ریز پلاستیک ها باعث تغییر شکل سلول های ریه می شوند

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، تا به حال در خصوص تأثیر انتشار ریز پلاستیک ها در محیط زیست و تأثیر این ماده بر روی سلامت انسان و دیگر موجودات تحقیقات متنوعی اجرا شده اما یک پژوهش تازه که به طور خاص در خصوص اثرات این ماده بر روی سلول های ریه افراد اجرا شده، نشان می دهد ریز پلاستیک ها شکل سلول های ریه اشخاص را تغییر می دهند و متابولیسم آنها را نیز کند می نمایند.

ریز پلاستیک ها باعث تغییر شکل سلول های ریه می شوند

این تحقیق در دانشگاه ایالتی فلوریدا اجرا شده و نشان می دهد وسعت آلودگی به انواع ریز پلاستیک در حدی است که حتی در یخ های دریای قطب جنوب، نزدیکی قله کوه اورست، در برف های قطب شمال و در نمونه های مدفوع انسانی که در سراسر دنیا جمع آوری شده وجود داشته است.

تا به حال معین شده که ریز پلاستیک ها باعث بیمار شدن ماهی ها، اختلال در اعصاب خرچنگ ها، کاهش رشد گیاهان و آسیب دیدن سلول های مغز انسان ها می شوند. اما این اولین بار است که تحقیقی مستقل نشان می دهد ریز پلاستیک ها سلول های ریه را نیز به طور جدی تحت تأثیر قرار می دهند.

بر اساس این پژوهش ذرات پلاستیک موجب کند شدن متابولیسم سلول های ریه نیز می شوند و از رشد و تکثیر آنها جلوگیری می نمایند. در نتیجه این سلول ها شکل اولیه خود را از دست می دهند و اگر چه از بین نمی فرایند، اما دیگر نمی توانند مثل سابق عملکردی عادی داشته باشند.

ریز پلاستیک ها باعث ایجاد شکاف هایی در بعضی لایه های سلول های ریه نیز می شوند و در بعضی موارد با ایجاد حلقه هایی مزاحم بر روی این سلول ها عملکرد آنها را مختل می نمایند. بعد از ورود ریز پلاستیک ها به بدن تنها 24 ساعت طول می کشد که تأثیرگذاری منفی آنها بر روی سلول های ریه شروع گردد. پژوهشگران هشدار می دهند که این فرایند در درازمدت باعث ابتلای افراد به انواع بیماری های تنفسی شده و بر کیفیت تنفس اشخاص نیز تأثیر منفی می گذارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 900

به "ریز پلاستیک ها باعث تغییر شکل سلول های ریه می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریز پلاستیک ها باعث تغییر شکل سلول های ریه می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید