منطقه کم انتشار آلودگی هوا چیست؟

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، بیشتر کشورهای دنیا برای کنترل معضل آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت، طرح های مختلفی اجرا می کنند. یکی از این طرح ها مشخص کردن محدوده ای به نام منطقه کم انتشار آلودگی هوا است.

منطقه کم انتشار آلودگی هوا چیست؟

به گزارش خبرنگاران منطقه ها کم انتشار آلودگی هوا منطقه های هستند که تنها وسایل نقلیه غیرآلاینده اجازه ورود به آن ها را دارند. ورود خودروهای غیراستاندارد و با آلایندگی بالا به منطقه ها کم انتشار ممنوع است.

در طرح های منطقه ها کم انتشار آلودگی هوا برای خودروهای غیراستاندارد و آلاینده هوا، دو حالت می تواند رخ دهد. حالت اول این است که خودرو اجازه ورود به منطقه کم انتشار آلودگی هوا را ندارد. حالت دوم هم شرایطی است که خودرو برای ورود به منطقه کم انتشار باید شارژ پرداخت کند.

در حال حاضر حدود 225 منطقه کم انتشار آلودگی هوا در 13 کشور اروپایی که معضل آلودگی هوا دارند وجود دارد. کشور های اتریش، دانمارک، آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا، سوئد و انگلیس از جمله کشورهای اجراکننده طرح منطقه ها کم انتشار آلودگی هوا هستند.

در ایران چه طرح هایی برای کنترل آلودگی هوا اجرا می شود؟

هم اکنون در تهران طرح هایی مانند طرح ترافیک و طرح محدوده زوج و فرد اجرا می شود. بر اساس بررسی های اجرا شده طرح ترافیک تنها 6 درصد در کاهش آلودگی هوا موثر بوده است. این طرح بیشتر در کاهش ترافیک پیروز بوده تا کاهش آلایندگی. طرح زوج و فرد اجازه تردد را بر اساس شماره پلاک خودروها به آن ها می دهد. این یعنی یک خودروی فرسوده با عمر بیش از 20 سال تنها با توجه به شماره پلاک خود در برخی روزها اجازه آلوده کردن هوا را دارد.

منطقه کم انتشار آلودگی هوا در تهران

تهران در حال حاضر یک منطقه طرح ترافیک مرکزی دارد که برای ورود به آن مجوز نیاز است. این طرح به راحتی می تواند به منطقه کم انتشار آلودگی هوا تبدیل شود. اگر منطقه ها کم انتشار آلودگی هوا در تهران ایجاد شوند، تاثیرات مثبت آن به مراتب بیشتر از شهرهای اروپایی خواهد بود چرا که تعداد ناوگان فرسوده و آلاینده هوا در تران بیشتر از شهرهای اروپایی است. خودروهای تهران به مراتب قدیمی ترند. شهر ما وسایل آلاینده بیشتری دارد که تردد آن ها از طریق منطقه ها کم انتشار ممنوع خواهد شد. همچنین در تهران امکان ثبت تخلف وسایل نقلیه به کمک دوربین های نظارتی در سطح شهر وجود دارد.

دسته بندی خودروها از نظر آلایندگی

خودروهای سواری و وانت ها بر اساس آلودگی که در هوا منتشر می کنند به چهار رنگ تقسیم می شوند. طبقه آبی شامل خودروهای برقی و هیبریدی می شود. طبقه سبز را خودروهای تولیدی یا وارداتی سال 1382 و بعد از آن(استاندارد آلایندگی یورو 2 و بالاتر) در صورت داشتن معاینه فنی و خودروهای نو(معاف از معاینه فنی) تشکیل می دهند.

خودروهای تولیدی یا وارداتی 1381 و قبل از آن(استاندارد آلایندگی پایین تر از یورو 2) در صورت فرسوده نبودن و داشتن معاینه فنی در طبقه زرد قرار می گیرند. طبقه قرمز نیز مختص همه خودروهای فرسوده و خودروهای بدون معاینه فنی است.

قوانین منطقه کم انتشار تهران

بر اساس اطلاعات سایت شرکت کنترل کیفیت تهران تردد خودروهای طبقه قرمز در منطقه کم انتشار در تمام ساعات شبانه روز ممنوع و تردد خودروهای طبقه زرد در روزهای آلوده ممنوع است.

تردد خودروهای طبقه سبز و آبی در منطقه کم انتشار مجاز است.

تردد موتورسیکلت های بنزینی در منطقه 12 از مهر 1394 ممنوع است.

کامیون، اتوبوس و مینی بوس فرسوده نیز از مهر 1394 نمی توانند در شهر تهران تردد کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 فروردین 1401 بروزرسانی: 31 فروردین 1401 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1314

به "منطقه کم انتشار آلودگی هوا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منطقه کم انتشار آلودگی هوا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید