تبدیل پلاستیک به باتری در 2 دقیقه!

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، کوشش برای پیشرفت در فناوری باتری های امروزی باعث شده دانشمندان به آزمایش انواع مواد روی بیاورند و در برخی موارد، نتیجه این کوشش ها ممکن است با محیط زیست سازگار باشد.

تبدیل پلاستیک به باتری در 2 دقیقه!

یک فناوری جدید از دانشگاه پردو(Purdue) نمونه بارزی از این امر است که در آن، دانشمندان با استفاده از فناوری مایکروویو خانگی، زباله های پلاستیکی را به یک جزء اصلی از باتری ها تبدیل می نمایند.

نقطه شروع مهندسان شیمی برای رسیدن به این موفقیت، یک پلاستیک قابل بازیافت به نام پلی اتیلن ترفتالات(PET) بود که بیشتر به خاطر نقشش در ساخت بطری های یکبار مصرف نوشابه و آب معدنی شناخته می گردد و با توجه به وفور آن، محققان در تلاشند تا روش های بازیافت این پلیمر کلیدی را بهبود ببخشند و حتی آن را به مواد کاملاً جدید و متفاوتی از جمله فیلترهای شیمیایی، الیاف کربن و مواد شبه بتن برای ساخت و ساز تبدیل نمایند.

محققان دانشگاه پردو به دنبال بازیافت دی سدیم ترفتالات(disodium terephthalate) از این ماده بودند. دانشمندان سال ها است که به دنبال این مولکول آلی کوچک به عنوان یک ماده آند بالقوه در باتری های لیتیوم-یون و سدیم-یون هستند، چرا که عملکرد الکتروشیمیایی چشمگیر و فواید زیست محیطی زیادی نسبت به آندهای امروزی دارد که به طور معمول از ترکیبی از گرافیت و مس ساخته می شوند.

این رویکرد تازه توسعه یافته برای تبدیل دی سدیم ترفتالات با PET شروع می گردد که خرد و ورقه ورقه می گردد. سپس این پوسته ها تحت یک فرآیند تابش مایکروویو فوق سریع قرار می گیرند که فقط دو دقیقه طول می کشد و آنها را به دی سدیم ترفتالات تبدیل می نماید.

دانشمندان خلوص این ماده را با اشعه ایکس و تکنیک های تصویربرداری طیف سنجی تأیید کردند.

ویلاس پول سرپرست این تحقیق گفت: کاربرد روش مایکروویو در واکنش های آلی به دلیل مزیت آن در فرآیند واکنش سریع، اخیراً مورد توجه واقع شده است. ما تبدیل کامل PET به دی سدیم ترفتالات را در مدت زمان 120 ثانیه، در یک مجموعه معمولی مایکروویو خانگی انجام دادیم.

محققان، آند جدید را به عنوان بخش کاربردی در سلول باتری های لیتیوم-یون و سلول باتری های سدیم-یون آزمایش کردند و پتانسیل فوق العاده و مقیاس پذیر این ماده آنها را به وجد آورد. دلیل این امر، وجود نمک فراوان و هزینه کمی است که باتری های مبتنی بر سدیم دارند. به همین دلیل محققان همیشه به دنبال کاهش هزینه ها و رسیدن به راهکار های عظیم ذخیره انرژی برای انرژی تجدیدپذیر هستند.

پول اضافه نمود: ما برای تبدیل PET یا پلی اتیلن ترفتالات از یک فرآیند تابش مایکروویو فوق العاده سریع استفاده می کنیم و از ماده حاصل به عنوان آند باتری استفاده می کنیم.

منبع : ایسنا

منبع: آی تابناک
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 272

به "تبدیل پلاستیک به باتری در 2 دقیقه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل پلاستیک به باتری در 2 دقیقه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید