدن با اختلاف یک درصد رقیب پیشتاز ترامپ است. در اوهایو با 0.7 درصد و در آریزونا و فلوریدا با سه و چهار درصد بیشتر جلو افتاده است.

پیش بینی این فایو ترتی ایت از نظرسنجی های صورت گرفته در سطح ایالتی و ملی نشان می دهد که بایدن بین 86 تا 100 درصد شانس پیروزی در انتخابات 2020 دارد که رقمی بالاتر از شانس پیروزی کلینتون در انتخابات 2016 است.این موسسه در عین حال عنوان نموده که پیشتازی بایدن در نظرسنجی ها به این معنی نیست که او الزاما در انتخابات پیروز می گردد و ترامپ ممکن است شکست بخورد. شان ترند تحلیلگر این شرکت در توئیتی ضمن اعلام این موضوع نوشت: با توجه به گرایش راست گرایانه کالج انتخاباتی ترامپ ممکن است با چند درصد اختلاف در آرای عمومی شکست بخورد و با این حال درایالت های مانند فلوریدا، پنسیلوانیا و آریزونا با اکثریت آرای الکترال پیروز گردد.

آخرین خبرهای انتخاباتی

در پی انتشار نظرسنجی تازه روزنامه واشنگتن پست و ای بی سی نیوز رئیس جمهور آمریکا به آن واکنش نشان داد. دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: در سال 2016 نظرسنجی ای بی سی نیوز و واشنگتن پست یک افتضاح به تمام معنا بود. این دو نهاد تقلبی اعداد را تا قبل از انتخابات تغییر دادند. حالا این کینه ورزان در کوشش برای تکرار همین کار هستند، ما پیروزی عظیمتری نسبت به سال 2016 خواهیم داشت.

رقابت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حالی دنبال می گردد که ترامپ با انتساب خود به قدرت ماورایی، بهبودی از کرونا را به نوعی هاله ایمنی تعبیر می نماید و بایدن هم راه دفع حیله گری را حضور رای دهندگان می داند.

ترامپ علاوه بر مصاحبه با فاکس نیوز، در توئیتی گفت که او در برابر ویروس جدید کرونا ایمن است و ناقل آن نیست، در حالیکه کاخ سفید هیچ نتیجه منفی از آزمایش منتشر ننموده و مصونیت وی از ویروس هنوز درک نشده است.این توییت به سرعت توسط توئیتر پرچم گذاری شد که می گوید حاوی اطلاعات غلط گمراه نماینده و بالقوه مضر مربوط به ویروس کرونا است. بعضی از کارشناسان و رسانه ها، رفتار ترامپ در قبال ابتلای خود به کرونا را با کیم جونگ ایل رهبر سابق کره شاقتصادی مقایسه نموده اند و اینگونه بیان می نمایند که او وانمود می نماید که خوب است. این در حالی است که توئیتر برای بار دوم توئیت دونالد ترامپ درباره ابتلایش به بیماری کرونا را با برچسب گمراه نماینده علامت دار کرد. ترامپ پس از بهبود و رهاییش از دام ویروس کرونا در توئیت جدیدی عنوان نموده که حالش خوب است، این ویروس را به دیگران منتقل نمی نماید و بار دیگر نیز به کرونا مبتلا نخواهد شد؛ توئیتر برای بار دوم این توئیت رئیس جمهور آمریکا را گمراه نماینده معرفی نموده و برچسب معروف خود را بر روی این توئیت درج نموده است. این پلتفرم با این اقدام توئیت جدید دونالد ترامپ را مصداق انتشار محتوای گمراه نماینده خوانده است.

در همین حال پایگاه آکسیوس نیز می نویسد که رئیس جمهور ترامپ از ستاد انتخاباتی خود خواسته است که از حالا تا سوم نوامبر هر روز برای او تجمعات انتخاباتی ترتیب دهند.این رسانه آمریکایی به سراغ بعضی مشاوران ستاد انتخاباتی ترامپ رفته و آنها که نامشان فاش نشده، مخالفتشان را با برگزاری تجمعات روزانه او ابراز داشتند. یکی از مشاوران انتخاباتی رئیس جمهور آمریکا با انتقاد شدید از استراتژی او برای برگزاری تجمعات روزانه گفت: ترامپ وقتی به مشاورانش گفت که نگران ویروس کرونا نباشید و اجازه ندهید این ویروس زندگی تان را کنترل کند، واقعا به فنا رفتند.

وی اضافه کرد:پدرعظیم ها و مادرعظیم های بسیاری هستند که تقریبا یک سال است نتوانسته اند نوه هایشان را ببینند. یکی دیگر از مشاوران انتخاباتی رئیس جمهور آمریکا که نخواست نامش فاش گردد در رد خواست ترامپ برای برگزاری تجمعات روزانه تا موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در حالی که او هنوز در حال گذراندن دوران درمان بیماری کووید-19 است، گفت: او میخواهد خودش را به کشتن دهد.

در طرف دیگر جو بایدن رقیب دموکرات ترامپ در اظهاراتی تازه گفته است که تنها در صورت حیله گری در صندوق های رای بازنده خواهد شد. به گزارش نشریه هیل، جو بایدن در میان هواداران خود در پنسیلوانیا گفت که فقط حیله گری به شکل ارعاب رای دهندگان می تواند مانع پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری گردد. بایدن اضافه کرد: از رای دادن اطمینان حاصل کنید زیرا تنها راه شکست ما این است که حیله گری در مراکز اخذ رأی صورت بگیرد، اما در هر حال من نتایج انتخابات را می پذیرم.

انتقاد جمهوریخواستار از لغو مناظره ترامپ و بایدن

رونا مک دانیل رئیس کمیته ملی جمهوریخواستار روز یکشنبه در مصاحبه با فیس دی نیشن شبکه خبری سی بی اس، از تصمیم کمیسیون مناظره های ریاست جمهوری برای لغو مناظره دوم بین ترامپ و بایدن، انتقاد کرد.کمیسیون غیرحزبی مناظره انتخابات ریاست جمهوری، پس از اختلاف نظر در خصوص قالب و چگونگی، مناظره را لغو کرد. این کمیسیون اعلام نموده بود که بحث به سبک تالار شهر عملا در میان عدم اطمینان درباره ابتلای ترامپ پس از تشخیص اخیر وی به صورت مجازی برگزار می گردد. اما ترامپ گفت که در یک بحث مجازی شرکت نخواهد کرد.

مک دانیل گفت: رای دهندگان از کمیسیون فاسد مناظره ناامید شده اند که مناظره دوم را لغو خواهند کرد. آمریکایی ها ناامید شده اند و این کمیسیون انتخابات در توانایی ما برای دیدن مناظره این دو نامزد دخالت نموده است.او کمسیون را به برقراری تماس یک جانبه و بدون مشورت با نامزدها متهم کرد و گفت که این امر به معنای دخالت در انتخابات است.مک دانیل گفت این بحث و جدال برای بایدن منفی خواهد بود.وی این اقدام را یاری به سیاسیونی دانست که 47 سال است در واشنگتن دی سی حضور دارند و تا کنون با سوالات سختی از رسانه ها روبرو نشده اند.

لورا ترامپ عروس رئیس جمهوری آمریکا هم در گفت وگو با فاکس نیوز مناظره مجازی را یک فاجعه کامل خواند و مدعی شد عملا نمی توانید یک مناظره مشروع داشته باشید.لورا ترامپ اضافه کرد: برای رئیس جمهوری خوب است که از آن کنار کشید.در روز یکشنبه نه فقط ترامپ بلکه اعضای خانواده وی هم در رسانه حامی وی حضور یافته بودند و از عملکرد پدرشان دفاع می کردند. این اقدام خود نشانگر حلقه محدود اطرافیان ترامپ است و اینکه حزب جمهوریخواه به واسطه ترامپ به یک حزب خانوادگی تبدیل شده است.شاید اعلام حمایت شخصیت های مهم جمهوریخواه از نامزدی بایدن دموکرات، ناشی از این شیوه برخورد خانوادگی ترامپ با این حزب باشد.

بولتون: در انتخابات شرکت نمی کنم

مشاور امنیت ملی سابق ترامپ تصدیق کرد که برای نخستین بار در حرفه سیاسی اش، برای ریاست جمهوری به نامزد جمهوری خواه رأی نخواهد داد. به گزارش اسپوتنیک، جان بولتون بار دیگر گفته است که در انتخابات ریاست جمهوری 3 نوامبر، قصد رأی دادن به هیچ یک از دو نامزد، دونالد ترامپ یا رقیب دموکراتش جو بایدن را ندارد. وی در توییتر نوشت: من از بایدن حمایت نمی کنم ... در برگه رأی نام یک جمهوری خواه دیگر را می نویسم. وی در گفت وگو با وولف بلیتزر، مجری سیاسی سی ان ان بیان نمود که دونالد ترامپ، که اخیراً از مرکز پزشکی ملی نظامی والتر رید ترخیص شده، همان آدم سابقی است که با او کار می کرد؛ کسی که با ارعاب و انکار حقایق، ادعای شکل دادن به جهان به وسیله لفاظی خودش را دارد.با این وجود، بولتون با تأکید اضافه کرد که رأی خود را برای بایدن، رقیب ترامپ، خرج نمی نماید. وی پیش تر هم گفته بود که در انتخابات ریاست جمهوری اوایل نوامبر، به دونالد ترامپ رأی نخواهد داد.

بولتون چند روز پیش نیز در مصاحبه ای هشدار داده بود که انتخاب مجدد ترامپ عواقب جبران ناپذیری دارد. وی که با روزنامه فرانسوی لوپاریزین مصاحبه می کرد گفت: او همه قوانین را زیر پا می گذارد، حقایق و اعداد و ارقام را خود اختراع می نماید؛ در واقع هدف او این بود که بایدن را گیج کند و او را به اشتباه بیاندازد. تصور نمی کنم که او در این زمینه پیروز گردد؛ به همین دلیل است که ترامپ نباید دوباره انتخاب گردد. اگر او امروز چنین رفتار بدی داشته باشد، تصور کنید در دوره دوم ریاست جمهوری چه کاری انجام خواهد داد.

دوئل دو جمهوری خواه در کارولینای جنوبی

به گزارش سی ان بی سی، مبارزات انتخاباتی دو رقیب جمهوریخواه و دموکرات برای کرسی کارولینای جنوبی در سنای آمریکا هم به نوبه خود قابل توجه شده است. جیم هریسون نامزد سنای دموکرات روز یکشنبه گفت که در سه ماه گذشته در کوشش برای شکست از سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام از کارولینای جنوبی با 57 میلیون دلار رکورددار بوده است.

کارزار انتخاباتی این نامزد سنای آمریکا می گوید این کارزار در حال تاریخ سازی است، زیرا ما متمرکز بر بازگرداندن امید به کارولینای جنوبی هستیم.

سناتور لیندسی گراهام جمهوریخواه از هواداران سرسخت ترامپ و رئیس کمیته فعلی قضایی سنای آمریکا است. او یکی از کسانی است که خواستار معرفی قاضی دیوان عالی پیش از انتخابات 13 آبان بوده است که به نظر می رسد یکی از دلایل آن، احتمال از دست دادن اکثریت جمهوریخواستار در سنا باشد.

پسر ترامپ: پدرم ثروتش را از دست داده است!

اریک ترامپ در واکنش به مطلب روزنامه نیویورک تایمز درباره لطف کاخ سفید به صدها کارخانه، گروه های لابی گر و رهبران خارجی که در املاک تجاری ترامپ اقامت داشتند، از این معاملات دفاع نموده است.

به گزارش هیل، روزنامه نیویورک تایمز در مطلب روز شنبه خود گزارش کرد، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از موقعیت سیاسی خود برای ایجاد اشکال جدید و بسیار لوکس درآمدی به وسیله هتل ها و زمین های گلفش استفاده نموده است. اریک ترامپ در واکنش به این مطلب به برنامه این هفته شبکه خبری ABC گفت: ما ثروت خود را از دست داده ایم. پدرم برای کاندیداتوری ریاست جمهوری ثروتش را از دست داد. او اهمیتی به این مساله نمی دهد. او می خواهد آنچه درست است، انجام گردد. می توانم به شما بگویم این شغل آخرین کاری است که دونالد ترامپ در این جهان بخواهد انتخاب کند. او هر صبح از خواب بر می خیزد و برای شما می جنگد و او باید با تمام رسانه ها بجنگد. او باید با دموکرات ها بجنگد و هر روز با خودش هم درگیر است.

وی در پاسخ به ادعای مطرح شده در نیویورک تایمز نیز به مساله اقتصادی جو بایدن، رقیب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا پرداخت و گفت: با نقشه گوگل جای منزل جو بایدن را بیابید و به من بگویید چطور این مرد که 47 سال در دولت بوده توانسته چنین عمارتی را کنار دریاچه در ویلمینگتون، بخرد؟!

این در حالی است که بایدن و معاونش کامالا هریس پیش از نخستین مناظره انتخاباتی شان اظهارنامه اقتصادیاتی خود را منتشر کردند.اریک ترامپ در واکنش به این مطلب منتشر شده نیز گفت: ما یک شرکت مهمان نواز هستیم. ده ها میلیون نفر در املاک ما هر سال ساکن می شوند و اقامت می نمایند. نیویورک تایمز به طور قطع اخبار جعلی است. تمامی آنها به دنبال بی اعتبار کردن پدرم هستند. رسانه ها در آمریکا به بازوی فعال برای حزب دموکرات بدل شده اند.

نیویورک تایمز در گزارش خود نوشته بود که 200 شرکت، گروه هایی با منافع ویژه و دولت های خارجی با منتفع شدن از امکانات رئیس جمهور و دولتش میلیون ها دلار به اموال ترامپ اضافه کرده اند.

این روزنامه آمریکایی ادامه داد: 60 حامی ترامپ که منافع خاصی در دولت وی بدست آوردند حدود 12 میلیون دلار در سازمان های وابسته به سازمان ترامپ هزینه نموده اند و تقزیبا همه آنها سود زیادی برده اند.

افزایش نگرانی ها نسبت به خشونت های پس از انتخابات

شبکه خبری سی ان ان در گزارشی با نزدیک بودن به انتخابات سوم نوامبر نوشت: انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا بعید به نظر می رسد که به مانند انتخابات سال های گذشته دراین کشور باشد. این رسانه خبری آمریکایی درادامه می نویسد: تحلیلگران، سازمان ها و نهادهای ناظر بین المللی در اقصی نقاط جهان و همچنین در داخل آمریکا درباره نشانه های نگران نماینده ای که از این انتخابات دریافت می نمایند، هشدار می دهند. تغییری که ویروس کرونا به ماهیت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا داده است و از سوی دیگر قضاوت های پیشاپیشی که ترامپ از نتیجه این انتخابات بر زبان می راند؛ آن را انتخاباتی ناعادلانه و نتیجه این انتخابات از هم اکنون زیر سئوال برده است، این نگرانی وجود دارد که شیوه نامه های انتخاباتی منتج به یک بحران قانون اساسی آمریکا و حتی به یک خشونت پس از انتخابات در این کشور بدل گردد.

این شبکه آمریکایی ادامه داد: ترامپ از ماه ها قبل و تا به امروز بارها نتیجه انتخابات 2020 را زیر سئوال برده و در سخنرانی های خود به کرات رای دهندگان آمریکایی را تشویق نموده تا برای اطمینان یافتن از درست عمل کردن سیستم رای گیری، دو بار رای دهند، امری که در قانون اساسی آمریکا یک جرم مسلم شناخته می گردد.

درن نوپن متخصص درامور انتخابات دراین باره به شبکه خبری سی ان ان گفت: به نظر می رسد که ترامپ درحال آماده سازی اذهان آمریکایی ها با روایت تقلب در انتخابات است، امری که در سایر حوزه های انتخاباتی در بسیاری از کشورهای جهان بر سر نتیجه آرا نهایی اتفاق افتاده است.

این کارشناس و ناظر بین المللی بر امور انتخابات در ادامه به این شبکه خبری آمریکایی گفت: ترامپ در واقع میخواهد تا با ایجاد این ذهنیت، چنانچه وی در انتخابات پیش رو ریاست جمهوری آمریکا باخت، با مصونیتی که از قبل با القا این ذهنیت به رای دهندگان خود ایجاد نموده است مدعی گردد که وی از قبل می دانسته است که در نتیجه انتخابات مسئله ای وجود داشته و آن ها را برای اقدامات بعدی تحریک کند.

آکولا ماونگی از دانشگاه علوم سیاسی جرج تاون نیز با ابراز نگرانی از انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا به سی ان ان گفت: آنچه از اعتراض های سراسری و برخورد قهرآمیز نیروهای پلیس با معترضان در امسال در آمریکا را شاهد بودیم، اکنون این امکان وجود دارد که چنانچه آراء به نفع ترامپ نباشد، شاهد خشونت های مسلاحانه پس از برگزاری و اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باشیم.

سی ان ان درادامه نوشت: مرکز کارتر (the Carter Center) که بعنوان یک نهاد ناظر بین المللی، معیارهای انتخابات دمکوراتیک در جهان را تحت نظارت دارد، به جز امسال، هرگز انتخابات آمریکا را نظاره گر نبوده است. بنابراین گزارش مرکز کارتر که از سال 1982 کار خود را شروع کرد تا به امروز بر 111 انتخابات در 39 کشور نظارت داشته است.

نگرانی ها تا آنجا افزایش یافته که مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه سابق آمریکا طی یادداشتی در روزنامه فایننشال تایمز، نسبت به وقوع هرج و مرج و آشوب در آمریکا پس از برگزاری انتخابات هشدار داده است. وی نوشت: دموکراسی آمریکایی به طرز مشهودی تضعیف شده است. با دیدن مناظره نخست رئیس جمهوری آمریکا و جو بایدن این احساس به من دست داد که در داخل یک آتشفشان در حال فوران با یک سگ زوزه کش گیر افتاده ام. رئیس جمهوری که مدعی است نماینده اجرای نظم و قانون است، از مقررات مناظره ای که کارزار انتخاباتی اش آن را تایید نموده است، خودداری می نماید. هیچ انتخاباتی بدون نقص نیست ولی این بار رئیس جمهوری می خواهد هر نقص کوچکی را توطئه ای عظیم نشان دهد. در نهایت این جنجال ممکن است در دیوان عالی حل گردد که برای حامیان بایدن ناراحت نماینده خواهد بود.

وی در ادامه نوشت: باید خود را برای بدترین شرایط آماده کنیم و سه واقعیت را نباید فراموش کرد: اولا فرایند رای دهی طی سالیان متمادی توسعه یافته و از هدایت های متخصصان غیرحزبی بهره برده است: تقلب گسترده بسیار بعید است و تشخیص آن نسبتاً آسان است. دوم، چند اشکال اجتناب ناپذیر است اما قابل جبران است و نباید کل فرایند را بی اعتبار کند. سوم، صرف نظر از شمارش آرا صادقانه و کارآمد، مطمئنا اتهامات تقلب در شبکه های اجتماعی و عناصر حزبی رسانه ها ظاهر می گردد. با وجود آتش سوزی واقعی یا نبود آن، دود زیادی وجود خواهد داشت. این موضوع به رهبران مسئول در هر دو حزب و متخصصان حقوق، دانشگاه و روزنامه نگاری بستگی دارد که به شهفرایندان یاری نمایند واقعیت ها را از اغراق و دروغ تفکیک نمایند.

بیشتر بخوانید:

به راه افتادن حمام خون در آمریکا در ابعاد رسوایی واترگیت!

کدام سناریو برای جمهوری خواستار حکم مرگ و زندگی دارد؟

استارت جنگ داخلی در آمریکا زده شد

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 573

به "جنجالی که ممکن است به ضرر بایدن و حامیانش تمام گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجالی که ممکن است به ضرر بایدن و حامیانش تمام گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید