تور استرالیا ارزان: سطح نورد مأموریت آینده ناسا در ماه را استرالیا خواهد ساخت

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، ناسا و آژانس فضایی استرالیا طبق توافق اجرا شده، در مأموریت آینده سطح نشین رباتیک ماه با هم همکاری می نمایند و این کشور یک سطح نورد کوچک را برای آزمودن فناوری بهره برداری از منابع ماه تحت برنامه آرتمیس توسعه خواهد داد.

تور استرالیا ارزان: سطح نورد مأموریت آینده ناسا در ماه را استرالیا خواهد ساخت

با تور استرالیا ارزان از بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه دیدن کنید و شهرهای زیبای ملبورن و سیدنی استرالیا را ببینید.

طی همکاری میان این دو آژانس فضایی، استرالیا یک سطح نورد را برای مأموریت تجاری به ماه در سال 2026 خواهد ساخت. این سطح نورد به اسم بخشی از حضور استرالیا در برنامه کاوش ماه آرتمیس (Artemis) به رهبری ناسا اجرایی می شود.

این سطح نورد کوچک استرالیایی با وزن بیش از 20 کیلوگرم، سنگ پوشه های ماه را برداشته و به سطح نشین منتقل می نماید تا در آنجا به وسیله واحد آزمایش درجا (ISRU) ناسا آنالیز شود. سپس ISRU کوشش خواهد نمود تا از ترکیبات آهن و سیلیکون اکسید در سنگ پوشه، اکسیژن استخراج کند.

ماه نورد بخشی از برنامه استرالیا با نام پیشگام (Trailblazer) است که در سال 2019 تحت برنامه دولتی ماه تا مریخ اعلام شد. دولت استرالیا در طول پنج سال 150 میلیون دلار استرالیا (110 میلیون دلار آمریکا) به این طرح اختصاص می دهد و طی آن از فناوری هایی که استرالیا در آن مهارت دارد، مانند معدن کاوی و عملیات رباتیک برای کاوش ماه استفاده می نماید.

انریکو پالرمو (Enrico Palermo) رییس آژانس فضایی استرالیا گفت: استرالیا در خط مقدم فناوری سامانه های رباتیک برای عملیات از راه دور واقع شده است که به منظور ایجاد حضور پایدار در ماه و در نهایت پشتیبانی از کاوش های انسانی در مریخ، بسیار مهم خواهد بود.

طبق اعلام آژانس فضایی استرالیا یک کنسرسیوم به رهبری صنعت از مشاغل و سازمان های تحقیقاتی استرالیا پروژه ای را که سطح نورد خدمات بنیادین (Foundation Services Rover) نام گرفته پیش می برند. این پروژه خدماتی را ارائه خواهد داد که پایه و اساس ایستگاه های دائمی انسان در آینده خواهند بود.

همکاری استرالیا در برنامه کاوش ماه، به توافق سپتامبر 2019 بازمی شود که این کشور با کمکی 150 میلیون دلاری قصد خود را برای مشارکت در برنامه آرتمیس اعلام نمود. استرالیا بعلاوه یکی از نخستین کشورهایی بود که در سال 2020 توافق نامه آرتمیس را امضا کرد. مقامات استرالیایی صنعت فضا و به طور خاص کاوش ماه را فرصتی برای رشد مالی و نقش این کشور در عرصه جهانی می دانند.

اسکات موریسون (Scott Morrison) نخست وزیر این کشور گفت: این فرصتی باورنکردنی برای استرالیا به منظور موفقیت در بخش فضایی بین المللی محسوب می شود و از اهداف اصلی ما برای ایجاد شغل های بیشتر در عرصه فضایی و داشتن سهم بیشتری در این عرصه رو به رشد مالی است.

بیل نلسون (Bill Nelson) مدیر ناسا هم گفت: این توافق نامه روابط طولانی مدت میان آمریکا و استرالیا در زمینه کاوش های فضایی را که با بیش از نیم قرن، سابقه آن به برنامه آپولو بازمی شود، تقویت می نماید.

در حالی که ناسا از مشارکت ماه نورد استرالیا استقبال می نماید اما تأکید کرد که این مأموریت رباتیک به اسم گزینه اصلی حمل بار ISRU در مأموریت سطح نشین آینده استفاده نخواهد شد. ISRU ابزارهای مخصوص خود را برای جمع آوری سنگ پوشه دارد و بدین ترتیب ماه نورد استرالیا راه دوم جمع آوری نمونه را ارائه می دهد و شانس کلی این مأموریت نمایش فناوری را افزایش خواهد داد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از مأموریت سطح نشین تجاری آینده ماه

Credit: NASA

منبع: Space News

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 آبان 1400 بروزرسانی: 1 آبان 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1131

به "تور استرالیا ارزان: سطح نورد مأموریت آینده ناسا در ماه را استرالیا خواهد ساخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور استرالیا ارزان: سطح نورد مأموریت آینده ناسا در ماه را استرالیا خواهد ساخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید