روش صحیح تنفس؛ ناخودآگاهی که اهمیت دارد!

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، در این گزارش رویداد هایی که در زمان نفس کشیدن در بدن رخ می دهند، مورد آنالیز قرار می گیرد. بعلاوه در این گزارش هدایت ها و تمریناتی برای تقویت کارایی تنفس ارائه شده است.

روش صحیح تنفس؛ ناخودآگاهی که اهمیت دارد!

به گزارش Medical News Today؛ این نکات برای افراد مبتلا به شرایط های تنفسی و هم برای افراد سالم مناسب هستند.

چه فرایند هایی در زمان نفس کشیدن در بدن رخ می دهند؟

نفس کشیدن و یا تنفس، رویه پیچیده ای از تبادل هواست که قسمت های از بدن را که در زیر توضیح داده شده است، درگیر می سازد.

ریه ها: ریه ها یک جفت ارگان اسفنجی هستند که در هر طرف قفسه سینه قرار دارند. ریه ها در زمان دم (زمانی که فرد هوا را به داخل ریه های خود می کشد) منبسط و در زمان بازدم (یعنی زمانی که فرد هوا را از ریه های خود خارج می سازد) منقبض می شوند.

هر ریه به وسیله غشای نازکی به نام پلور احاطه شده است که از ریه محافظت نموده و به آن اجازه می دهد تا در هنگام تنفس به جلو و عقب کشیده گردد.

دیافراگم: دیافراگم یک عضله نازک است که در زیر ریه ها و بالای حفره شکمی قرار گرفته است. حرکت بالا و پایین دیافراگم به انقباض و انبساط ریه ها یاری می نماید.

عضلات بین دنده ای: عضلات بین دندهای، ماهیچه هایی هستند که میان دنده ها قرار دارند. این عضلات با یاری به انبساط و انقباض قفسه سینه به تنفس یاری می نمایند.

برای اینکه انسان بتواند نفس بکشد باید ریه ها، دیافراگم و عضلات بین دنده ای، با یکدیگرهمکاری نمایند.

برای انجام عمل دم، دیافراگم منقبض می گردد و به سمت پایین حرکت می نماید. این کار باعث افزایش فضا در قفسه سینه شده و به ریه ها اجازه می دهد تا توسعه یابند و از هوا پر شوند.

برای انجام عمل بازدم، دیافراگم شل شده و فضا در قفسه سینه کاهش می یابد. این کار باعث می گردد که ریه ها منقبض شده و هوا را خارج سازند.

روش صحیح تنفس چیست؟

با وجود اینکه نفس کشیدن یک رویه طبیعی است، اما باید بدانید که شیوه های صحیح و نادرستی برای نفس کشیدن وجود دارد. انجمن ریه آمریکا توصیه، زیرا را در زمینه نحوه صحیح نفس کشیدن ارائه می دهد.

استفاده از بینی

نفس کشیدن به وسیله بینی می تواند تنفس را کند نموده و باعث گردد که ریه ها بطور کارآمدتری فعالیت نمایند. این کار بعلاوه موجب تسهیل جذب اکسید نیتریک می گردد که به انتقال اکسیژن در بدن یاری می نماید.

تنفس به وسیله بینی بعلاوه به بینی اجازه می دهد تا سموم و آلرژن های هوا را فیلتر و از ورود آن ها به بدن جلوگیری کند. بعلاوه بینی هوای سرد را گرم و هوای خشک را مرطوب می سازد.

با این حال تنفس به وسیله دهان نیز بعضی اوقات به ویژه در زمان ورزش کردن و یا گرفتگی سینوس لازم است.

استفاده از شکم

کارآمدترین روش برای تنفس، کشیدن هوا به سمت شکم است. با انقباض دیافراگم، شکم توسعه می یابد تا ریه ها را با هوا پر کند. تنفس شکمی کارآمد است، زیرا ریه ها را به سمت پایین می کشد و فشار منفی در قفسه سینه ایجاد می نماید. این کار باعث می گردد که ریه ها پر از هوا شوند.

نکاتی برای تنفس سالم و سلامت ریه ها

فکر نکردن بیش از حد به نحوه نفس کشیدن، رعایت شیوه زندگی سالم و کنترل کیفیت هوا از نکاتی هستند که به تنفس و حفظ سلامت ریه ها یاری می نمایند.

بیش از حد به نحوه صحیح تنفس فکر نکنید

اگر چه دانستن نحوه تنفس صحیح مفید است، اما فکر نکردن بیش از حد به این موضوع حائز اهمیت است. فکر کردن بیش از حد به نحوه تنفس صحیح می تواند موجب بروز اضطراب و تنگی نفس در بعضی افراد گردد.

باید بیاد داشت که تنفس معمولی یک رویه به دقت تنظیم شده است که به تفکر آگاهانه نیازی ندارد.

ریه ها و کلیه ها با هم pH خون را در اندازه محدودی نگه می دارند تا عملکرد بدن به درستی انجام گردد. گیرنده های موجود در بدن اندازه pH خون و اکسیژن را کنترل می نمایند.

این گیرنده ها سیگنال هایی را به مغز ارسال می نمایند که به نوبه خود تکانه های عصبی ارسال می نماید که به بدن میگویند چند بار و تا چه عمقی نفس بکشد.

حفظ سبک زندگی سالم

با رعایت یک سبک زندگی سالم می توان به تقویت تنفس یاری کرد. برای حفظ یک سبک زندگی سالم ورزش کردن مرتب، حفظ وزن میانه، ترک سیگار و پرهیز از صرف وعده های بزرگ غذایی توصیه می گردد.

ورزش منظم به تقویت ظرفیت ریه یعنی اندازه اکسیژنی که فرد در هر تنفس جذب می نماید، یاری می نماید. بعلاوه صرف وعده های بزرگ غذایی میتواند باعث نفخ شکم گردد.

زمانی که شکم نفخ می نماید به دیافراگم فشار می آورد و باعث می گردد که این ارگان نتواند به صورت کارآمدی پایین و بالا رود. این کار به تنگی نفس منجر می گردد.

حفظ وزن میانه: اضافه وزن خطر ابتلا به مسائل تنفسی مانند آپنه انسدادی خواب را افزایش می دهد. افراد می توانند با حفظ وزن میانه، این خطر را کاهش دهند.

ترک سیگار: ریه ها حاوی کیسه های هوایی به نام آلوئول تنفسی هستند که وظیفه تبادل اکسیژن و دیاکسیدکربن میان ریه ها و رگ های خونی مویرگی را بر عهده دارند.

سیگار کشیدن به این کیسه های هوایی صدمه زده و باعث میگردد کارایی کمتری داشته باشند.

نظارت بر کیفیت هوا

افراد کیفیت هوای محل زندگی و کار خود را کنترل نمایند. آن ها می توانند با استفاده از این اطلاعات خود را کمتر در معرض آلاینده ها و آلرژن ها که بر تنفس تاثیر می گذارند، قرار دهند.

بعلاوه در صورت امکان از ورود به مناطقی که ترافیک سنگین دارد، پرهیز نمایند و همواره قبل از ورزش کردن در خارج از خانه، کیفیت هوای بیرون را کنترل نمایند.

نکاتی برای افراد مبتلا به شرایط های تنفسی

افراد مبتلا به شرایط های تنفسی مانند آسم و بیماری مزمن انسداد ریه باید اقدامات احتیاطی بیشتری برای محافظت از تنفس و سلامت ریه خود انجام دهند.

هیدارته ماندن: نوشیدن اندازه زیادی آب به گلو و دهان یاری می نماید تا به هوایی که فرد تنفس می نماید، رطوبت اضافه نمایند. هوای مرطوب احتمال تحریک راه های هوایی را کمتر می نماید.

از بین بردن منابع آلودگی هوا در محیط داخل خانه و محل کار: افراد باید اطمینان حاصل نمایند که محیط زندگی و کار آن ها تمیز است، تهویه مناسب دارد و عاری از گرد و غبار است. از بین بردن منابع آلودگی هوا در محیط داخل خانه و محل کار به جلوگیری از سوزش راه های هوایی یاری می نماید.

استفاده از ابزار های محافظتی در محل کار: ممکن است افراد مجبور به کار کردن در محیط هایی باشند که در معرض گرد و غبار، مواد شیمیایی و یا بخارات قرار می گیرند. این افراد باید برای جلوگیری از استنشاق این مواد تحریک نماینده، ماسک به صورت خود بزنند.

زدن واکسن آنفولانزا یا ذات الریه: این واکسیناسیون ها به محافظت از افراد مبتلا به شرایط های تنفسی یاری می نماید.

انجام ورزش های آرامش بخش: ورزش های تنفسی و سایر شیوه های آرام بخش می تواند به فراد یاری کند تا آرام بماند از دمزنی تند و ژرف که می تواند موجب سرگیجه گردد (hyperventilating) پیشگیری نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 26 بهمن 1400 بروزرسانی: 26 بهمن 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1256

به "روش صحیح تنفس؛ ناخودآگاهی که اهمیت دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش صحیح تنفس؛ ناخودآگاهی که اهمیت دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید