مگر بیماری سرطان برای ایران و برای آمریکا فرق می نماید؟

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، مقامات آمریکایی همیشه تاکید نموده اند که بخش های دارویی و پزشکی ایران را تحریم ننموده اند، اما عملا با تحریم های گسترده ای که در بخش های بانکی و اقتصادی اعمال شده است هیچ شرکت دارویی در جهان قادر به تعامل با ایران نیست.

مگر بیماری سرطان برای ایران و برای آمریکا فرق می نماید؟

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ علیپور رحمتی، شرکت فراوری رادیوداروی پارس ایزوتوپ تنها و بزرگترین شرکتی در ایران است که احتیاج حدود یک میلیون بیمار به رادیودارو را سالانه تأمین می نماید و در اقدامی یک جانبه و خلاف موازین حقوق بین الملل از سوی آمریکا در لیست تحریم ها نهاده شد.

بهانه آمریکا برای تحریم این شرکت این بوده است که این شرکت با سازمان انرژی اتمی ایران همکاری می نماید این در حالی است که این شرکت برای فراوری رادیودارو مجبور به استفاده از یکی از دو روش راکتور و سیکلوترون است که در ایران تنها راکتور موجود به این منظور راکتور تحقیقاتی تهران است.

کالاهای بشردوستانه از اعمال تحریم ها معاف هستند اما فراورینمایندگان دارو در ایران به دلیل تحریم های آمریکا از جمله محدودیت های بانکی و معاملات، با چالش های بسیاری رو به رو هستند. محدودیت در خرید داروها یا تجهیزات، علاوه بر مسائل حمل و نقل کالا به داخل ایران، دسترسی سریع و گسترده به دارو را دشوارتر نموده است.

محمدرضا داورپناه مدیرعامل شرکت پارس ایزوتوپ در مصاحبه با شکبه خبری ای بی سی نیوز در خصوص فراوری رادیوداروها و کاربرد و مصارف آن ها در زمینه پزشکی گفت: رادیوداروها برای فراوری به دو زیرساخت احتیاج دارند، یکی زیرساخت راکتور برای فراوری رادیوداروهایی است که بر پایه رادیوایزوتوپ های فراوریی توسط راکتور هستند و دیگری سیکلوترون برای رادیوداروهایی که پایه آنها بر اساس فراوری رادیوایزوتوپ ها در سیکلوترون هستند. ما می توانیم با رادیوداروی تکنسیوم99، بیماری های قلبی را تشخیص دهیم که پرکاربردترین تشخیص در بیماری هاست. برای تشخیص بیماری های استخوانی، بیماری های کلیوی و ریوی نیز از آن ها می توانیم استفاده کنیم.

وی با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران که شامل این بخش از صنعت فراوری دارو در کشور می گردد و به طور مستقیم بیماران و به ویژه بیماری های صعب العلاج را نشانه گرفته است گفت: مگر بیماری سرطان برای ایران و برای آمریکا فرق می نماید؟ مگر بیماری در ایران، تعریفش در آمریکا فرق می نماید؟

داورپناه اضافه کرد: فعالیت های ما در این شرکت صرفا برای اهداف پزشکی است. سالانه حدود 800 هزار ایرانی از محصولات ما استفاده می نمایند. برای فراوری رادیوایزوتوپ ها باید از راکتور تحقیقاتی تهران استفاده گردد که متعلق به سازمان انرژی اتمی است و قبل از انقلاب اسلامی در سال 1979 توسط ایالات متحده آمریکا ساخته شد.

هم چنین دکتر روح الله متخصص پزشکی هسته ای اظهار کرد: به دلیل تحریم نه می توانیم قطعه را تامین کنیم و نه رادیودارو را تامین کنیم و بیماران سرطانی تمام فرایند درمانی شان متوقف شده فقط برای این که باید فرایند تشخیصی اش معین گردد؛ نه می تواند شیمی درمانی گردد و نه جراحی گردد.

دکتر داود بیکی متخصص پزشکی هسته ای نیز در همین رابطه اظهار کرد: ما مکاتبات زیادی با یونسکو و WHO و غیره داشتیم و سعی کردیم آنها را توجیه کنیم که اغلب این بیماران که سرطانی هستند دچار مشکل می شوند به خاطر تحریم هایی که اجرا شده است اما هیچ پاسخی هنوز نگرفته ایم.

وی گفته است: هنگامی که تحویل مواد اولیه به دلیل محدودیت دسترسی به خدمات حمل و نقل هوایی قطع می گردد، نه تنها آنچه دریافت می کنیم کمتر از آن چیزی است که احتیاج داریم، بلکه باعث می گردد قرارهای تست تشخیص بیماران را به تعویق بیندازیم و تا تشخیص آنها انجام نگردد، هیچ درمانی نمی توانند داشته باشند.

پیش از این بعضی ایرلاین ها از جمله امارات، قطر و ترکیش با شرکت پارس ایزوتوپ برای حمل و نقل محصولات این شرکت همکاری می کردند اما بعد از تحریم های آمریکا این فرایند متوقف شده است.

مدیرعامل شرکت پارس ایزوتوپ به ای بی سی نیوز نیز گفته است که ما فقط یک شرکت هواپیمایی روسیه برای وارد کردن مواد اولیه و هواپیماهای مسافربری ایرانی برای توزیع محصولات داریم.

تاثیر تحریم ها بر بیماران خاص تا جایی بوده است که در یکی دو ماه اخیر شاهد مرگ چند تن از بیماران پروانه ای به دلیل نداشتن پانسمان های مورد احتیاج برای این بیماران بوده ایم.

یکی از شرکت های اروپایی با رفتاری خلاف موازین حقوق بین الملل اقدام به تحریم فروش پانسمان بیماران پروانه ای یا EB کرد. هر چند ایران این پانسمان ها را از مسیرهای دیگری تامین کرد اما به هر حال در تامین پانسمان ها به دلیل تحریم ها تاخیر ایجاد شد.

در این مدت اخیر دو دختر دو ساله خوزستانی به دلیل بیماری پروانه ای فوت نموده اند. این مساله موجب شد تا مقامات کشورمان در سطوح مختلف بین المللی به آن بپردازند و در آخرین موضع گیری ها نماینده ایران در سازمان ملل متحد در شورای امنیت سازمان ملل سخنرانی کرد که با واکنش نماینده آمریکا در این شورا روبرو شد و بعد از اتمام این نشست نزد نماینده ایران آمد و در این رابطه با وجود حمایت از سیاست های دولت متبوعش، ابراز همدردی کرد.

در یک سال و نیم گذشته که آمریکا از برجام خارج شده است علاوه بر بازگشت تحریم های یک جانبه و ملی این کشور، اقدامات تحریمی زیادی در چارچوب سیاست فشار حداکثری علیه ایران اعمال شد که نه تنها بخش های اقتصادی و اقتصادی و بانکی هدف نهاده شد بلکه به این واسطه بخش های انسانی و حیاتی نیز از آن متاثر شد. در این مدت رایزنی ها و تعاملات سیاسی و دیپلماتیک ایران با کشورهای مختلف به ویژه کشورهای باقی مانده در برجام راه به جایی نبرد و بعضی کوشش ها از جمله راه اندازی کانال های اقتصادی دو جانبه میان ایران و کشورهای دیگر مثل سوییس یا راه اندازی اینستکس بی فایده بود. آمریکا حتی اجازه نداد این مسیرها برای انتقال کالاهای انسانی و حیاتی راه اندازی گردد.

اقدامات آمریکا در راستای ایجاد محدودیت های شدید و بی توجهی به ابعاد انسانی مساله در موضوع ایران امری کم سابقه در دنیاست اما از آن تاسف برانگیزتر همراهی و سکوت کشورهای اروپایی مدعی دموکراسی و حقوق بشر با آمریکا در این زمینه است.

منبع:ایسنا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 4

به "مگر بیماری سرطان برای ایران و برای آمریکا فرق می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مگر بیماری سرطان برای ایران و برای آمریکا فرق می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید