قیمت گوشت صعودی شد

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، رییس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی خاطر نشان کرد: در یک هفته اخیر قیمت گوشت گوسفندی 10 تا 15 هزار تومان افزایش نرخ را تجربه کرد. علت این افزایش نرخ را باید در قرنطینه گوسفندان برای صادرات به کشور های حاشیه خلیج فارس جست وجو کرد.

قیمت گوشت صعودی شد

به گزارش ایلنا، علی اصغر ملکی با اشاره به افزایش ناگهانی قیمت گوشت گوسفندی، گفت: دام ها با هدف صادرات در کرمانشاه و استان های جنوبی قرنطینه شده اند تا برای صادرات آماده گردد؛ هر دام پیش از خروج باید 14 روز در قرنطینه بماند.

وی با بیان اینکه دام ها از میادین جمع آوری شده اند، گفت: قرار است دام ها از مرز باشماق خارج شوند و همین مسئله باعث شده است که بازار داخلی دچار تنش گردد. در حال حاضر دامدار دام خود را به فروشنده داخلی نمی دهد. چراکه فروشنده داخلی دام را کیلویی 62 هزار تومان خریداری می نماید این در حالیست که قیمت دام صادراتی کیلویی 90 هزار تومان است. به عبارت دیگر دامدار می تواند دام را کیلویی 3 دلار به خریدار عرب عرضه کند.

وی با بیان اینکه قیمت دام زنده کیلویی 62 هزار تومان اعلام شده است، گفت: هیچ دامداری به پایین تر از این نرخ راضی نمی گردد. وقتی قیمت دام زنده این باشد بعد از اینکه سر دام بریده گردد حداقل گوشت آن به 124 هزار تومان می رسد. هفته پیش شقه گوشت گوسفندی کیلویی 115 تا 120 هزار تومان بود این در حالیست که با در پیش گرفتن سیاست صادرات قیمت گوشت گوسفندی به 130 تا 135 هزار تومان رسیده است.

به گفته ملکی؛ ظرف 5 روز گذشته گوشت گوسفندی کیلویی 10 تا 15 هزار تومان افزایش پیدا نموده است. امروز قیمت ران گوسفند از 170 هزار تومان هم گذشت.

وی با اشاره به بالا رفتن نرخ گوشت در میدان بهمن، گفت: میدان بهمن یکی از اصلی ترین بازار های عرضه گوشت است در این میدان قیمت ها به نسبت واحد های صنفی بسیار مناسب تر است چراکه تعداد فروش بالاست، اما 8 دی قیمت گوشت گوسفندی در این میدان به کیلویی 128 هزارتومان است تعدادی از همکاران ما احتیاج واحد صنفی خود را از اینجا تهیه می نماید با احتساب سود قانونی 10 تا 15 درصد شقه گوشت گوسفندی حداقل 149 تا 150 هزار تومان بفروش می رسد.

ملکی با بیان اینکه پاییز و زمستان باید فرایند صادرات متوقف گردد، توضیح داد: برترین زمان برای صادرات ماه های ابتدای سال است یعنی اردیبهشت و خرداد است در این ماه ها ما مازاد دام داریم و صادرات دام خدشه ای در بازار داخلی ایجاد نمی نماید. صادرات دام در مقطعی از سال در حال اجرا شدن است که مسئولان ارشد کشور تاکید دارند که نباید قیمت کالای اساسی بالا برود.

این فعال صنفی با اشاره به پیشنهاد خود به مسئولان پشتیبانی امور دام، گفت: این سازمان متولی صدور مجوز برای صادرات دام است من بار ها به آن ها این موضوع را طرح کردم بنا به هیچ منطقی در ماه های انتهای سال صادرات دام موضوعیت ندارد. بسیاری از دامداران در امسال به علت خشکسالی دام های مولد را سر بریدند این دامی هم که مانده است را برای کشور های حاشیه خلیج فارس صادر نمایند چیزی برای مردم باقی نمی ماند و آن ها باید نظاره گر باشند.

ملکی در انتها خاطر نشان کرد: بنا به پیش بینی سازمان هواشناسی احتمال بارندگی در هفته آینده زیاد است در این شرایط حمل و نقل نیز دچار مشکل می گردد در این شرایط اگر گوشتی در واحد های صنفی عرضه گردد توان خرید آن برای مردم وجود ندارد چرا که نرخ آن از این هفته بالاتر خواهد رفت.

منبع: فرارو
انتشار: 2 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1401 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1316

به "قیمت گوشت صعودی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت گوشت صعودی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید