اروپا نقاب انداخت؛ تعهدات فراتر از NPT را لغو کنید

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، به گزارش خبرنگاران، محمد ایمانی در کانال تلگرامی خود نوشت: تروئیکای اروپایی عضو برجام، با آخرین دشمنی در قالب قطعنامه ضد ایرانی آژانس، ثابت کردند به تمام معنا شریک سارق هستند، هر چند که تیم روحانی اصرار داشت آنها را دوست و شریک ایران جانمایی کند.

اروپا نقاب انداخت؛ تعهدات فراتر از NPT را لغو کنید

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

قطعنامه ای که شورای حکام آژانس به پیشنهاد انگلیس، فرانسه وآلمان تصویب کرد، از ایران می خواهد دسترسی های جدیدی برای بازرسی بدهد و این در حالی است که ایران، فراتر از تعهدات ان پی تی و پروتکل الحاقی، رژیم بازرسی ویژه ای را طبق برجام پذیرفت؛ با این تصور که غرب به تعهدات لغو تحریم ها عمل کند.

وقتی آمریکا برجام را زیر پا گذاشت، تیم روحانی و ظریف بالغ بر یک سال، در زمین اروپا بازی نموده و این گزاره خلاف واقع را عنوان کردند که قصد اروپا اجرای تعهدات ضد تحریمی است؛ بنابراین ما هم باید تعهدات را ادامه دهیم.

پس از آن هم که ثابت شد اروپایی ها تعهدات را به انجام نمی رساند، ادعا شد اروپا انگیزه و اراده اش را دارد و فقط نمی تواند مقابل تحریم های آمریکا بایستد. به همین دلیل نیز روحانی و ظریف، حتی در پاریس و نیویورک، به دنبال جلب همراهی اروپایی ها بودند! اما قطعنامه پیشنهادی تروئیکای اروپایی به آژانس، نشان می دهد آنها کاملاً غرض ورزانه برخورد می نمایند؛ چه اینکه ایران در واکنش به نقض کامل برجام از سوی آمریکا (و البته همراهی اعلام نشده اروپا) اقدام به کاهش یا توقف بعضی تعهدات برجامی نموده است.

ایراد عظیم به مبنای غلط تنظیم برجام بر می شود: هر چه مطالبات طرف مقابل در نهایت بی اعتمادی، سخت گیری و بر مبنای دریافت امتیازات نقد (غالباً برگشت ناپذیر) نوشته شد، انتظارات طرف ایرانی بر مبنای حسن ظن و سهل اندیشی و خوش خیالی نگاشته شد. تیم ظریف پذیرفت در ازای دریافت مُشتی وعده نسیه و فاقد ضمانت، امتیازات گسترده بدهد. و در ضمنً آژانس را -با وجود سوابق سیاهش- داور قضاوت درباره تعهدات خود قرار دهد.

در عین حال، تعهدات غرب، دارای هیچ تضمینی نبود و هیچ نهادی برای دفاع از حقوق ایران در صورت نقض عهد غرب، پیش بینی نشده بود. ما به عنوان استثنای پادمان های آژانس، خود را متعهد به تعهداتی ویژه کردیم، بدون اینکه از آمریکا و اروپای بدعهد کمترین تضمینی بگیریم. این دستپخت دوم تیم روحانی در مذاکرات 92 تا 94، با وجود عبرت های توافقات 82 تا 84 بود. بدتر اینکه مکانیسم شکایت در برجام نیز به زیان ایران عمل می نماید و بنابراین دولت روحانی نتوانسته حتی از نقض برجام (به خاطر برگشت اتوماتیک تحریم ها) شکایت کند.

اعلام همه تعهدات فراتر از ان پی تی و تاکید بر اینکه ایران پس از این، رژیم ویژه بازرسی به عنوان استثنا بر ان پی تی را نخواهد پذیرفت، کمترین واکنش برای احیای بازدارندگی و بازگشت توازن به مواجهه با غرب است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 415

به "اروپا نقاب انداخت؛ تعهدات فراتر از NPT را لغو کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اروپا نقاب انداخت؛ تعهدات فراتر از NPT را لغو کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید