دلتاکرون می تواند نتیجه آلودگی آزمایشگاهی باشد

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، تهران (پانا) - به تازگی یک متخصص عفونی اهل قبرس عنوان نموده سویه نو دلتاکرون، از سویه های کروناویروس است، اما ویروس شناسانی از سایر نقاط جهان معتقدند این عفونت نو، سویه واقعی کرونا نیست و محتمل است نتیجه آلودگی آزمایشگاهی باشد.

دلتاکرون می تواند نتیجه آلودگی آزمایشگاهی باشد

به گزارش ایسنا، طبق گزارش ها اخیرا یک محقق حوزه پزشکی در قبرس نوعی از ابتلای دوگانه به کروناویروس را کشف نموده که ترکیبی از سویه دلتا و اُمیکرون است و آن را دلتاکرون نامیده است.

در شرایطی که دنیا درگیر مقابله با سویه اُمیکرون است، گزارش های مربوط به کشف نوع ظاهرا تازهی از این عفونت، نگرانی بیشتری به همراه آورده و در حالی که دلتاکرون در رسانه های اجتماعی تِرِند شد اما بسیاری از متخصصان معتقد هستند که این، یک سویه واقعی نیست.

با این حال، این محقق قبرسی از یافته خود دفاع نموده و در اطلاعیه ای که به بلومبرگ ایمیل شده به نقل از وی آمده است: مواردی که شناسایی شده نشان دهنده فشار تکاملی بر نسخه ویروسی اولیه برای بروز این جهش هاست و نه نتیجه یک عفونت ترکیبی منفرد.

لئوندیوس کوستریکیس، استاد علوم زیستی دانشگاه قبرس، این نسخه ویروسی را دلتاکرون نامید. گزارش ها حاکی از آن است که این نسخه ویروسی دارای ردپاهای ژنتیکی شبیه به اُمیکرون در ژنوم دلتا است.

بلومبرگ گزارش داد که تا به امروز 25 مورد ابتلا به دلتاکرون پیدا شده و اطلاعات بیشتر در خصوص این نسخه ویروسی یا موارد ابتلای به آن هنوز ناشناخته است.

کوستریکیس در مصاحبه ای گفت: در آینده خواهیم دید که آیا این نسخه بیماری زا یا مسری تر است یا اینکه سویه غالب خواهد شد.

توالی یابی از این 25 مورد ابتلا به دلتاکرون در هفت ژانویه به پایگاه بین المللی موسوم به GISAID که تغییرات ویروس را ردیابی می نماید، ارسال شده است.

بعلاوه توم پی کوکِ ویروس شناس در شبکه اجتماعی گفته است که دلتاکرون ممکن است یک نسخه واقعی نباشد اما احتمالا نتیجه آلودگی است. در واقع وقتی نسخه های تازه از ویروس در آزمایشگاه توالی یابی می شوند بروز آلودگی در آنها بعید نیست یعنی مقادیر بسیار ریز و جزئی از مایعات که ممکن است در آزمایشات دیده شوند. معمولاً این توالی یابی ها با آلودگی های بسیار اندک و جزئی قرار نیست به وسیله رسانه های اصلی (و به عنوان یک سویه تازه)، منعکس شوند.

وی بعلاوه نوشت: عفونت های نوترکیب قطعا ارزش توجه کردن را دارند و قطعا در نهایت پیدا خواهند شد، اگرچه این نمونه خاص به احتمال خیلی زیاد آلودگی است.

6. از سوی دیگر اریک توپول پزشک دانشمند دیگری، دلتاکرون را به جای یک سویه، وضعیتی ترسناک توصیف کرد. وی در توییتی نوشت: این نسخه فرعی تازه و ترسناک حتی یک سویه واقعی نیست اما بسیاری از مردم را بی جهت می ترساند.

7. با این حال کوستریکیس، محقق قبرسی می گوید: عفونت دلتاکرون در بین بیماران کووید-19 بستری شده بیشتر از بیماران غیر بستری است که فرضیه آلودگی را رد می نماید. علاوه بر این، نمونه ها در چندین روش توالی یابی در بیش از یک کشور ارزیابی شده اند.

کوسترریکیس گفت: این یافته ها اظهارات غیرمستند مبنی بر اینکه دلتاکرون نتیجه یک خطای فنی است را رد می نماید.

به نوشته روزنامه هندوستان تایمز، در عین حال باید توجه داشت که دلتاکرون هیچ نام رسمی نیست.

پیش از این نیز، کلمه دلمیکرون برای نشان دادن عفونت های ترکیبی کوویدی ناشی از دو سویه دلتا و امیکرون رایج شد.

اینها هیچ یک اسامی رسمی ارائه شده از سوی سازمان دنیای بهداشت نیستند و حتی گونه های رسمی تایید شده هم نیستند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 بهمن 1400 بروزرسانی: 28 بهمن 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1258

به "دلتاکرون می تواند نتیجه آلودگی آزمایشگاهی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلتاکرون می تواند نتیجه آلودگی آزمایشگاهی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید