طرح های فصلی به خوبی در حال اداره شدن است

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در فارس، کلبه کتاب جهرم از سال 1380 آغاز به کار کرد و اکنون به عنوان بزرگترین کتابفروشی شهرستانی جنوب کشور شناخته می شود؛ به عبارت دقیق تر در بین شهرهای با دویست هزار نفر جمعیت با 500 مترمربع فضا بزرگترین کتابفروشی به شمار می رود و این کتابفروشی با تمامی ناشران کشور و پخش های کتاب ایران همکاری دارد و از بدو تولد تا دکترا دارای کتاب است.

طرح های فصلی به خوبی در حال اداره شدن است

علیرضا معطریان در گفت وگو با خبرنگار ایبنا می گوید: در زمینه کودک، روانشناسی، کتاب های عمومی، دانشگاهی، پزشکی و غیره کتاب در کلبه کتاب جهرم به مخاطب عرضه می شود درحالیکه بیشتر کتابفروشی های شیراز هم در ژانر کودک یا پزشکی کتاب ندارند یا فقط عمومی کار می نمایند یا به کتاب های دانشگاهی و کمک آموزشی می پردازند؛ کلبه کتاب جهرم در همه زمینه ها به ارائه کتاب می پردازد.

وی ادامه می دهد: در طول این بیست سال فعالیت تمامی مراجعه نمایندگان توانستند آن چه نیاز دارند را از این کتابفروشی در جهرم به دست بیاورند.

معطریان درباره انتخاب شغل کتابفروشی می گوید: من به کتاب علاقه دارم و به شدت کتاب می خوانم و یکی از دلایل موفقیت کلبه کتاب جهرم کتابخوان بودن من است؛ تعدادی از مراجعه نمایندگان کلبه کتاب جهرم کتاب هایی که من پیشنهاد می دهم و خوانده ام را خریداری می نمایند.

وی اضافه می کند: بر اساس سلیقه مخاطب من به آنها کتاب پیشنهاد می کنم و حتی گاهی کتابی را که قبلاً خوانده اند را از آنها جویا می شوم و بر اساس این سلیقه و به آنها پیشنهاد کتاب می کنم.

او یکی از راهکارهای موفقیت را خواندن مجلات در رابطه با نقد کتاب و یادداشت هایی که در خصوص کتاب چاپ می نمایند، می داند و می گوید: بخش ادبیات بسکمک از مجلات کنونی کمک می کند تا بتوانم نسبت به کتاب شناخت پیدا کنم و در تهیه آنها کوشا باشم، بر این اساس مشتریان به کتاب جهرم اطمینان کامل دارند و می توانیم به راحتی به آنها کتاب پیشنهاد کنیم.

کلبه کتاب جهرم یکی از کتابفروشی هایی است که همواره در طرح های فصلی فروش کتاب با تخفیف حضوری پررنگ داشته و از پرفروش ترین کتابفروشی های ایران به شمار می رود؛ معطریان ارزیابی خود را از طرح های فصلی فروش کتاب، خوب ارزیابی می کند و می گوید: این طرح ها را خیلی مفید می دانم زیرا با توجه به افزایش تورم و قیمت کتاب قدرت خرید مردم کم شده است اما این طرح ها به مردم کمک می کند و تشویقی است که آنها به تهیه کتاب بپردازند ما نیز 10 درصد تخفیف همزمان با طرح های فصلی فروش کتاب به مشتریان ارائه می کنیم یعنی هنگام ارائه 20 درصد تخفیف در طرح های فصلی کتاب کلبه کتاب جهرم 10 درصد تخفیف جداگانه به مشتریان می دهد.

وی درخصوص طرح های فصلی کتاب یادآوری می کند: این طرح ها به خوبی در حال اداره شدن است البته گاهی در پرداخت ها مشکلاتی به وجود آمده است اما خوشبختانه در طول سال های اخیر مورد استقبال قرار گرفته است.

معطریان پیرامون استقبال مردم جهرم و میزان مطالعه جهرمی ها می گوید: موفقیت کلبه کتاب جهرم را افزون بر لطف خدا شامل با فرهنگ بودن مردم جهرم است چراکه جهرم به شدت مردم با فرهنگ و کتابخوانی دارد؛ آدم هایی که اهل کتاب هستند و پدر و مادرهایی که دوست دارند فرزندانشان را با کتاب آشنا نمایند و من افتخار می کنم به مراجعه نمایندگان با فرهنگ جهرمی که دارم.

مدیر کلبه کتاب جهرم پیرامون دیگر کتابفروشی های این شهر هم می گوید: چندین کتابفروشی در این شهر وجود دارد که اغلب پیشکسوت به شمار می فرایند و با این که در حجم کمتری کار می نمایند اما دست کم 6 تا 7 کتابفروشی دیگر در جهرم فعالیت دارند.

وی درباره ارتباط کلبه کتاب جهرم با رویدادهای ادبی از جمله دوسالانه داستان کوتاه نارنج هم می گوید: محمد بادپر، دبیر این دوسالانه از رفقای من به شمار می رود که موجب شده است بخشی از درآمد کلبه کتاب جهرم را به کار فرهنگی اختصاص دهیم و هر سال یک یا دو نویسنده معروف ایران را به جهرم دعوت می کنیم و برای ایشان نشست یا جشن امضای کتاب ترتیب می دهیم همچنین با تمامی انجمن های ادبی جهرم همکاری داریم که موجب تعامل سازنده میان کلبه کتاب و این محافل ادبی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جهرم شده است.

معطریان به حضور هوشنگ مرادی کرمانی و رضا امیرخانی در کلبه کتاب جهرم اشاره می کند و می افزاید: در برنامه ای که برای هوشنگ مرادی کرمانی ترتیب دادیم برای دانش آموزان متوسطه پایه دوم که جمعیتی 1500 نفری را گرد آورد و بیشتر مخاطب آثار هوشنگ مرادی کرمانی بودند بیش از دو ساعت سخنرانی و کتابخوانی برگزار گشت. افزون بر این کلبه کتاب جهرم پنجمین شهری بود که برای کتاب رهش رضا امیرخانی آیین رونمایی ترتیب داد که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. وی به حضور منصورضابطیان نویسنده سفرنامه های متعدد در جهرم اشاره می کند و می گوید: ما با همکاری انجمن های ادبی بیش از 40 یا 50 نویسنده کشور را به این شهر دعوت کرده ایم.

این کتابفروش جهرمی درباره تاثیر شیوع کرونا بر کار خویش می گوید: صد در صد روی کار ما تاثیر گذاشت و باعث شد تقریباً یک ماه و نیم کلبه کتاب جهرم برای رعایت موازین بهداشتی و قرنطینه تعطیل باشد اما پس از آن فعالیت خود را در فضای مجازی افزایش دادیم و اکنون برای کمک به علاقه مندان کتاب و خانواده ها هر کتابی که نیاز داشته باشند در بسته بندی های کاملاً بهداشتی و ضدعفونی شده به درب منازل ارسال می کنیم زیرا پیک سیار داریم.

وی ادامه می دهد: از سراسر ایران مشتری در فضای مجازی داریم که برای آنها هم کتاب ارسال می کنیم مثلاً از خراسان جنوبی، از مشهد، شمال ایران، تبریز و شهرهای استان فارس مشتری داریم.

وی همچنین می گوید: از روستاهای اطراف جهرم هم مشتری به صورت اینترنتی داریم حتی از شهرهای اطراف جهرم مانند لار، گراش و روستاهای دیگر نقاط استان متقاضی کتاب داریم و گاهی از بندرعباس و اطراف این شهر هم مشتری به صورت اینترنتی یا تلفنی به ما سفارش کتاب می دهد که ارسال می کنیم.

به گفته مدیر کلبه کتاب جهرم، علاوه بر استفاده از پیک با رانندگان بین شهری هماهنگ شده که در هنگام عبور و مرور میان روستاها کتاب های مورد نیاز آنان را توزیع نمایند.

وی اعتقاد دارد که باید با شرایط جدید خود را وقف دهیم زیرا خداوند فرموده از تو حرکت از من هم برکت.

معطریان درباره تعداد کتاب های کلبه کتاب جهرم هم عنوان می کند: نزدیک به 100 هزار عنوان کتاب داریم. مدت زمانی که یک کتاب ممکن است از سوی مشتری در شیراز سفارش داده شود و به دستش برسد، بیش از یک روز نیست.

مدیر کلبه کتاب جهرم با ابراز خشنودی از همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با کتابفروشان می گوید: با اینکه طرح های فصلی کتاب به ما کمک می کند اما وجود غرفه های فروش کتاب در اماکن عمومی که با تخفیف 50 درصد اقدام به فروش کتاب های قاچاق می نمایند این موجب ضرر به کتابفروشی ها می شود زیرا وقتی مخاطبی کتاب را با ترجمه بد یا تالیف نامناسب می خواند ممکن است او را از کتاب و کتابخوانی بیزار کند.

وی می افزاید: خواهشی که از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دارم اینکه جلوی فعالیت نمایشگاه های کتاب با تخفیف 50 درصد را بگیرد و همچنین در برگزاری نمایشگاه های کتاب استانی بازنگری کند زیرا فکر نمی کنم کمکی به افزایش سرانه مطالعه بکند چراکه هرچه از کتابفروشی ها بیشتر حمایت شود از آنجا که این صنف در ارتباط مستقیم با مردم هستند بیشتر می توان به سرانه مطالعه کمک کرد و هرچه فرهنگ مطالعه افزایش پیدا کند به افزایش فرهنگ مردم کمک خواهد کرد.

وی همچنین عنوان می کند: به علت کتابخوان بودن ارتباط مستمر و موثری با شاعران، نویسندگان و ادبای این شهرستان دارم و در کلبه کتاب جهرم تقریباً یک قفسه بزرگ داریم که ویژه نویسندگان جهرم است و بخشی از این کتاب ها با حمایت کلبه کتاب جهرم به چاپ رسیده اند. مانند فرهنگ فارسی جهرمی که اثری چهار جلدی به اهتمام صمد فرزین نیا است و بخشی از این قفسه مربوط به نویسندگان جهرمی است که آثارشان توسط دیگر ناشران چاپ شده است.

به گفته علیرضا معطریان شهرستان جهرم دارای ناشرانی است که فعالیت موثری دارند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 8 شهریور 1402 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 449

به "طرح های فصلی به خوبی در حال اداره شدن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح های فصلی به خوبی در حال اداره شدن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید