معرفی 10فناوری برتر آینده، از اینترنت غیرقابل هک تا داروهای ضدپیری

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، به گزارش خبرنگاران، معاونت راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی بر مبنای گزارش روندهای سالانه مجله MIT Technology Review ، فناوری های برتر سال 2020 را که انتظار می رود تأثیر به سزایی در حل مسائل و مسائل مهم مربوط به کار و زندگی افراد داشته باشند معرفی و مورد بررسی قرار داد.

معرفی 10فناوری برتر آینده، از اینترنت غیرقابل هک تا داروهای ضدپیری

مگامنظومه های ماهواره ای

تأمین اینترنت پرسرعت در گوشه و کنار کره زمین و ارائه راهکار برای از بین بردن سیگنال های مشکل دار Wi-Fi و شبکه های مخابراتی، هدف اصلی مگامنظومه های ماهواره ای است. در این فناوری ضمن اشغال فضای کمتر، تعداد ماهواره های مستقر در مدار افزایش می یابد.

هوش مصنوعی کوچک

در این فناوری الگوریتم های قدرتمند هوش مصنوعی بدون نیاز به اتصال به ابر و با استفاده از تلفن های همراه افراد و سایر دستگاه های مشابه، از طریق فرآیندی به نام تقطیر دانش اندازه مدل های هوش مصنوعی موجود را بدون از دست دادن هیچ یک از قابلیت های الگوریتم یا کاهش سرعت عملکرد آن، کاهش می دهند. از مزایای دسترسی به این امکان پیشرفته، حذف تأخیر به دلیل عدم برقراری ارتباط با ابر بوده و مسائل مربوط به حریم خصوصی نیز کاهش خواهد یافت. شرکت های گوگل، آی بی ام، اپل و آمازون از پیشروان این فناوری هستند.

مولکول های تولیدشده به کمک هوش مصنوعی

دانشمندان با استفاده از هوش مصنوعی و ترکیب قدرت انسان و ماشین ، قادر به کشف مولکول هایی شده اند که تأثیر شگفت انگیزی در مراقبت های بهداشتی دارند. اخیراً از یادگیری ماشین برای اولین بار به منظور شناسایی نوع جدید آنتی بیوتیک قدرتمند استفاده شده است. باتوجه به اینکه تولید داروی جدید به دلیل چالش شناسایی مولکول ها بسیار هزینه بر است، با استفاده از هوش مصنوعی، میلیون ها مولکول می توانند به سرعت و به طور مؤثر ارزیابی شوند.

برتری کوانتومی

کامپیوتر کوانتومی نسبت به یک کامپیوتر سنتی عملکرد بهتری دارد ولی هنوز تا رسیدن به برتری کوانتومی، حدود 5 تا 10 سال فاصله است. با این وجود شرکت گوگل ادعا می کند با پردازنده کوانتومی Sycamore خود به این نقطه عطف رسیده است. Sycamore قادر به تشخیص مجموعه ای از اعداد توزیع شده تصادفی در سه دقیقه و 20 ثانیه است که براساس برآوردهای این شرکت، یک کامپیوتر سنتی برای انجام این کار 10،000 سال زمان نیاز دارد.

انتساب تغییرات آب و هوا

در نتیجه بهبود توان پردازشی رایانه، دانشمندان قادر به پیش بینی و تخصیص تغییرات اقلیمی در رویدادهای شدید آب و هوایی هستند. به کمک این دانش، چگونگی آمادگی برای رویدادهای آینده و پیش بینی خسارات وارده از حوادث و تغییرات شدید آب و هوایی ناشی از تغییرات اقلیمی مورد سنجش قرار می گیرد.

داروهای ضد پیری

درصورت کاهش فرایند پیری، بسکمک از بیماری ها مانند سرطان، زوال عقل و بیماری های قلبی بهبودیافته یا از آن جلوگیری می شود. این داروها فرایند طبیعی پیری بدن را هدف قرار می دهند و قبلاً نیز در آزمایش های انسانی موفقیت آمیز بوده اند.

اینترنت غیرقابل هک

دانشگاه صنعتی دلفت یکی از سازمان هایی است که با استفاده از اینترنت کوانتومی برای دستیابی به اینترنت غیرقابل هک تلاش می کند. اساس اینترنت کوانتومی، تضمین امنیت در صورت درهم تنیدگی است؛ وقتی دو کاربر در یک شبکه درهم تنیده قرار گیرند، امکان استراق سمع وجود نخواهد داشت.

پول دیجیتال

استفاده از پول نقد فیزیکی با رشد ارزهای دیجیتال همچنان رو به کاهش است. استفاده از پول دیجیتال موجب حفظ حریم شخصی در مسائل مالی، امکان انجام معاملات فوری، معامله از طریق یک واسطه جدید یا قطع واسطه های سنتی می شود. در ارزهای رمزنگاری شده با فناوری بلاک چین عرضه پول به صورت غیرمتمرکز اجرا شده و می تواند از طریق منابع مختلف وارد شود.

پزشکی فوق شخصی

پزشکی فوق شخصی به افرادی که از بیماری های نادری که هنوز روش درمانی برای آنها وجود ندارد، امید بسکمک می بخشد. هنگامی که دارو متناسب با نیازهای دقیق یک بیمار و ویژگی های ژنتیکی وی تجویز شود، امکان درمان و معالجه بیماری هایی که درگذشته درمان نشده اند فراهم خواهد شد.

حریم خصوصی تفاضلی

در سال 2020 دولت آمریکا، بزرگ ترین برنامه خود با عنوان سرشماری و جمع آوری داده های افراد را با استفاده از روشی با عنوان حریم خصوصی تفاضلی انجام خواهد داد. اداره سرشماری آمریکا با استفاده از این امکان در عین حفظ هویت و حریم خصوصی، داده های کاربران را جمع آوری کرده و با روش مذکور، قابلیت انجام ترفندهایی از قبیل ناشناس بودن افراد و دستکاری داده ها را به حداقل خواهد رساند.

مشروح هرکدام از فناوری های اعلام شده به زودی در گزارش های جداگانه ای در وب سایت مرکز ملی فضای مجازی منتشر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 205

به "معرفی 10فناوری برتر آینده، از اینترنت غیرقابل هک تا داروهای ضدپیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی 10فناوری برتر آینده، از اینترنت غیرقابل هک تا داروهای ضدپیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید