ایلان ماسک از مدل اولیه یک ربات انسان نما رونمایی کرد

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، ایلان ماسک در جریان رویداد AI Day 2022 از مدل اولیه ربات انسان نمای Optimus رونمایی کرد که تا حد قابل توجهی از نرم افزار و بعضی سنسورهای استفاده شده برای سیستم رانندگی اتوماتیک خودروهای تسلا بهره می برد.

ایلان ماسک از مدل اولیه یک ربات انسان نما رونمایی کرد

آقای ماسک در جریان این رویداد گفته که این مدل اولیه برای اولین بار امشب بدون یاری های جانبی توانسته راه برود و کارهای موردنظر را انجام دهد. ایلان ماسک بعد از مراسم در جلسه پرسش و پاسخ گفته که این ربات احتمالا در نهایت با قیمت زیر 20 هزار دلار به دست خریداران می رسد و با توجه به تجربه ای که تسلا در زمینه هوش مصنوعی و خودروهای الکتریکی دارد، این شرکت در حوزه رباتیک هم حرف زیادی برای گفتن خواهد داشت.

او گفته که تفاوت اصلی ربات Optimus و ربات های ساخت دیگر شرکت ها این است که Optimus برای فراوری انبوه در حد میلیون ها واحد طراحی و توسعه پیدا نموده. در صحنه این مراسم، ربات Optimus حرکاتی مانند راه رفتن و حتی رقصیدن را انجام داد اما ایلان ماسک گفت که برای کاهش ریسک، مجموع حرکات این ربات در این مراسم بسیار محدود تر از حالت عادی است.

او بعلاوه چند ویدیو از کاربردهای چنین رباتی را نمایش داد که مثلا در یکی از آن ها می توانیم برداشتن جعبه ها را به وسیله ربات موردنظر ببینیم. در ادامه متخصصان این شرکت یک نمونه اولیه دیگری را به روی صحنه آوردند که به گفته ایلان ماسک، مدل نهایی ربات Optimus از چنین شکل و شمایلی بهره می برد ولی حرکات این ربات عمدتا محدود به دست آن بود.

بر اساس اعلام آقای ماسک، ربات ابتدایی که به نمایش عایدی طی 6 ماه گذشته توسعه پیدا نموده و برای آماده سازی آن چالش های زیادی پشت سر گذاشته شده است. بعلاوه او اظهار امیدواری نموده که طی چند ماه یا حتی چند سال آینده، روند آماده سازی نهایی گردد.

درون این ربات انسان نما یک باتری 2.3 کیلووات ساعتی تعبیه شده که از چیپست ساخت تسلا هم بهره می برد. همانطور که گفتیم، نرم افزار Autopilot از خودروهای تسلا راهی این ربات شده اند تا بتواند در محیط های مختلف به راحتی حرکت کند. تسلا برای آموزش دادن ربات انسان نمای خود، فیلم های زیادی از فعالیت های فیزیکی انسان ها مانند برداشتن جعبه ها ضبط نموده تا تمام این فعالیت ها به ربات منتقل گردد.

آقای ماسک که سال گذشته خبر توسعه چنین رباتی را رسما اظهار داشت، در همان مراسم گفت که این ربات می تواند تحولی جدی در خطوط فراوری کارخانه ها ایجاد کند. او می گوید این ربات در نهایت می تواند اهمیت بیشتری نسبت به کسب و کار خودروهای تسلا پیدا کند.

در این میان، کارشناسان حوزه رباتیک بر این باور هستند که هنوز نباید ادعاهای ایلان ماسک در زمینه همه گیری ربات های انسان نما را چندان جدی گرفت. این افراد بر این باور هستند که بعضی شرکت ها در زمینه ساخت ربات های انسان نما که می توانند فعالیت های ساده ای مانند راه رفتن، دویدن یا حتی پریدن را انجام دهند، به پیشرفت های قابل توجهی دست پیدا نموده اند ولی هیچکدام از این شرکت ها ادعای جایگزینی نیروی انسانی را هنوز مطرح ننموده اند.

شرکت تسلا بارها در خصوص ایده های نوآورانه ای صحبت نموده که بسیاری از آن ها به واقعیت تبدیل نشده اند. بنابراین باید ببینیم که آیا این ربات انسان نما در نهایت به مرحله فراوری انبوه می رسد یا نه.

منبع: The Verge

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 مهر 1401 بروزرسانی: 9 مهر 1401 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1443

به "ایلان ماسک از مدل اولیه یک ربات انسان نما رونمایی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایلان ماسک از مدل اولیه یک ربات انسان نما رونمایی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید