خانه و موزه مقدم؛ خانه ای زیبا و به جا مانده از قاجار در تهران، عکس

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، حتما بارها از خیابان امام خمینی تهران گذر نموده اید اما تنها عده کمی از شما در بین مغازه های ابزارفروشی و شلوغی های هر روزه این خیابان سر در خانه مقدم را دیده اید.اما

خانه و موزه مقدم؛ خانه ای زیبا و به جا مانده از قاجار در تهران، عکس

خانه ای رویایی که باور نمیکنید در این خیابان شلوغ و مرکز پایتخت هنوز زیبایی هایش را در خود نگاه داشته است.

خانه و موزه مقدم مربوط به اواخر دوره قاجار است و به واسطه داشتن اشیای تاریخی و گرانبها به یکی از گرانترین خانه های دنیا مشهور شده است و متعلق به استاد محسن مقدم پسر کوچکتر احتساب الملک شهردار دوره ناصرالدین شاه قاجار است.

خانه مقدم، متعلق به استاد محسن مقدم پسر کوچک احتساب الملک شهردار دوره ناصرالدین شاه است

احتساب الملک دارای دو پسر به نام های حسن و محسن بود که جهت ادامه تحصیل به اروپا رفتند. حسن در فعالیت های ادبی، سیاسی و اجتماعی حضور فعالی داشت و در جوانی فوت کرد. از او نمایشنامه بسیار معروف جعفرخان از فرنگ آمده به جا مانده است. برادر کوچکتر ـ محسن ـ پس از اتمام تحصیلات خود در رشته های نقاشی، تاریخ هنر و باستان شناسی در سال 1315 ه.ش به وطن بازگشت و به همراه همسر فرانسوی خود سُلما در خانه پدری ـ محل کنونی موزه مقدم ـ ساکن گردیدند.

از ویژگی های شاخص این موزه همگون بودن نسبی فضای معماری با آثار تاریخی موجود در آن است و از قسمت های مختلفی شامل سه حیاط بیرونی، اندرونی و سرایداری تشکیل شده است.

اولین چیزی که توجه شما را جلب خواهد نمود حوض و شمعدانی و استفاده بسیار زیاد و مناسب و زیبا از رنگٰ های شاد مانند فیروزه ای، آبی آسمانی و بنفش است.

خانه مقدم، به واسطه داشتن اشیای تاریخی و گرانبها به یکی از گرانترین خانه های دنیا مشهور شده

معماری ایرانی با رعایت اصول ساخت باغ ایرانی در این خانه به خوبی به چشم می آید و گل کاری و فضاسازی اجرا شده با گیاهان حال و هوای بسیار خوشی برای گردشگران فراهم می آورد.

در قسمت غربی این خانه ساختمان اربابی (برج) واقع شده است که استاد مقدم به همراه یکی از شاگردان در دانشکده هنرهای زیبا، دکتر ابوالقاسمی، در سال 1345 ساخته اند. این ساختمان با کاشی هایی از دوران قاجار تزیین و بخش هایی از هنرهای ایرانی در آن به نمایش گذاشته شده است.

در قسمت شمالی این ساختمان یک ایوان با چند طاق و ستون زیبا ساخته شده که مزین به کاشی هایی از دوران زندیه و قاجار است. در وسط این ایوان حوضچه ای از جنس مرمر واقع شده است که از حمام فتحعلی شاه به اینجا منتقل شده و آبی که از آن جاری می گردد توسط یک جوی باریک به داخل یک استخر می ریزد.

از ویژگی های شاخص موزه مقدم، همگون بودن نسبی فضای معماری با آثار تاریخی موجود در آن استدکتر مقدم این استخر را پس از سفر به اسپانیا و الگوبرداری از استخر و آب نماهای باغ الحمراء (باغی به جای مانده از دوران صدر اسلام اسپانیا ساخته است که در اطراف آن چند فواره قدیمی هم آب را به داخل استخر می پاشند.

حیاط اندرونی و بیرونی با یک دیوار به نام دیوار تجدد از هم جدا شده است. این دیوار از چند ستون با طاق های کاشی کاری شده ساخته شده است. پایه این ستون ها حجاری شده و یادآور ستون های کاخ چهلستون اصفهان است.

در قسمت شمالی حیاط اندرونی ایوان زیبایی واقع شده است که از چهار ستون با سرستون هایی با گچ بری کرنتی تشکیل شده که کار تزیینات این ایوان را هم دکتر مقدم به زیبایی هرچه تمام تر انجام داده است.به وسیله دو راه پله مارپیچ می توان به ایوان عظیم دسترسی پیدا کرد.

دکتر مقدم به زیبایی دیوار این حیاط را با کاشی و ظروف قاجاری تزیین نموده

قسمت بعدی خانه حیاط اندرونی است که استاد مقدم و همسرش با الهام دریافت از طرح فرش ایرانی آن را طراحی نموده اند.

یک حوض و آبنمای زیبا در وسط آن واقع شده است و در چهار طرف آن باغچه هایی گل کاری شده تدارک دیده شده است.

دکتر مقدم به زیبایی دیوار این حیاط را با کاشی و ظروف قاجاری تزیین نموده و در وسط این دیوار هم یک طاق نمای زیبا با کاشی های آبی رنگ ساخته است.

برای رسیدن به این خانه زیبا باید به خیابان امام خمینی تهران بروید و بین خیابان شیخ هادی و خیابان ولیعصر جنب بانک ملت دنبال پلاک 249 بگردید.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 763

به "خانه و موزه مقدم؛ خانه ای زیبا و به جا مانده از قاجار در تهران، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه و موزه مقدم؛ خانه ای زیبا و به جا مانده از قاجار در تهران، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید