اعدام 4 متجاوز در هند ؛ تشکر مردم

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، چهار تن که در پروندهٔ موسوم به نیربهایا در هند به اعدام محکوم شده بودند صبح جمعه اول فروردین (20 مارس) به دار آویخته شدند.

اعدام 4 متجاوز در هند ؛ تشکر مردم

به گزارش خبرنگاران، یورونیوز با اعلام این خبر افزود: این چهار جوان آکشای تاکور، وینای شارما، پاوان گوپتا و موکش سینگ نام داشتند، در زندان امنیتی تیهار واقع در دهلی نو به دار آویخته شدند. آخرین حکم اعدام در هند در سال 2015 میلادی اجرا شده بود.

قربانی این پرونده دختری 23 ساله و دانشجوی فیزیوتراپی بود که در سال 2012 و چند روز پس از آنکه 6 مرد جوان در اتوبوسی در حال حرکت به وی تجاوز کردند در اثر جراحات وارد شده در گذشت.

نیربهایا به معنای بی باک لقبی است که رسانه های هند به قربانی جوان دادند، زیرا قوانین این کشور اجازه نمی دهد که نام قربانیان چنین جرائمی علنی شود.

والدین قربانی از اجرای این حکم استقبال کردند و گفتند به اجرای عدالت در کشور امیدوار شده اند. همچنین جمعی از مردم در برابر زندان حاضر شده با شعار مرگ بر متجاوز از اعدام محکومان ابراز خوشحالی کردند.

از 6 نفری که به اتهام این کار بازداشت شدند یک تن در سال 2013، در زندان خودکشی کرد و یک محکوم دیگر که تنها 17 سال داشت پس از سپری کردن سه سال زندان آزاد شد. تقاضای کاهش حکم باقی محکومان از اعدام به حبس ابد چندین بار رد شد که آخرین بار آن ساعاتی پیش از اعدامشان بود.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند صبح جمعه در توییتر خود با اشاره به اجرای این احکام نوشت: عدالت پیروز شده است. و به لزوم ساختن ملتی اشاره کرد که تمرکزش بر توانمندسازی زنان باشد.

گرچه مرگ تلخ نیربهایا هنوز از شدت تجاوز و تعدی به زنان در هند نکاست اما دست کم سبب شد تا قوانین کیفری علیه تجاوز به عنف تغییراتی اساسی کند و مقرراتی سفت وسخت تر در این زمینه تصویب شود.

آمارهای ثبت شده در ادارهٔ ملی ثبت جرائم هند نشان می دهد که که تنها در سال 2018 پلیس این کشور قریب 34 هزار مورد پروندهٔ تجاوز به عنف ثبت کرده است، یعنی به طور میانگین 93 مورد تجاوز در روز، و این تنها آمار رسمی است.

شماری معتقدند که اجرای بی درنگ مجازات های شدید، ترس از قانون را در اجتماع نهادینه کرده، از شمار تجاوزها خواهد کاست اما کارشناسان می گویند تنها راه حل دائمی این مشکل همانا تصحیح باورهای مردسالارانه ایست که زن را ملک شخصی مرد به شمار می آورد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 178

به "اعدام 4 متجاوز در هند ؛ تشکر مردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعدام 4 متجاوز در هند ؛ تشکر مردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید