نیم نگاهی به تانک کرار

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، سازمان صنایع دفاع وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در سال های اخیر گام های بزرگی در زمینه خود کفایی نظامی و تسلیحاتی با طراحی و و فراوری انواع خودروهای نظامی اعم از زرهی و غیر زرهی برداشته است.

نیم نگاهی به تانک کرار

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایران پرس، یکی از مهترین اقدامات در این عرصه طراحی و فراوری تانک اصلی میدان نبرد (ام بی تی) با فراوری تانک کرار است. کرار به عنوان نخستین تانک پیشرفته بومی کشور محسوب می گردد که در سازمان صنایع دفاع وزارت دفاع در مدت سه سال طراحی و ساخته شده است این تانک ایرانی در 22 اسفند 1395 رونمایی و هم زمان خط فراوری آن افتتاح شد. به گفته کارشناسان نظامی، در حقیقت یک ارتقاء بسیار سنگین و حساب شده ایرانی بر روی تی 72 روسی است که به نوعی در بخش هایی حتی آن را شبیه به خانواده تانک های پرقدرت و مشهور تی 90 ام اس نموده است.

تانک کرار از موتوری جدید با ساختار بهینه شده استفاده می نماید که توانی بین 1000 تا 1200 اسب بخار از آن انتظار می رود. همچنین احتمال استفاده از موتور دیزل ملی با قدرت 1300 اسب بخار هم وجود دارد که چندی پیش خط فراوری آن افتتاح شد.

این تانک از سامانه کنترل آتش رایانه ای و تجهیزات الکترواپتیکی، سامانه فاصله یاب لیرزی با برد 10000متر، رایانه بالستیک و قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز برخوردار بوده و قابلیت شلیک موشک راهنمایی لیزری بسیار دقیقی را دارا است.

به طور خاص در بخش تجهیزات هدف گیری و اپتیکی ، تانک کرار از سیستم کنترل آتش رایانه ای نسل سوم برخوردار است و سیستم های نظارت و هدفگیری توپچی آن شامل سامانه نظارت و هدفگیری در شب 1K13-49 متعلق به تانک تی 72 (به عنوان سایت ثانویه) و سیستم نظارت و هدفگیری چند کاناله ساخت صنایع الکترونیک ایران (به عنوان سایت اصلی توپچی) است.

سامانه 1K13-49 برای راهنمایی لیزری موشک های توپ پرتاب مورد استفاده در کرار یعنی موشک لیزری تندر بر روی این تانک نصب شده است.این موشک راهنمایی لیزری در حال حاضر در ایران فراوری می گردد.

در بخش تسلیحات این تانک با توپ 125 میلی متری استاندارد تانک تی 72 مسلح شده است که سلاحی آزموده شده و مطمئن محسوب شده و می توان طیف متنوع و گسترده ای از مهمات را به سمت اهداف مختلف شلیک کند.

تیربار کنترل از راه دور نیز بر روی این تانک نصب شده است که کاربر آن می تواند به راحتی و از درون خود تانک آن را فعال نموده و به سمت اهداف مورد نظر تیراندازی کند.این سامانه کنترل سلاح به صورت مستقل دارای سیستم اپتیک برای دیده بانی و هدف گیری است.

این نوع سامانه های کنترل از راه دور سلاح از جمله ارتقاء هایی محسوب می گردد که اخیرا در تانک ها و زره پوشهای پیشرفته جهان نصب می گردد و امکان چرخش 360 درجه و درگیری با نیروهای پیاده و اهداف سبک را دارد. در داخل این تانک نیز از چندین نمایشگر به منظور دیده بانی اطراف تانک و هدف گیری در شب و روز و همه شرایط آب و هوایی استفاده می گردد.

صفحه نمایش دیجیتالی ناوبری و همچنین صفحه مربوط به شرایط تانک از جمله دیگر نمایشگرهای موجود در این تانک هستند. مجموعه این دوربین ها و نمایشگرهای نصب شده در تانک کرار باعث کاهش فشار کاری بر روی خدمه و تسهیل اجرای عملیات می گردد.

نحوه طراحی برجک تانک کرار و پوشش های حفاظتی نصب شده بر روی آن به نوعی تانک تی 90 ام اس را به یاد می آورد. برجک تانک به صورت تقریبا کامل با پوشش زرهی جدیدی پوشیده شده و بخش های کناری برجک نیز با یک صفحه حفاظتی یکپارچه پوشانده شده است.

در بخش کنار و عقب بدنه نیز پوشش های زرهی و همچنین زره های قفسی تعبیه شده که خصوصا در برابر تهدیدات ناشی از راکت های ضد زره مانند آرپی جی 7 کاربرد دارند. سامانه هشدار دهنده قفل لیزری ساخت ایران از جمله دیگر سامانه های حفاظتی نصب شده بر روی تانک کرار است.

از این سیستم جهت کشف پرتو لیزر تابیده شده از سیستم های راهنمایی تسلیحات یا سیستم های مسافت یاب لیزری ادوات دشمن، اعلام هشدار و نیز استفاده ازنارنجک های دودزا جهت ایجاد پرده دود استتاری به منظور محافظت از تانک در برابر تسلیحات راهنمایی لیزری استفاده می گردد.

این تانک به پوشش های خاص برای مقابله با امواج حرارتی نیز بوده و می تواند خود را دید جستجوگرهای حرارتی نیز پنهان کند. این امر در بحث مقابله با تسلیحات ضد زره جدید و سامانه های کشف هدف جدید بسیار مهم و موثر است.

تانک کرار توانایی عبور از مناطق دارای عوارض زمینی، گودال، رودخانه و مکان های سنگلاخی و حرکت در زیر آب بوده و قابلیت استتار مقابل سلاح های ضدّ زره را دارا است.

تانک کرار دارای توان تحرک زیادی حتی در سطوح دارای شیب تند است.همچنین تانک کرار مجهز به سامانه ناوبری و نمایش آن برای راننده تانک و سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی در شرایط مختلف است.تانک کرار در حوزه بقاء و ماندگاری به حفاظت زرهی مقاوم در برابر انواع سلاح های ضد زره مجهز شده و با استتار در برابر انواع سلاح های ضد زره محافظت می گردد.

استتار چندطیفی، امکانات مخابراتی مدرن و مدیریت صحنه نبرد دیجیتال و توانمندی در مقابله با جنگ های الکترونیکی از دیگر ویژگی های تانک کرار به شمار می رود.

به گفته امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران ، تانک کرار 10 آپشن از تانک های روز جهان جلوتر است و این تانک از هنرهای وزارت دفاع محسوب شده و بهترین تانک صحنه نبرد است.

مشخصات تانک کرار:

. نوع تانک اصلی میدان نبرد

. سازنده صنایع بنی هاشم درود وابسته به وزارت دفاع

. تاریخ فراوری از سال 1395 تا به امروز

. وزن 51 تن

. طول 7 متر (طول بدنه) 9.5 متر (با احتساب لوله توپ)

. عرض 3.7 متر

. ارتفاع 2.3 متر

. خدمه 3 نفر ( فرمانده، راننده، توپچی)

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 652

به "نیم نگاهی به تانک کرار" امتیاز دهید

5 کاربر به "نیم نگاهی به تانک کرار" امتیاز داده اند | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیم نگاهی به تانک کرار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید