سردار؛ گل یا پوچ؟

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، تیم ملی ایران در شرایطی مهیای برگزاری ادامه رقابت های انتخابی جام جهانی می گردد که نگرانی زیادی پیرامون صعود این تیم به جام جهانی وجود دارد. این نگرانی غالبا به خاطر شرایطی است که تیم ملی در بازی های دور رفت رقم زده و حالا پشت سر دو تیم عراق و بحرین در رده سوم قرار گرفته است. شاید اگر قرار بود طبق برنامه قبلی همه چیز پیش می رفت و ایران در استادیوم آزادی از رقبای مستقیمش پذیرایی می کرد، بخش زیادی از این نگرانی از بین می رفت، ولی از آنجا که مقرر شده بحرین، میزبان متمرکز گروه ایران باشد، نمی گردد به این سادگی ها امیدوار بود که تیم ملی بدون دغدغه به دور دوم رقابت های انتخابی صعود کند.

سردار؛ گل یا پوچ؟

بااین حال، نگاهی به شرایط بازیکنان کنونی تیم ملی، بخش زیادی از تردید هایی را که در این زمینه وجود دارد، از بین می برد؛ بازیکنان ایرانی این روز ها در اوج آمادگی هستند و در هر پستی چند بازیکن آماده حاضر است تا پیراهن تیم ملی را به تن کند. البته که این میزان آمادگی در خط حمله تیم ملی بیش از هر پست دیگری به چشم می آید؛ جایی که مهدی طارمی و سردار آزمون قرار دارند. این دو بازیکن فصلی تقریبا رؤیایی را در باشگاه هایشان سپری نموده و هریک جزء سه گل زن برتر لیگ بوده اند. هر دو هم تعداد گل هایشان در لیگ های مربوطه دو رقمی شده و نشان داده اند بیش از هر زمان دیگری فوت و فن گگرددن دروازه رقبا را آموخته اند.

با وجود آنکه تقریبا عملکرد سردار آزمون و مهدی طارمی در دو فصل اخیر یکسان بوده و ثبات داشته اند، اما در بین طرفداران ایرانی، دست کم در فضای مجازی، اختلاف نظری به وجود آمده که نباید سردار آزمون را با مهدی طارمی مقایسه کرد. به عقیده بسیاری از کاربران فوتبالی فضای مجازی، لیگی که سردار آزمون در آن بازی می نماید، سطح بالایی ندارد و درخشش این بازیکن در لیگ روسیه را نباید با درخشش مهدی طارمی در لیگ پرتغال مقایسه کرد.

البته به غیر از این مورد، این عده اعتقاد دارند تعداد تیم های خوب در لیگ روسیه به مراتب کمتر از لیگ پرتغال است و به همین دلیل است که سردار آزمون می تواند هر فصل خودش را به عنوان یکی از برترین گل زنان لیگ معرفی کند. سؤالی که در این میان به وجود می آید این است که آیا چنین اظهارنظری درباره کیفیت لیگ روسیه و در سطح بالاتر درباره کیفیت فوتبال سردار آزمون صحت دارد؟

لیگ پرتغال برتر است

برای یافتن پاسخ دقیق تر درباره این اختلاف نظر باید به آخرین رده بندی یوفا رجوع کرد؛ جایی که برترین لیگ های اروپایی را منتشر نموده است. در بین لیگ های معتبری که یوفا رده بندی شان را براساس فصل 2020-2021 تدارک دیده است، لیگ برتر انگلیس همچنان برترین لیگ قاره محسوب شده است. در این رده بندی همان پنج لیگ معروف به ترتیب در رده های اول تا پنجم قرار گرفته اند. انگلیس، اسپانیا، ایتالیا، آلمان و فرانسه، تقریبا مثل هر سال، رده های برتر را به خودشان اختصاص داده اند؛ اما بعد از فرانسه لیگ پرتغال در رده ششم قرار گرفته است.

همین مورد کافی است تا آن بخش از ادعا که عنوان شده لیگ پرتغال سطح کیفی بهتری دارد، درست از آب دربیاید. بعد از لیگ پرتغال در رده هفتم برترین لیگ ها، لیگ هلند قرار گرفته و نهایتا در رده هشتم نوبت به لیگ روسیه رسیده است. البته اختلاف امتیازی لیگ روسیه با لیگ هلند چندان زیاد نیست و نمی توان عنوان نمود که تفاوت عمده ای در رده بندی این دو وجود دارد. کمااینکه فصل گذشته لیگ روسیه پشت سر لیگ پرتغال در رده هفتم برترین لیگ های اروپایی قرار داشته است.

به غیر از این مورد، می گردد به شرایط تیم هایی که مهدی طارمی و سردار آزمون در آن ها بازی می نمایند هم رجوع گردد؛ یعنی آنالیز صندلی دو تیم پورتو و زنیت. در این بخش هم شرایط باشگاه پورتو به مراتب بهتر است. تیم مهدی طارمی در تازه ترین رده بندی یوفا به عنوان شانزدهمین تیم برتر قاره معرفی شده است؛ پایین تر از تاتنهام و بالاتر از آژاکس. در آن سو، اما زنیت در رده بیست و هشتم قرار گرفته و با رقبایی مثل آتالانتای ایتالیا و بازل سوئیس رقابت دارد.

سردار بی کیفیت است؟

تردید درباره کیفیت فوتبال سردار آزمون زمانی به بحثی جدی تبدیل شد که خبر رسید این بازیکن از چند تیم مطرح اروپایی پیشنهاد دارد. موضوعی که تقریبا هر ساله و سرانجام رقابت های لیگ روسیه مطرح می گردد، ولی دست آخر، سردار آزمون دوباره در همین لیگ می ماند و به فوتبالش ادامه می دهد.

با وجود صحبت هایی که مخالفان سردار آزمون مطرح می نمایند و می گویند در صورت رفتن او به لیگی معتبر فوتبالش از بین می رود و به سرنوشت علیرضا جهانبخش دچار می گردد، به نظر می رسد این موضوع چندان منصفانه نباشد. کمااینکه مطرح شدن این مورد درباره علیرضا جهانبخش هم خیلی منصفانه نیست؛ شاید اگر علیرضا اسیر فلسفه سرمربی برایتون و سلیقه ای بودنش درباره سبک بازی بازیکنان نمی شد، او هم می توانست در سطح اول فوتبال اروپا تبدیل به مهره ای تأثیرگذار باشد. به هر روی آماری که سردار آزمون از خودش بر جا گذاشته نشان می دهد توانایی بازی کردن در لیگی معتبر را دارد.

سردار همین فصل، در 24 بار برای زنیت به میدان رفته و پیروز شده 19 گل بزند و شش پاس گل هم بدهد. شاید اگر او در ملاقات آخر تیمش به میدان می رفت، می توانست عنوان آقای گلی را هم به دست بیاورد و فصل را رؤیایی تر سپری کند. سردار آزمون در شرایطی چنین آماری را به ثبت رسانده که کلا به طور میانگین برای زنیت در هر بازی 64 دقیقه به میدان رفته و دوباره به طور میانگین 70 درصد بازی ها را از ابتدا در ترکیب حضور داشته است. با وجود این او به تن هایی روی 32 درصد گل های تیمش در این فصل تأثیرگذار بوده است.

نکته مهم تر درباره سردار آزمون اینکه او چند فصل گذشته فرایند ثابتی داشته و همیشه یکی از برترین گل زنان لیگ روسیه بوده است. شاید روی کاغذ سطح کیفی لیگ روسیه پایین تر از پرتغال باشد، ولی گل زنی در این لیگِ پرفشار و با آن آب وهوای متفاوت کاری نیست که هر بازیکنی به راحتی از عهده اش بربیاید. شاید حالا این طور استنباط گردد که سردار آزمون درحال حاضر در قوی ترین تیم روسیه بازی می نماید و طبیعی است که بیشتر گل زنی کند، ولی یک مورد را نباید فراموش کرد که اگر او به این سطح از فوتبال روسیه رسیده، حاصل تلاشی بوده که داشته است. بازی های خوب سردار آزمون در روبین کازان و روستوف نهایتا استعدادش را به برترین تیم روسیه تحمیل کرد تا این بازیکن ایرانی را به خدمت بگیرد.

حالا نهایتا آن هایی که درباره کیفیت بازی سردار آزمون تردید دارند و هنرش را فقط معطوف به لیگ روسیه می دانند، کافی است بازی های سردار در لیگ قهرمانان اروپا و گل هایش به برترین تیم های اروپایی را مرور نمایند. او بار ها شم گل زنی اش را در این سطح از رقابت ها نشان داده است؛ آن هم در شرایطی که هنوز پیراهن زنیت را بر تن نداشت و با تیم کم نام و نشان تر روستوف در اروپا برابر بایرن مونیخ و اتلتیکو مادرید هنرنمایی می کرد.

آینده سردار آزمون

تعیین نیست که سردار آزمون در این فصل از لیگ روسیه بالاخره دل می نماید یا نه؛ ولی موضوعی که در این بین اجتناب ناپذیر است اینکه اگر او میل به پیشرفت در دنیای حرفه ای فوتبال را دارد، باید از لیگ روسیه جدا گردد و به یکی از پنج لیگ معتبر اروپایی برود. اگر پیشنهاد های امروز او صحت داشته باشند، سردار با مشاوره می تواند گزینه ای را که به سبک فوتبالش نزدیک است، انتخاب کند و خودش را در لیگی مهیج تر هم محک بزند. اتفاقی که اگر رخ دهد می تواند دریچه ای برایش باشد تا حضور در تیم های معتبر اروپایی را هم تجربه کند. البته همان طورکه عنوان شد این موضوع به دو چیز بستگی دارد: یکی اینکه پیشنهاد های سردار آزمون واقعی باشند و دیگری اینکه این بازیکن میل به پیشرفت در فوتبال هنوز درونش زنده باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 961

به "سردار؛ گل یا پوچ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردار؛ گل یا پوچ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید