ردیابی حرکت دست و چشم با استفاده از هوش مصنوعی و فناوری نانو

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، خبرگزاری خبرنگاران-محققان چینی در دانشگاه سان یات سن در گوانجو، با استفاده از هوش مصنوعی و فناوری نانو، پیروز به ردیابی حرکت دست و چشم شدند.

ردیابی حرکت دست و چشم با استفاده از هوش مصنوعی و فناوری نانو

ردیابی حرکت دست و چشم با استفاده از هوش مصنوعی و فناوری نانوبه گزارش خبرگزای صدا وسیما؛ به نقل از پایگاه خبری فناوری نانو ایران، دو دستاورد اخیر، توسعه فناوری ردیابی حرکت دست و چشم را یک گام به جلو برده است. در اولین تحقیق محققان چینی الگوریتمی برای ردیابی حرکت دست ارائه کرده اند و در دومین دستاورد، شرکت سمالیتیکس پیروز به ساخت نانوحسگری دقیق برای ردیابی حرکت چشم شده است.

یک الگوریتم نو برای تشخیص حرکات دست از طریق تیمی از محققان دانشگاه سان یات سن در گوانجو در تلاش برای غلبه بر بار محاسباتی بالا، سرعت و دقت کم و تعداد محدود حرکات قابل تشخیص ایجاد شده است.

این تیم به رهبری ژی یی یو، مقاله ای را منتشر کرده که در آن الگوریتم تشخیص حرکت دست برای محاسبات لبه کارآمد تشریح شده است. این الگوریتم برای تشخیص حرکت در دستگاه های مختلف با 9 حرکت قابل شناسایی از طریق نرم افزار در نظر گرفته شده است.

یو می گوید، الگوریتم های قدیمی نمی توانند اشکال مختلف دست ها را تفسیر کنند، بنابراین این تیم الگوریتمی ارائه کرده است. یو می گوید: مرحله پیش شناخت ژست ها نه تنها تعداد محاسبات و منابع سخت افزاری مورد نیاز را کاهش می دهد، بلکه سرعت تشخیص را بدون به خطر انداختن دقت بهبود می بخشد.

الگوریتم حاصل دقت بلادرنگ تا 94 درصد را نشان داده است. سومالیتیکس (Somalytics)، طراح حسگر های حوزه فناوری نانو می گوید که یک حسگر خازنی ایجاد کرده است که کوچکترین حسگر جهان است که قادر به تشخیص ژست برای استفاده در رابط های دیجیتال، نظارت بر سلامتی و برنامه های ایمنی است. این حسگر با استفاده از یک کاغذ 1 میلی متری از جنس نانولوله های کربنی ساخته شده است.

مانیتور حرکتی SomaControl و حسگر سه بعدی انعطاف پذیر SomaSense در نمایشگاه Consumer Electronics (CES) در لاس وگاس به نمایش گذاشته شده است.

این استارت آپ می گوید که حسگر های کامپوزیت کاغذ نانولوله کربنی(CPC) صد برابر کوچک تر و 10 برابر سریع تر از حسگر های خازنی موجود هستند. این حسگر ها می توانند حضور یک فرد را از فاصله 20 سانتی متری تشخیص دهند.

سومالیتیکس می گوید حسگر های آن ها به اندازه ای حساس هستند که می توانند چندین اینچ از خود حسگر فاصله داشته باشند، که کاربرد های متنوعی را به آن ها می دهد و می تواند برخی از بهترین گجت های خانه هوشمند را در آینده تامین کند.

باربارا بارکلی، مدیرعامل سومالیتیکس می گوید که حسگر های خازنی کاربرد های بالقوه گسترده ای در بهبود ردیابی چشم دارند.

بارکلی که یک متخصص بین المللی شناخته شده در فناوری ردیابی چشم است، می گوید: حسگر های سومالیتیکس دوران نوی را برای ادوات پوشیدنی ردیابی چشم باز خواهند کرد، زیرا این حسگر ها مبتنی بر دوربین نیستند. سرعت پردازش کمتر از سه میلی ثانیه است و نرخ نمونه برداری 10 برابر سریع تر از بهترین فناوری های موجود است. با حسگر های سومالیتیکس، ردیابی چشم برای انجام تجربه احساس واقعی و زمان واقعی که کاربران واقعیت افزوده و مجازی مدت ها منتظر آن بودند، تکامل می یابد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 1 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1401 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1315

به "ردیابی حرکت دست و چشم با استفاده از هوش مصنوعی و فناوری نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردیابی حرکت دست و چشم با استفاده از هوش مصنوعی و فناوری نانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید