اعلام جزئیا ت تجارت ایران با کشورهای عضو اکو

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، خبرنگاران : در 8 ماه سال 99 مجموع تجارت ایران با کشورهای عضو اکو به بیش از 5 میلیا رد و 700 میلیون دلار می رسد.

اعلام جزئیا ت تجارت ایران با کشورهای عضو اکو

به گزارش خبرنگاران به نقل از دنیای اقتصاد، جزئیا ت تجارت ایران و کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی اکو (ECO) اعلام شد. بر این اساس در 8 ماه سال 99 مجموع تجارت ایران با کشورهای عضو اکو به بیش از 5 میلیا رد و 700 میلیون دلار می رسد. این در حالی است که در 6 ماه سال 99 مجموع تجارت ایران با این سازمان 4 میلیا رد و 500 میلیون دلار بوده است.

اما در 8 ماه 99 میزان صادرات ایران به 9 کشور دیگر عضو اکو به 2 میلیا رد و 945 میلیون دلار می رسد که به لحاظ وزنی معادل 7 میلیون و 430 هزار و 423 تن کالا می شود. همچنین میزان واردات ایران از کشورهای عضو سازمان همکاری های اکو نیز به 2 میلیا رد و 817 میلیون دلار؛ معادل 3 میلیون و 481هزارو 304 تن کالا می رسد. بنابراین تراز تجاری ایران با کشورهای عضو اکو در این بازه زمانی 128 میلیون دلار مثبت شده است. بیشترین حجم صادرات ایران در بین کشورهای اکو به افغانستا ن یک میلیا رد و 212 میلیون دلار بوده است و پس از افغانستا ن کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارند.

نگاهی به سازمان اکو

اعضای اکو شامل 10 کشور ایران، ترکیه، پاکستا ن، جمهوری آذربایجان، قزاقستا ن، ترکمنستا ن، قرقیزستا ن، ازبکستا ن، تا جیکستا ن و افغانستا ن است. سازمان همکاری اقتصادی (Economic Cooperation Organization)، به طور مخفف اکو یک سازمان اقتصادی منطقه ای است. سه کشور ایران، پاکستا ن و ترکیه در سال 1341 (1962) نخستین بار این سازمان را پایه ریزی کردند. این سازمان در ابتدا با نام آر سی دی - که نام اختصاری سازمان همکاری عمران منطقه ای - است، آغاز به کار کرد. این سازمان پس از انقلاب، در سال 1364 با نام اکو حیا ت خود را از سر گرفت.

پس از فروپاشی شوروی، در سال 1370 کشورهای افغانستا ن، جمهوری آذربایجان، قزاقستا ن، ترکمنستا ن، قرقیزستا ن، ازبکستا ن و تا جیکستا ن نیز به سازمان اکو پیوستند. این سازمان هم اکنون با 10 عضو، حدود 330 میلیون نفر جمعیت و 8،620،697 کیلومتر مربع وسعت کشورها، امکانات وسیع نفتی، گازی و صنعتی در اختیا ر دارد. طبق اساسنامه این سازمان، اکو برای بهبود شرایط وتوسعه اقتصادی پایدار کشورهای عضو تلاش می کند و برای حذف تدریجی موانع تجاری در این منطقه فعالیت دارد. از دیگر اهداف اکو، تهیه برنامه مشترک برای توسعه منابع انسانی در 10 کشور مذکور است. این سازمان همچنین برای تسریع برنامه توسعه حمل و نقل و ارتباطات فعالیت می کند.

کشورهای افغانستا ن، تا جیکستا ن، آذربایجان، ازبکستا ن، ترکمنستا ن، قزاقستا ن، قرقیزستا ن در 1992 به این سازمان ملحق شدند. از جمله اهداف دیگر سازمان گسترش تجارت درون منطقه ای و فرا منطقه ای و همچنین تلاش در جهت ادغام تجارت کشورهای منطقه با تجارت جهانی است. اداره امور اکو در وزارت امور خارجه به منظور ارتقای سطح همکاری ها بین کشورهای عضو شکل گرفت. در این رابطه اداره اکو با وزارتخانه ها و سازمان های داخلی و خارجی مرتبط همکاری می کند. در واقع این اداره مسوولیت هماهنگی بین نهادهای داخلی با دبیرخانه و طرف های ذی ربط در سایر کشورهای عضو را بر عهده دارد.

اهداف اکو

ارتقای شرایط برای توسعه اقتصادی پایدار و افزایش سطح زندگی و رفاه مردم، گسترش تجارت درون منطقه ای و فرامنطقه ای و حذف موانع تجاری، تلاش در جهت ادغام تجارت کشورهای منطقه با تجارت جهانی و ارتقای همکاری های اقتصادی، اجتماعی،فرهنگی، فنی وعلمی،توسعه زیربناهای حمل و نقل و ارتباطات، توسعه همگرایی بخش دولتی و خصوصی با تا کید بر آزادسازی اقتصادی و... از جمله مهم ترین اهداف سازمان اکو است.

جزئیا ت اظهارات سخنگوی گمرک

اما سخنگوی گمرک درباره جزئیا ت تجارت ایران و کشورهای اکو توضیح داد: تجارت خارجی ایران و مجموعه کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی اکو طی 8 ماه سال 99 به بیش از 5 میلیا رد و 762 میلیون و 935 هزار دلار رسیده است. به گزارش ایرنا سید روح الله لطیفی اضافه کرد: تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران با مجموعه کشورهای عضو اکو در 8 ماه اول سال 99 بالغ بر 5 میلیا رد و 762 میلیون و 935 هزار و 500 دلار برابر با 10 میلیون و 911 هزار و 727 تن کالا بوده است. لطیفی اضافه کرد: سهم صادرات کشورمان به کشورهای عضو اکو بالغ بر 2 میلیا رد و 945 میلیون و 623 هزار و 49 دلار و برابر با 7 میلیون و 430 هزار و 423 تن کالاست. وی اظهار کرد: گاز مایع، مشتقات نفتی، ماهی، میگو، رب گوجه فرنگی، انواع سبزیجات، میوه تا زه و خشک، انواع گل و گیا ه، زعفران، خشکبار و... محصولات صادراتی ایران به کشورهای عضو این اتحادیه بوده است. دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک اضافه کرد: میزان واردات کشورمان از کشورهای عضو سازمان همکاری های اکو نیز بالغ بر 2 میلیا رد و 817 میلیون و 313 هزارو 451 دلار معادل 3 میلیون و 481 هزار و 304 تن کالا بود. لطیفی اظهار کرد: مواد اولیه تولید، نخ، پنبه، جو، دانه کتا ن، عدس، لوبیا ، تجهیزات پزشکی، مواد اولیه صنعتی، انواع اسید، تجهیزات صنعتی، ماشین آلات کشاورزی و...کالاهای وارداتی کشورمان از کشورهای عضو اکو است. دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک اضافه کرد: بیشترین حجم صادرات کشورمان در بین کشورهای اکو با افغانستا ن با یک میلیا رد و 212 میلیون و 498 هزار و 217 دلار و پس از آن با ترکیه و جمهوری آذربایجان بود.

تجارت 8 ماهه با همسایگان

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت گفت: در 8 ماه امسال صادرات ایران به کشورهای همسایه 13 میلیا رد و 377 میلیون دلار بوده است. فرزاد پیلتن در گفت وگو با خبرگزاری فارس گفت: براساس آمار، صادرات غیرنفتی ایران در 8 ماه امسال حدود 21 میلیا رد و 448 میلیون دلار بوده است که از این رقم حدود 20 میلیا رد و 361 میلیون دلار به 20 کشور اول هدف صادراتی ایران صادر شده است. مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: بیشترین صادرات ایران در 8 ماه نخست امسال به کشورهای چین، عراق و امارات بوده است. وی در مورد شرایط صادرات ایران به کشورهای عربی بیا ن کرد: طی 8 ماه نخست امسال صادرات ایران به عراق حدود 3/ 5 میلیا رد دلار، امارات حدود 7/ 3 میلیا رد لار، عمان 244 میلیون دلار، کویت 177 میلیون دلار و قطر 98 میلیون دلار بوده است. مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران بیا ن کرد: مجموع صادرات جمهوری اسلامی ایران به کشورهای عربی در 8 ماه امسال حدود 8 میلیا رد و 565 میلیون دلار بوده است. وی بیا ن کرد: چین، عراق، امارات، ترکیه، افغانستا ن، هند، پاکستا ن، اندونزی، جمهوری آذربایجان، روسیه، تا یلند، ارمنستا ن، عمان، کویت، آلمان، ونزوئلا، قطر، قزاقستا ن، میا نمار و هنگ کنگ، 20 کشور اول هدف صادراتی ایران در 8 ماه سال بوده اند. پیلتن اضافه کرد: سایر کشورهای عربی مانند سوریه، اردن، لبنان، عربستا ن، بحرین و یمن در فهرست 20 کشور اول صادراتی ایران در مدت مذکور قرار نگرفته اند. پیلتن در مورد میزان صادرات به کشورهای همسایه مطرح کرد: طی 8 ماهه امسال، حدود 13 میلیا رد و 377 میلیون دلار صادرات به 15 کشور همسایه صورت گرفته که همان طور که اشاره شد 8 میلیا رد و 565 میلیون دلار آن صادرات به کشورهای عربی بوده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 698

به "اعلام جزئیا ت تجارت ایران با کشورهای عضو اکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام جزئیا ت تجارت ایران با کشورهای عضو اکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید