سکته مهران غفوریان و شایعات اتاق عمل

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، خبر سکته مهران غفوریان و اینکه همسرش از مردم خواسته دعا نمایند همه کسانی را که یک عمر با کار های او از ته دل خندیده بودند مضطرب کرد. کم کم جزئیات ماجرا منتشر شد. معلوم شد که او 12 ظهر روز دوشنبه سکته نموده و راهی بیمارستان جماران شده است. پزشکان تشخیص داده اند که او باید به سرعت تحت عمل جراحی قلب باز قرار بگیرد.

سکته مهران غفوریان و شایعات اتاق عمل

به گزارش روزنامه هفت صبح، همان شب منوچهر هادی کارگردان سریال نیسان آبی که مهران غفوریان هم یکی از بازیگران آن است در اینستاگرامش ویدئویی از غفوریان منتشر می نماید که در آن، غفوریان در حال خوردن شام به نظر می رسد و رو به دوربین می گوید: داشتیم میومدیم که یه سکته ای هم کردیم. خلاصه دعا کنید، شما خانواده من هستید.

دیروز جراحی انجام می گردد و بلافاصله بعد از عمل هم مهدی غفوریان، برادر آقای بازیگر به رسانه ها می گوید که حال عمومی او خوب است و عمل هم خوب پیش رفته، اما خطر تا آخر امشب رفع نمی گردد پس خواست که مردم به دعا ادامه بدهند، اما عده ای در کنار همین دعا ها تصمیم گرفتند که به برخی شایعات و احتمالات هم بپردازند و تمام مدت حرف و حدیث هایی در خصوص ارتباط سکته قلبی او با دریافت واکسن و کاهش وزن شدیدش جریان داشت.

در خصوص دومی شایعات رنگ و بوی علمی بیشتری داشت و حتی چند نفر با ادعای پزشک بودن در توئیتر اعلام کردند که جراحی های دستگاه گوارش که منجر به کاهش وزن شدید می گردد می تواند آریتمی قلبی ایجاد کند. البته در تمام ماه های گذشته اینکه مهران غفوریان عمل جراحی بای پس، اسلیو یا هر جراحی مربوط به لاغری دیگری انجام داده باشد تایید نشده بود، اما به هر حال با بروز سکته قلبی در او، این سوال تقویت شد که آیا بین این جراحی ها و عوارض قلبی ارتباطی وجود دارد؟

سعید مرادی، فوق تخصص قلب و عروق در جواب این سوال می گوید: تا به حال چنین چیزی گزارش نشده است. من کاری به اینکه جراحی معده و روده گزینه خوبی برای لاغری هست یا نه ندارم و این موضوع در تخصص من نیست، اما تا الان چند مقاله معتبر علمی به دستم رسیده که می گوید این جراحی ها در نهایت با کاهش وزن افراد به بهبود عملکرد قلبشان یاری می نماید.

اساسا بین جراحی های مربوط به دستگاه گوارش و حمله قلبی ارتباط معناداری وجود ندارد. در خصوص آقای غفوریان هم تا وقتی پرونده پزشکی ایشان را مطالعه نکنم و آزمایش ها را مرور نکنم نمی توانم بگویم که مشکل دقیقا چه چیزی بوده، اما این را می توان گفت که عوارض وزن زیاد و کم تحرکی چیزی نیست که به سرعت از بین برود.

وجود لخته ها یا چربی در رگ های خونی که منجر به عوارض قلبی می شوند اتفاقی نیست که طی چند ماه شکل گرفته باشد و طی چند ماه هم رفع گردد؛ بنابراین با توجه به اینکه ایشان سابقه اضافه وزن زیاد داشته اند ممکن است زمینه این عوارض و گرفتگی عروق از قبل در ایشان بوده باشد. البته عوامل ژنتیکی و سایر عوامل را هم نمی گردد نادیده گرفت، اما من فکر می کنم کمترین ارتباط بین جراحی لاغری ایشان و سکته قلبی وجود داشته باشد.

او در جواب اینکه آیا قبل از انجام عمل جراحی اسلیو یا بای پس سلامت قلب سنجیده نمی گردد و اگر می گردد چطور ممکن است متوجه وجود مشکل نشده باشند؟ می گوید: اولا ممکن است شما سال جاری چکاپ کامل قلب بدهی، اما سال آینده دچار عارضه بشوی یعنی بسیاری از عارضه های قلبی با سنجش های عمومی تعیین نمی شوند. ضمن اینکه وجود یک لخته خون در جایی از بدن که ممکن است بعدا به قلب یا رگ های منتهی به قلب برسد چیزی نیست که با آزمایش های عمومی پیش از جراحی تعیین گردد.

بالون معده، عمل باندینگ یا حلقه دور معده، پلیسه زدن معده و عمل اسلیو معده متداول ترین شیوه هایی است که در ایران برای کاهش وزن های شدید در اتاق های جراحی اعمال می گردد و کاهش وزن 40 کیلویی مهران غفوریان به احتمال زیاد حاصل یکی از این مدل عمل های جراحی است. (خانم رهنما نیز از این شیوه ها استفاده نموده است) در خصوص مزایای این شیوه لاغر شدن بسیار گفته اند.

کاهش فشار روی دیسک کمر، پا ها و همینطور دورشدن از خطرات بیماری های ناشی از چاقی و در عوض درباره خطرات این نوع جراحی ها هم نکات فراوانی نقل قول می گردد که البته هیچکدام به بیماری های قلبی اشاره ای ندارند. عوارض جانبی این نوع جراحی ها می تواند دامنه های غیرقابل محاسبه ای را هم دربر بگیرند.

منبع: فرارو
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1150

به "سکته مهران غفوریان و شایعات اتاق عمل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکته مهران غفوریان و شایعات اتاق عمل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید