حل مشکل ریزگردها به دست محققان دانشگاه آزاد اسلامی، مالچ رُسی چگونه بساط ریزگردها را جمع می نماید؟

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، محققان دانشگاه آزاد اسلامی توانسته اند با استفاده از مالچ رُسی کانون ریز گردها را کاهش دهند این طرح قابلیت تجاری سازی در کشور را دارد.

حل مشکل ریزگردها به دست محققان دانشگاه آزاد اسلامی، مالچ رُسی چگونه بساط ریزگردها را جمع می نماید؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران- پروین طالبیان؛ ریزگردها در این سال ها بلای جان بسیاری از مردم در کشور شده است. خاک های روانی که با یک باد از جای برمی خیزند و در زمین و هوا معلق می مانند و راه تنفس مردم را می بندند.

سال هاست که محققان کشور به فکر ثابت نگه داشتن این شن های روان در مناطق خشک و بیابانی کشور هستند تا مردم کمتر آسیب ببینند. تا به امروز از انواع مالچ ها برای تثبیت خاک استفاده می شد، اما دانشگاه آزاد اسلامی در این میان به فناوری مالچ رُسی دست پیدا نموده است.

حرکت جدی دانشگاه آزاد اسلامی برای تحول در نظام خانواده/ ضرورت سوق دادن خاتمه نامه های دانشجویان به سمت خانواده محوری

براساس یافته های محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوارسگان) استفاده از نانورس در تثبیت خاک، نتایج مطلوبی را در مطالعات آزمایشگاهی و میدانی نشان داده است اما به علت گران بودن نانورس، استفاده از مالچ رُسی در ستور کار نهاده شد.

این نوع مالچ می تواند مقاومت خاک را در مقابل فرسایش بادی تا حد زیادی افزایش دهد. در ادامه دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان فراوری مالچ رُسی در حد پایلوت را شروع کرد و در مساحتی بالغ بر 300 مترمربع مورد استفاده نهاده شد. بعد از موفقیت در اجرای طرح پایلوت، مرکز تحقیقات بیان زدایی و مبارزه با ریزگردها در واحد اصفهان راه اندازی شد.

احمد جلالیان، رئیس مرکز تحقیقات بیان زدایی و مبارزه با ریز گردها و مجری پروژه فراوری مالچ های رُسی می گوید سال 95 اجرای این پروژه در مهم ترین کانون فرسایش بادی اصفهان یعنی منطقه سجزی شروع و در مساحت 65 هکتاری اجرایی شد.

استفاده از مالچ ها در این وسعت باعث کاهش فوق العاده فرسایش بادی شد، به گونه ای که بعد از اجرای طرح علی رغم وزش بادهای تند، گردوغباری در محدوده طرح مشاهده نشد. این مالچ ها از رس بنتونیت کلسیم دار تهیه می گردد که با نوآوری خاص میزان آهک و سدیم در آن ها تنظیم و پایداری می گردد.

مزیت مالچ رُسی نسبت به مالچ نفتی

پیش از این برای تثبیت خاک بیابان ها از مالچ نفتی استفاده می شد. جلالیان درباره مزیت مالچ های رُسی در مقایسه با مالچ نفتی می گوید مالچ های رُسی جذب رطوبت بالایی داشته و هیچ گونه آسیبی برای محیط زیست ندارد. همچنین نفوذ آب از آن ها به خوبی انجام می گردد و به دلیل این نفوذپذیری مناسب ایجاد روان آب نمی نماید، اما مالچ های نفتی نفوذپذیری ندارد یا اگر داشته باشد، باعث انتقال آلاینده ها به آب زیرزمینی می گردد. مالچ نفتی محیط زیست دوست نیست و دوام آن حداکثر سه سال است.

همچنین مالچ مورد استفاده شبیه سوپر جاذب عمل نموده که 5.2 برابر وزن خود رطوبت ذخیره می نماید و این باعث شده که گیاهان بومی منطقه مالچ پاشی شده که ریشه خشک نشده دارند، دوباره سبز شوند. از خواص دیگر این مالچ ترمیم و بازسازی خود است و پس از بارندگی اثرات حاصل از عبور و مرور را ترمیم می نماید. تجمع رطوبت در زیر مالچ رُسی بالغ بر 40 درصد بیشتر است که این ویژگی باعث شده گونه های بومی به منطقه بازگردند.

جلالیان درباره مزیت دیگر مالچ رسی می افزاید این مالچ باعث افزایش شانس موفقیت مبارزه بیولوژیکی می گردد. می توان به صورت تلفیقی هنگام نهال کاری (کشت تلفیقی) شانس موفقیت مبارزه بیولوژیکی را افزایش داد. نمونه آن در 14 هکتار همراه با کشت نهال قره داغ با همکاری اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان بوده که مالچ توانسته باعث موفقیت تقریباً صددرصدی کشت نهال گردد. همچنین مالچ رُسی یاد شده در خاک های شور و سدیمی کارایی بهتری نسبت به مالچ نفتی دارد.

مقرون به صرفه بودن مالچ رُسی

یکی از ویژگی های مهم مالچ رُسی صرفه مالی آن است و همین ویژگی سبب شده که دانشگاه آزاد اسلامی به فکر تجاری سازی آن بیفتد. گزارش ها نشان می دهد که ماده نفتی در مالچ پاشی فعلی هکتاری 50 میلیون تومان هزینه دارد؛ اما ماده مورد تحقیق برای مالچ پاشی هکتاری 6 میلیون تومان هزینه دارد.

همچنین احتیاج است که فقط یک مرتبه در عرصه پاشیده گردد. بنابراین می توان از این طرح برای بسیاری از اراضی بیابانی و خشک کشور استفاده کرد. اگرچه که ریز گردها فقط منبع داخلی ندارند و وجود شن های روان در کشورهای همسایه نیز سبب شده که غلظت گردوغبار در کشور افزون گردد.

بنابراین می توان برای صادرات مالچ رُسی به کشورهای همسایه نیز برنامه ریزی کرد تا یک بار برای همواره مشکل ریزگردها در کشور حل گردد و آسمان آبی در دسترس همگان قرار گیرد.

دانشگاه آزاد اسلامی در دوره های گذشته به روش سنتی اداره می شد و به درآمدهای شهریه ای و بعضی درآمدهای جانبی اکتفا می کرد، با ایجاد تغییر و تحولات در ساختار دانشگاه آزاد اسلامی تغییر نگرش و مسئله محوری برای حل چالش های اساسی کشور در این مجموعه بزرگ به صورت همزمان و پلکانی شروع شد.

طبیعی است که در ابتدای امر هر تغییر و تحولی در هر مجموعه ای با منتقدان و موافقانی روبرو است، مدیریت جهادی و کوشش های شبانه روزی اندیشمندان، محققان و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی در راستای اندیشه ورزی و خلق ایده های نو و حرکت به سمت درآمدهای غیرشهریه ای از یک سو و تغییرات چشمگیر در نوع نگرش به علم آموزی تا توجه به علم و دانش و حرکت در مرزهای دانش، پژوهش محوری و فعالیت در حوزه های فناوری، حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارت آپی و شتاب به سمت حل مسئله با یاری دانش و فناوری تنها بخشی از جنبه های این تغییر و تحول است.

خبرگزاری خبرنگاران بر آن است تا بر اساس وظیفه ذاتی خود و دغدغه مندی هایی که دارد، برگی از این کتاب بزرگ را در سلسله گزارش هایی برای مخاطبان عرضه کند.

4040/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 412

به "حل مشکل ریزگردها به دست محققان دانشگاه آزاد اسلامی، مالچ رُسی چگونه بساط ریزگردها را جمع می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حل مشکل ریزگردها به دست محققان دانشگاه آزاد اسلامی، مالچ رُسی چگونه بساط ریزگردها را جمع می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید