راهنمای سفر به پیزا؛ ایتالیا

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، پیزا در منطقه توسکانی ایتالیا واقع شده و بیش از هر چیز، آن را به خاطر برج کج پیزا می شناسند. البته این شهر به غیر از این برج، کلیساهای تاریخی، جاذبه های تفریحی در فضای باز، غذاهای لذیذ و موزه های هنری جذابی دارد. به غیر از عکس انداختن با برج کج پیزا که همه گردشگران بدون تردید این کار را انجام می دهند، در این شهر سرگرمی های زیادی خواهید داشت. یکی دو روز را می توانید در این شهر بگذرانید و از جاذبه های مختلف آن دیدن کنید.

راهنمای سفر به پیزا؛ ایتالیا

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

راهنمای سفر به پیزا، اطلاعات لازم برای سفر به این شهر دیدنی را در اختیارتان می گذارد. با یاری این نکات می توانید سفری بهتر و ارزان تر به پیزا داشته باشید و از تک تک خاطرات سفرتان لذت برید.

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

پیزا در منطقه زمانی UTC/GMT +2 واقع شده است و ساعت رسمی آن دو ساعت و نیم از تهران عقب تر است.

زبان رسمی

ایتالیایی

واحد پول

یورو

نوع برق شهری

برق شهری در ایتالیا 230 ولت و 50 هرتز است. دوشاخه ها و پریزها از نوع F و L است .

کد کشور

+39

شماره های اضطراری

112

جهت رانندگی

راست

شرایط آب و هوا

جولای، گرم ترین ماه سال در پیزا است و میانگین دمای هوا به 23 درجه می رسد. ژانویه، سردترین ماه سال است و دمای هوا به طور میانگین در حدود 7 درجه است. مرطوب ترین ماه سال ماه اکتبر است. میانگین بارش در این ماه، 150 میلیمتر است. بهترین ماه سال برای شنا در دریا ماه آگوست است و میانگین دمای آب دریا در این ماه، 25 درجه است.

در پیزا، آب وهوای کلی شهر، گرم و معتدل است. در زمستان، بارش بیشتری نسبت به تابستان وجود دارد و میزان بارش سالانه 886 میلیمتر است. آب وهوای پیزا در مجموع نیمه استوایی مرطوب و مدیترانه ای است. فقط یک ماه در سال است که میزان میانیگن بارش کمتر از 40 میلی متر است. از ویژگی های آب وهوای این شهر می توان به زمستان های ملایم و تابستان های گرم اشاره نمود. بیشترین میزان بارش باران در فصل پاییز اتفاق می افتد.

بهترین زمان برای سفر

پیزا در همه ی فصل های سال، جذابیت خاص خود را دارد و فرقی نمی نماید که کدام ماه را برای سفر انتخاب کنید در هر صورت از سفر به این شهر لذت می برید. البته با توجه به برنامه هایی که برای سفرتان در نظر دارید می توانید زمان مناسب سفر را با یاری اطلاعات زیر انتخاب کنید. در ادامه، ماه های مختلف سال را برای سفر به این شهر آنالیز می کنیم.

از ژوئن تا سپتامبر

این ماه ها، فصل تابستان را در شهر پیزا تشکیل می دهند. فصل تابستان، شلوغ ترین فصل گردشگری در این شهر است و گردشگران از سراسر جهان به شوق دیدن برج کج پیزا و سایر جاذبه های مهم شهر به اینجا سفر می نمایند. تابستان های پیزا گرم و آفتابی است. آسمان ها آبی است و به ندرت ابری می شود به همین دلیل است که آب وهوا برای گردش های پیاده بسیار مناسب است. دمای هوا در جولای و آگوست به بیشترین میزان خود می رسد و ممکن است تا 30 درجه نیز افزایش پیدا کند. برای اینکه از تابش مستقیم آفتاب در امان بمانید، حتما عینک آفتابی و کلاه لبه دار با خود ببرید. به این دلیل که تابستان فصل شلوغ گردشگری در پیزا است، قیمت هتل ها و پروازها در بیشترین مقدار خود واقع شده است بنابراین اگر دوست دارید سفری ارزان تر به این شهر دیدنی داشته باشید، باید فصل دیگری را برای سفر انتخاب کنید.

از اکتبر تا مارس

این چند ماه، فصل زمستان پیزا را تشکیل می دهند. بهترین نکته در خصوص سفر به پیزا در این فصل این است که جمعیت بسیار کمتری را در خیابان ها و جاذبه ها می بینید و هزینه بلیط های ورودی و قیمت هتل ها، با کاهش قابل توجهی روبه رو می شود. زمستان در پیزا، زیاد سرد و خشن نیست البته هوا سرد می شود و دمای هوا تا 5 درجه بالای صفر در دسامبر و ژانویه کاهش پیدا می نماید. برای این فصل همراه داشتن یک چتر ضروری است چون احتمال بارندگی وجود دارد. با وجود هوای خنک، سر زدن به جاذبه ها و گشت وگذار در شهر، خوشایند است و هوا بیشتر وقت ها آفتابی است. یکی از بهترین موقعیت های سفر به پیزا در فصل زمستان، سفر در زمان کریسمس است وقتی کوچه ها، خیابان ها و میدان های شهر با نورهای رنگی و ریسه های زیبا تزیین می شوند.

از آوریل تا مه

اگر اهل سفر در فصل زمستان نیستید و در عین حال دوست دارید سفری ارزان داشته باشید، این چند ماه بهترین موقعیت برای سفر به پیزا است. در فصل بهار، هوا بسیار مطبوع و ملایم و قیمت ها متعادل است. در این فصل هم تعداد گردشگران نسبتا کم است و صف های کوتاه تری در مقابل جاذبه های گردشگری وجود دارد. اگر در موقع برگزاری جشن عید پاک سفر کنید، از رویدادهای جذابی که توسط برخی از موزه ها برپا می شود، لذت خواهید برد. البته در این موقع انتظار داشته باشید که برخی از فروشگاه ها و کافه ها تعطیل باشند.

هزینه های سفر

هزینه اقامت در هاستل

هاستل های زیادی در پیزا وجود ندارد. اگر در فصل خلوت گردشگری به این شهر سفر کنید، به ازای یک شب اقامت در خوابگاه 4 تا 6 تخته هاستل ها حدودا 16 یورو باید بپردازید. در فصل های شلوغ گردشگری، این مبلغ به 25 تا 35 یورو افزایش می باید. برای اقامت در اتاق های خصوصی در فصل خلوت سال باید 50 یورو و در فصل شلوغ سال باید 70 یورو بپردازید.

هزینه اقامت در هتل های ارزان

برای اقامت در هتل های ارزان مثلا یک هتل دو ستاره حدودا شبی 27 یورو در نظر بگیرید که این هزینه بابت امکانات پایه، یک اتاق کوچک و یک حمام اختصاصی است. در وب سایت Airbnb می توانید اتاق های اشتراکی را با پرداخت شبی 16 یورو کرایه کنید. هزینه کرایه یک آپارتمان کامل از شبی 40 یورو شروع می شود. در فصل شلوغ گردشگری، این هزینه ها دوبرابر می شود.

میانگین هزینه غذا

خوردن یک وعده غذای عالی اسپانیایی در این شهر بسیار راحت و البته گران است. در عین حال به راحتی می توانید غذاهایی ارزان با کمتر از 15 یورو در روز پیدا کنید. هزینه غذای رستوران های معمولی همراه با نوشیدنی به ازای هر وعده 25 یورو است. در مکان های شلوغ و توریستی باید 12 یورو به این مبلغ اضافه کنید. غذاهای سریع مثل پیتزا و اسنک های سبک بین 3 تا 5 یورو هزینه دارند. در فست فودها می توانید با پرداخت 9 یورو یک وعده غذای خوب بخورید. در همه رستوران ها بین یک تا سه یورو بابت سرویس میز و نان باید پرداخت کنید. اگر جایی را برای اقامت انتخاب نموده اید که آشپزخانه دارد، برای خرید مواد غذایی مورد احتیاج برای یک هفته حدودا 60 یورو باید بپردازید. این مواد غذایی اولیه شامل پاستا، سبزیجات، مرغ و سایر اقلام اصلی غذایی است که برای آشپزی احتیاج دارید. فروشگاه هایی در سراسر شهر وجود دارند که مواد غذایی را با تخفیف های خوبی عرضه می نمایند. برای اینکه هزینه سفرتان کمتر بشود می توانید از این فروشگاه ها و بازارچه های محلی خرید کنید.

هزینه حمل و نقل عمومی

هزینه بلیط اتوبوس 1/5 یورو به ازای بلیط تک سفره است البته در صورتی که آن را از داخل اتوبوس تهیه کنید. اگر از باجه های فروش بلیط و از قبل بلیط بخرید،هزینه هر بلیط یک یورو می شود. تاکسی ها در ویزا و البته در سراسر ایتالیا گران است بنابراین تا جایی که ممکن است بهتر است از آنها اجتناب کنید. و پیاده روی را جایگزین کنید.

میانگین هزینه روزانه پیشنهادی: 40 تا 70 یورو

البته این هزینه پیشنهادی در شرایطی است که صرفه جویی کنید یعنی در هاستل اقامت کنید، کمتر بیرون غذا بخورید، غذاهای ارزان را انتخاب کنید، خودتان آشپزی کنید، از وسایل حمل ونقل عمومی بهره ببرید. اگر بخواهید سفری راحت تر و لوکس تر داشته باشید، هزینه های سفرتان به مراتب بیشتر از این مقدار می شود. با به کار بستن نکاتی که در ادامه عنوان می کنیم می توانید سفری ارزان تر داشته باشید. از قلم نیاندازید که سفر در فصل شلوغ و خلوت سال، تفاوت فاحشی در هزینه سفرتان ایجاد می نماید.

صرفه جویی در هزینه ها

از سفر در تابستان اجتناب کنید

فصل تابستان گرم و شلوغ است و سفر در این فصل بسیار گران تمام می شود. گردشگران از سراسر ایتالیا و کشورهای دیگر به این شهر سفر می نمایند و به همین دلیل اقامتگاه ها گرانتر می شوند و پیدا کردن جای مناسب برای اقامت، سخت تر است. به همین دلیل بهتر است که در فصل خلوت سال سفر کنید مثلا در ماه فوریه. در این ماه دمای هوا ناخوشایند نیست و در آرامش و خلوتی می توانید از سفرتان لذت ببرید.

پیشنهاد نان را در رستوران ها نپذیرید

در بسیاری از رستوران ها، ابتدا مقداری نان سر میز برای مهمانان می آورند در حالی که اعلام نمی نمایند که هزینه آن جداگانه محاسبه می شود و شما بعدا زمانی که صورتحساب را دریافت کردید متوجه می شوید. اگر نان نمی خواهید از ابتدا آن را نپذیرید.

آب لوله کشی بنوشید

در ایتالیا می توانید آب لوله کشی را بنوشید و لازم نیست هر بار که تشنه شدید از رستوان یا هتل، آب معدنی بخرید. همچنن می توانید یک بطری یا قمقمه همراه داشته باشید و آن را هر بار از شیر یا از فواره های میدان های شهر پر کنید.

پیتزا و اسنک های سبک بخورید

غذا خوردن در رستوران آن هم در کشوری مثل ایتالیا و شهری توریستی مثل پیزا، بسیار گران تمام می شود. با خوردن پیتزا و غذاهای سبک و اسنک ها در کافه ها و غرفه های خیابانی می توانید هزینه های سفرتان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

در سایت کوچ سرفینگ میزبان پیدا کنید

اقامتگاه ها در ایتالیا گران هستند. با استفاده از این سایت می توانید برای اهالی شهر درخواست میزبانی بفرستید و در خانه آنها اقامت کنید. همچنین یک دوست محلی و یک راهنمای عالی خواهید داشت که به شما یاری می نماید به بهترین شکل ممکن از جاذبه های شهر لذت ببرید.

در تورهای پیاده روی رایگان شرکت کنید

این تورهای پیاده روی روشی عالی برای یادگیری در خصوص شهر و تاریخچه آن است و به وسیله آنها می توانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای، بیشتر جاذبه های مهم شهر را ببینید. این تورها را معمولا باید از قبل رزرو کنید.

جاذبه های گردشگری

پیزا، یکی از مهم ترین بنادر رومیان بود. عوامل مختلف دست به دست هم داده بودن تا پیزا به یک مرکز تجاری و صنعتی پیروز تبدل شود. این پیروزیت باعث شد که هنر و معماری پیزا در سراسر جهان به شهرت برسد. تاریخ پرفراز و نشیب و شخصیت ها و هنرمندان مشهور این شهر، باعث شده که امروزه جاذبه های گردشگری فراوانی داشته باشد. یکی از شناخته شده ترین جاذبه های آن، برج کج پیزا است ولی به غیر از این برج، جاذبه های فراوانی از جمله کلیساهای جامع و آثار معماری متعدد دارد.

به غیر از یادمان های تاریخی و معماری و برج مشهور پیزا، رستوران، کافه و فروگاه های جذاب زیادی در سراسر شهر پیزا وجود دارد که بخش دیگری از جاذبه های آن را تشکیل می دهند و فرصتی برای آشنایی بیشتر با سبک زندگی اهالی این منطقه هستند.

در ادامه تعدادی از مهم ترین جاذبه های شهر را معرفی می کنیم که در طول سفر می توانید برای سر زدن به آنها وقت بگذارید.

برج کج پیزا

همه ما از سنین کودکی در خصوص برج کج پیزا شنیده ایم. این برج زمانی یکی از مشهورترین برج های جهان بود؛ برجی که درست در کنار کلیسای جامع واقع شده است. این بنا در سال 1173 پایه گذاری شد زمانی که ایتالیا قدرتمندترین کشور دریایی بود. قبل از اینکه ساخت طبقه سوم کامل شود، برج از سمت جنوبی شروع به فرورفتن نموده بود. وقتی تدابیری مثل افزایش وزن بخش شمالی بنا و افزایش ارتفاع دیوارهای جنوبی نتیجه نداد، عملیات ساخت بنا متوقف شد. تقریبا بعد از 100 سال دوباره ساخت بنا از سر گرفته شد.

تا سال 1990، گردشگران از 294 پله پلکان مارپیج برج بالا می رفتند و به سکوی بالای بنا می رسیدند ولی درجه شیب بنا سالی یک میلی متر بیشتر می شد و محاسبات نشان داده بود که بنا تا سال 2000 فرو می ریزد. در این زمان علاوه بر افزایش شیب، حرکت چرخشی به دور محور بنا نیز تشخیص داده شد و به همین دلیل برج در سال 1990 بسته شد تا پروژه هایی برای بازسازی و مرمت برج انجام شود. وقتی برج در سال 2001 بازگشایی شد، درجه شیب بنا از 5/5 درجه به 3/99 درجه کاهش یافته بود. علاوه بر کج بودن بنا، کمی انحراف هم در ساخت آن دیده می شود که نتیجه کوشش معماران برای صاف کردن بنا بوده است.

کلیسای جامع سانتا ماریا (Cathedral of Santa Maria)

یکی از بهترین نمونه های معماری پیزایی، کلیسای جامع سانتا ماریا است؛ بنایی دارای پنج جناح به سبک بازیلیکاهای رمانسک که از مرمر و توس معمار پیزایی، Buscheto طراحی شده است. ساخت وساز این کلیسا در سال 1063 شروع شد ولی تا سال 1118 به انتها نرسید. در انتهای این قرن، بخش جدیدی به سمت غربی بنا اضافه شد. نمای طاقدار بنا به زیبایی تمام تزیین و طراحی شده است و نمای جذاب بنا، یکی از مهم ترین بخش های آن است که مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. بر فراز فضای داخلی این بنا، یک گنبد عظیم بیضی شکل واقع شده است و موازییک های قرن سیزدهمی و چهاردهمی آن صحنه هایی از زندگی مسیح را به تصویر می کشد. درب های برنزی و نقاشی های دیواری کلیسا، از دیگر عوامل جذابیت آن است.

تعمیدگاه (Baptistery)

در بخش غربی کلیسای جامع، بنای تبعیدگاه قرار گرفته که ساخت آن در سال 1153، شروع شد. این تعمیدگاه تقریبا صد سال بعد از کلیسا ساخته شده است و طراحی مشابه کلیسا دارد و یک متریال یکسان برای آنها استفاده شده است. البته از آنجایی که ساخت و ساز این مجموعه، بیش از دو قرن طول کشیده، تغییر سبک معاری از رمانسک به گوتیک را می توان بین بخش های مختلف بنا دید. در سال 1260، نیکولا پیزانو، مسئولین این پروژه را برعهده گرفت که بعدها توسط پسرش دنبال شد.

گنبد مخروطی این بنا روی 4 پایه و 8 ستون قرار گرفته است. یکی از جذاب ترین بخش های تعمیدگاه، منبر مرمرین آن است که شاهکاری از نیکولا پیزانو و ساخته سال 1260 است. این اثر دیدنی، یکی از بهترین نمونه های سنگ تراشی رمانسک است. این منبر خطابه با نقش برجسته هایی از داستان های کتاب مقدس تزیین شده که ارزش هنری فوق العاده ای دارد. تندیس های متعددی که حاصل کوشش شاگردان پیزانو بوده، بخش های مختلف تعمیدگاه را زینت داده است.

موزه ملی (Museo Nazionale)

شهر پیزا، به غیر از جاذبه های مشهوری که دارد، چند جاذبه کمترشناخته شده نیز دارد که احتمالا در خصوص آنها نشنیده اید و زمانی که به این شهر سفر می کنید، در بروشورهای اطلاع رسانی و در پوسترهای گردشگری آنها را خواهید. این جاذبه های گرچه شهرت نداردند ولی توجه گردشگران را جلب می نمایند. صومعه قدیمی سن متیو، امروزه میزبان موزه ملی پیزا است. در این موزه آثار مجسمه سازی و نقاشی از هنرمندان منطقه از قرن دوازدهم تا پانزدهم نگهدار می شود. یکی از جذاب ترین بخش های موزه که بازدید از آن را نباید از دست بدهید، تندیس هایی از کلیساهای سراسر پیزا است که از کلیساها به موزه منتقل شده تا آنها را از شرایط نامساعد آب وهوایی و آسیب های محیطی در امان نگه دارد و این تندیس ها با تندیس های کپی شده جایگزین شده اند. مثلا تندیس های اصلی ساخته شده به دست جیووانی پیزانو که برای تعمیدگاه ساخته شده بود، در موزه نگهداری می شوند. نقاشی های ارزشمندی از هنرمندان قرن دوازدهم و سیزدهم و انواع آثار و اشیای مذهبی در این موزه نگهداری می شود. نمونه های عالی و بی نظیری از کتاب های خطی و کتاب های مصور قدیمی بخش دیگری از این موزه را تشکیل می دهد.

کلیسا سانتا ماریا دلا اسپینا (Santa Maria della Spina)

کلیسای سانتا ماریا دلا اسپینا، در کرانه سمت چپ رود آرنو واقع شده است و یکی از شناخته شده ترین و زیباترین کلیساهای کوچک پیزا است. این کلیسا در طی تاریخ، یک بار تخریب و مجددا بازسازی شده است. این کلیسای گوتیک، به زیبایی تمام مزین شده و یکی از دیدنی ترین کلیساهای شهر است. وجه جنوبی کلیسا، طاق هایی دارد که به درب های ورودی و پنجره ها منتهی می شود. تندیس های زیادی مزین نماینده این کلیسا بوده که البته با نمونه های کپی شده جایگزین شده اند و نمونه های اصلی در موزه ملی پیزا نگهداری می شوند.

کاخ Palazzo dei Cavalieri

کاخ Cavalieri در میدانی به همین نام واقع شده است. این کاخ در ابتدا Palazzo degli Anziani نام داشت. در سال 1562، معماری به نام جیورجیو واساری عملیات بازسازی و عظیمتر کردن کاخ را شروع کرد و کاخ باشکوه Cavalieri را ساخت و آن را از روی دوره های آموزش شوالیه ها یعنی cavalieri نام گذاری کرد. یکی از مهم ترین جذابیت های این بنا، نمای مزین و باشکوه آن است. دو پلکان عظیم و بامی وسیع دارد. این کاخ از سال 1810 میزبان کالج Scuola Normale Superiore بود؛ کالجی برای تحصیلات عالیه که توسط ناپلئون پایه گذاری شد. در جلوی بنا، تندیسی از Cosimo I واقع شده است و کار یک مجسمه ساز مشهور است. در بخش شمالی میدان کاخ دیگری واقع شده است که در سال 1607 ساخته شده است.

کلیسای Romanica di San Piero a Grado

کلیسای Romanica di San Piero a Grado در جاده ای منتهی به تفرجگاه ساحلی پیزا و دور از مرکز شهر واقع شده است. این کلیسای قرن دهمی در بندر قدیمی پیزا واقع شده است؛ جایی که سنت پیتر در سال 44 میلادی پا به زمین ایتالیا گذاشت. این مکان در حال حاضر کاملا با خشکی احاطه شده ولی 2 هزار سال پیش، مدیترانه تا اینجا ادامه داشت. این کلیسا بیش از دو قرن پیش ساخته شده و بعد از آن تغییراتی نموده است. فضای داخلی آن پر از دیوارنگاره های دیدنی است که رنگ آنها هنوز درخشنده و زنده است. در پشت کلیسا، عملیات حفاری صورت گرفته و آثاری از یک کلیسای قدیمی و یک بنای رومی پیدا شده است.

موزه Palazzo Blu

موزه Palazzo Blu میزبان نمایشگاه های دائمی و مجموعه های ارزشمندی از نقاشی ها و سایر آثار هنری هنرمندان ایتالیایی از قرن شانزدهم تا قرن بیستم میلادی است. به علاوه، در این مجموعه ها، وسایل قدیمی و سکه های تاریخی نیز نگهداری می شود. به غیر از نمایشگاه های هنری و تاریخی، مجموعه های دیگری با موضوعات متنوع از علم تا سینما در این موزه برپا شده است. حتی آثاری از هنرمندان مدرن بومی نیز در این مجموعه به نماش درآمده است.

کلیسای سانتو استفانو (Santo Stefano dei Cavalieri)

کلیسای سانتو استفانو، درست مثل کاخ های اطراف میدان Cavalieri توسط معماری به نام واساری طراحی شده است. این کلیسا در ابتدا در سال های 1565 تا 1569 ساخته شد و نمای مرمرین آن بین سال های 1594 تا 1606 اضافه شد. این نمای مرمرین را Giovanni de Médici طراحی نموده است. دو بخش از بنا در اصل مکانی برای تعویض لباس شوالیه ها بوده که برای مراسم، لباس مخصوص خود را می پوشیدند. این اتاق ها بعدا به تالارهای کلیسا اضافه شدند و با درهای چوبی به هم ارتباط دارند. فضای داخلی کلیسا با دیوارنگاره هایی از سنت استفان مزن شده که وظیفه داشت از شهر در برابر هجوم دشمن دفاع کند. غنائم به دست آمده و پرچم های دشمنان شکست داده شده در بخشی از کلیسا نگه داشته می شود. حتما از محراب کلیسا که در سال 1709 ساخته شده دیدن کنید. یک ارگ باروک و تاج پاپ استفان اول از دیگر اشیای ارزشمندی است که در این کلیسا خواهید دید.

کمپو سانتو (Campo Santo)

طبق افسانه های محلی، اسقف اعظم Ubaldo dei Lanfranchi بعد از بازگشت از جنگ صلیبی چهارم، چندین کشتی پر از خاک Golgotha آورد تا اهالی پیزا در این خاک مقدس یه خاک سپرده شوند. ساخت زمین مقدس کمپوسانتو، برای نگهداری این خاک در سال 1278 شروع شد. یک ایوان مستطیل شکل با طاق های زیبای گوتیک ساخته شد که رو به محوطه باز می شد. در این ایوان، نجیب زادگان پیزا دفن شده اند. دیوارها آن با نقاشی های قرن سیزدهمی و چهرادهمی مزین شده است اما متاسفانه بر اثر آتش سوزی در سال 1944، بسیاری از این دیوارنگاره ها آسیب دید و از بین رفت.

موزه کلیسای جامع یا موزه اپرای دومو (Museo dellOpera del Duomo)

یکی از بهترین موزه های منطقه توسکانی، موزه اپرای دومو است که البته کم بازدیدترین موزه در این منطقه است. ولی مجموعه های جالب و ارزشمندی در آن نگهداری می شود که مطمئنا ارزش وقت گذاشتن دارد و البته یک دیگر از ویژگی های خاص این موزه، چشم انداز فوق العاده ای است که از برج کج پیزا به نمایش می گذارد. از پنجره عظیم طبقه دوم می توانید برج کج پیزا را تماشا کنید.

در این موزه آثاری ارزشمند نگهداری می شود که از میان آنها می توان به ظروف و اشیای نقره ای قدیمی، گلدوزی های سنتی، تندیس ها و نقاشی های مختلف اشاره نمود. بسیاری از این تندیس ها و آثار هنری برای تزیین بخش های مختلف بنای این مجموعه و سایر ساختمان های قدیمی مورد استفاده قرار می گرفتند ولی برای حفاظت از آنها در برابر آلودگی های محیطی و جلوگیری از تخریب، در این موزه نگهداری می شوند. در حال حاضر این آثار ارزشمند به بهترین شکل نگهداری می شوند و انگار همین دیروز ساخته شده اند نه قرن ها پیش.

قدمت مجموعه هایی که در این موزه نگهداری می شود به شش قرن قبل برمی شود. حتی خاتم کاری های اسلامی نیز در بخشی از موزه به نمایش درآمده که نشان می دهد نیروی دریایی پیزا تا خارومیانه پیشرفت نموده است. تمام آثار این موزه توضیحاتی به زبان انگلیسی دارند. موزه در میدانی به نام میدان Miracoli واقع شده است.

رژیم غذایی

آشپزی در پیزا، ترکیبی از غذاهای دریایی و غیردریایی است. در رستوران های پیزا، به خاطر تنوع غذاها، برای انتخاب یک غذا دچار سردرگمی خواهید شد. آشپزی سنتی پیزا، تحت تاثیر موقعیت جغرافیایی این شهر واقع شده است و در آن از انواع مواد غذایی استفاده می شود که شامل انواع غذاهای دریایی است. این دستورهای سنتی تغییرات کمی در طول زمان داشته اند. غذاهای این منطقه معمولا با ساده ترین مواد تهیه می شوند و در عین سادگی، بسیار لذیذ هستند.

تنوع غذاهای پیزا، بسیار قابل توجه است و نشانی از تنوع محیط اطراف این شهر است. از دریا تا مزارع، از چشم اندازهای مرتفع تا باغ های انگور و زیتون، مواد غذایی متنوعی برای تهیه غذاهای این شهر مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از عوامل تنوع غذاها در این شهر است.

بسیاری از رستوران ها در مناطق قدیمی شهر، غذاهای سنتی پیزا را سرو می نمایند و این غذاها با بهترین و تازه ترین مواد غذایی محلی تهیه می شوند. از انواع غذاهای دریایی گرفته تا گوشت گاو و گوسفند و حتی گوشت شکار برای تهیه غذاها مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از غذاهای سنتی این شهر، نوعی سوپ ساده به نام Sullo Scio است که با سیر سرخ شده، رزماری و سیب زمینی آب پز تهیه می شود. سپس به آن نوعی نودل اضافه می نمایند و با پنیر پارمزان سرو می شود. قارچ یکی از مواد غذایی مهم و پرمصرف در آشپزی این شهر است. آن را در انواع سالاد و انواع سس پاستا استفاده می نمایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 188

به "راهنمای سفر به پیزا؛ ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به پیزا؛ ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید