دلیل سرمای بیش از حد پاییز سال جاری چه بود؟

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، دلیل سرمای بیش از حد پاییز سال جاری، تغییرات یک هفته اخیر ناشی از نفوذ هوای سرد منطقه عرض های شمالی یا جنب قطبی به عرض های پایین بوده است و ربطی به پدیده تغییر اقلیم ندارد.

دلیل سرمای بیش از حد پاییز سال جاری چه بود؟

احد وظیفه مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی درباره چرایی بیش از حد سرد بودن دمای هوا در ماه سوم فصل پاییز گفت:

مرکز ملی اقلیم شناسی از قبل اعلام نموده بود که فصل پاییز سال جاری با بارش کم و دمای نسبتا بالا در نیمه اول فصل و در انتهای آن برگشت به شرایط نرمال همراه خواهد بود. این تغییرات یک هفته ای اخیر ناشی از نفوذ توده هوای سرد منطقه عرض های شمالی یا جنب قطبی عرض های پایین بوده است و این اتفاق طبیعی است.

وی اضافه کرد که سیستم های هم گیری در حال گذار در عرض های میانی از غرب به شرق هستند و گاهی توسعه اینها، جنوب سوی یا شمال سوی بسیار قوی دارند، مانند سامانه ای که در هفته گذشته از کشور عبور کرد.

وظیفه با بیان اینکه این یک جریان رفت و برگشت بین قطب و منطقه مرزهای میانی یا مرزهای حاره ای است، گفت که در قطب در فصل زمستان به واسطه تابش ضعیف آفتاب، کمبود انرژی و در منطقه ها استوایی انباشت انرژی داریم این انرژی باید جابه جا گردد و این چرخه طبیعی جو است که انرژی را از عرض های جنوبی به شمال و از شمال به جنوب منتقل می نماید.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه توده هوایی که در هفته گذشته از کشور عبور کرد، هوا را از منطقه ها جنب قطبی بر کشور ما توسعه داد گفت که در حال حاضر این توده هوایی از کشور خارج شده و به تدریج طی روزهای آینده فرایند افزایش دما را پیش بینی می کنیم.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 بهمن 1400 بروزرسانی: 11 بهمن 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1240

به "دلیل سرمای بیش از حد پاییز سال جاری چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل سرمای بیش از حد پاییز سال جاری چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید