نانودارویی برای بهبود بیماران مبتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، برای یاری به بهبود بیمارانی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی شده اند، محققان نانوذرات حاوی پپتید ساختند. این نانودارو روی موش های آزمایشگاهی نتایج مثبتی داشته است.

نانودارویی برای بهبود بیماران مبتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری فناوری نانو ایران، محققان معتقدند که نانوداروی جدید آنها پیروز به درمان حمله قلبی در موش های آزمایشگاهی شده است. آنها نانوذرات جدیدی ساختند که می تواند پپتیدهای Mp6 را در بدن رهاسازی کند، پپتیدی که قادر به مهار ترومبوز و کاهش التهاب بدن بدون افزایش خطر خونریزی پس از سکته قلبی می گردد.

دانشمندان برای مهار ترومبوز (تشکیل لخته های خونی) بدون افزایش خطر خونریزی، یک سامانه رهایش داروی مبتنی بر نانوذرات ساخته اند. این تیم معتقد است که این نوآوری درمانی می تواند اثرات جانبی داروهای ضدپلاکت ها را که در حال حاضر استفاده می شوند، به حداقل برسانند، در واقع یک روش درمان تکمیلی برای بهبود بعد از حمله قلبی یا مغزی است.

محققان دانشگاه ایلینویز در شیکاگو نشان دادند که این داروی آنها بدون ایجاد خونریزی بیش از حد در معالجه حملات قلبی در مدل های حیوانی موثر است.

ژیائوپینگ دو، استاد داروسازی دانشگاه ایلینویز که رهبر این گروه تحقیقاتی است نتایج یافته های خود را در Science Translational Medicine به چاپ رسانده است.

وی می گوید: متاسفانه داروهای ضدپلاکت کنونی نه تنها مانع از لخته شدن خون که این موضوع باعث حمله قلبی و سکته مغزی می گردد، بلکه پلاکت ها را نیز مختل می نماید. در واقع در هنگام خونریزی در عملکرد پلاکت ها برای لخته شدن خون، اختلال ایجاد می نمایند. در بعضی موارد، خونریزی شدید می تواند زندگی بیمار را تهدید کند. جادوی این داروی جدید آن است که از لخته شدن جلوگیری نموده اما باعث نمی گردد که فرد در معرض خونریزی قرار گیرد.

در این پروژه، محققان نانوذراتی برای انتقال و تحویل پپتید Mp6 به پلاکت ها ارائه کردند. این داروی حاوی نانوذرات حامل پپتید که به M3mP6 شهرت دارد، روی موش ها با پیروزیت مورد آزمایش قرار گرفته است.

آنالیز محققان این پروژه نشان می دهد که استفاده از این دارو در موش ها موجب شده تا آسیب به قلب کاهش یافته و ترومبوز به حداقل برسد و التهاب نیز کم گردد. همچنین عملکرد قلب بهبود پیدا نموده است.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 436

به "نانودارویی برای بهبود بیماران مبتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانودارویی برای بهبود بیماران مبتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید