نشست آنالیز نظام مسائل مرتبط با پایگاه های میراث ملی و جهانی کرمان برگزار گردید

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، خبرگزاری مهر/ براساس خبرهای منتشر گشته، نشست آنالیز نظام مسائل مرتبط با پایگاه های میراث ملی و جهانی کرمان برگزار گردید.

نشست آنالیز نظام مسائل مرتبط با پایگاه های میراث ملی و جهانی کرمان برگزار گردید

در این نشست، مدیران ستادی وزارتخانه و مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان، معاون میراث فرهنگی استان و مدیران پایگاه های ملی و جهانی این استان حضور داشتند.

در ابتدای این نشست 3 ساعته، فریدون فعالی، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان یادآور شد: این استان 7 پایگاه میراث جهانی و 2 پایگاه میراث ملی دارد.

سپس مدیران پایگاه های میراث جهانی ارگ بم ، میمند، باغ شاهزاده ماهان، بیابان لوت، قنات قاسم آباد و قنات اکبرآباد، قنات گوهرریز و پایگاه ملی بافت تاریخی کرمان درباره مسائل خود نکاتی را مطرح کردند.

سپس قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور به بیان نکات و راهکارهایی برای برطرف مسائل پایگاه های کرمان پرداخت و پیشنهاد کرد شورای راهبردی به صورت ماهانه در پایگاه ها تشکیل گردد.

علی دارابی گفت: چهارمین نشست آنالیز نظام مسائل مرتبط با پایگاه های میراث ملی و جهانی است و باید برای تقویت زیرساختها، تجهیزات و بایسته های پایگاه ها کوشش کنیم.

وی ادامه داد: ماهیت پایگاه ها فقط پژوهشی و بازسازیی نیست. پایگاه های ملی و جهانی نقش مهمی در روایتگری و برگزاری رویداد در کنار مباحث آموزشی، پژوهشی و بازسازی دارند.

معاون میراث فرهنگی کشور اضافه نمود: باید روایتگری در پایگاه ها به معنای واقعی انجام گردد. پایگاه ها باید با جوامع محلی ارتباط برقرار نمایند و سواد میراثی جامعه را بالا ببرند. بعلاوه سهم موزه ها را باید در سبد فرهنگی مردم افزایش دهیم.

دارابی تأکید کرد: باید در پایگاه های میراث فرهنگی، کارگاه های آموزشی در زمینه حفاظت و بازسازی برگزار گردد و انتقال تجربه از اساتید به جوانان انجام گیرد.

او با اشاره به انجمن های میراث فرهنگی و خیرین در استانها گفت: استانها باید از ظرفیت خیرین این انجمن ها و مسئولیت اجتماعی سایر دستگاه ها در راستای حفاظت از میراث فرهنگی کشور استفاده نمایند.

تخصیص اعتبار به موزه منطقه ای جیرفت و بازار رفسنجان و توسعه باغ موزه هرندی با همکاری سایر دستگاه ها از جمله مصوبات این نشست بود.

منبع: همگردی
انتشار: 19 مرداد 1402 بروزرسانی: 19 مرداد 1402 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1575

به "نشست آنالیز نظام مسائل مرتبط با پایگاه های میراث ملی و جهانی کرمان برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست آنالیز نظام مسائل مرتبط با پایگاه های میراث ملی و جهانی کرمان برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید