جوشاندن دوباره آب، ضرر دارد؟

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، اگر چندین بار آن را بجوشانید ممکن است خطرناک باشد، چراکه نمک های کلسیم هم می تواند در آب جمع شده و باعث ایجاد سنگ صفرا و سنگ کلیه شوند.

جوشاندن دوباره آب، ضرر دارد؟

روشن کردن زیر کتری برای یک لیوان چای؛ این کاری است که همه ما انجام می دهیم. اولین باری نخواهد بود (و مطمئناً آخرین بار نیست) که کتری را آب نموده ایم و زیر آن را روشن می کنیم؛ هنگام شب هم که میخواهیم چایی را آماده کنیم از همان آب کتری استفاده می کنیم تا آب را بجوشاینم.

این کاری کاملا طبیعی بنظر میرسد، اما آیا کار درستی هم هست؟ خب بعضی منابع می گویند خوب نیست که یکبار دیگر آب را بجوشانید. اما آیا واقعا درست است؟

در بسیاری از مقالات در خصوص جوشاندن مجدد آب، چنین گفته شده است:

هنگامی که آب را دوباره می جوشانید، املاح خطرناک (آرسنیک، نیترات و فلوراید) بوجود می آیند. مواد معدنی سالم همچنان در آب جوشیده وجود خواهند داشت، اما اگر چندین بار آن را بجوشانید ممکن است خطرناک باشد، چراکه نمک های کلسیم هم می تواند در آب جمع شده و باعث ایجاد سنگ صفرا و سنگ کلیه شوند. پس بنابراین آب دوبار جوشیده شده برای سلامتی ما خطرناک است؟

خیر! نکته ای که وجود دارد، آرسنیک، نیترات و فلوراید در آبی که بیش از دو بار جوشانده می گردد، بوجود می آیند، اما مقادیر آن بسیار کم خواهد بود، طوریکه نمی توانند منجر به تهدید سلامتی انسان شوند.

مصرف آب جوشانده فقط زمانی خطرناک می گردد که 10 هزار لیتر آب فقط در یک فنجان قهوه یا چای جوشانده گردد. کاری که البته هیچ کس هرگز انجام نمی دهد؛ بنابراین، دفعه بعدی که می خواهید آب را دوبار بجوشانید، در جوشاندن آن تردید نکنید. می توانید با خیال راحت اینکار را بکنید و لیوان چای خود را بنوشید که هیچ ضرری برای شما نخواهد داشت.

منبع: سایت طلا

منبع: فرادید
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1037

به "جوشاندن دوباره آب، ضرر دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوشاندن دوباره آب، ضرر دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید