نصف خودرو های فروش رفته انبار شد

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، در حالی که یک سال از اعمال روش های جدید فروش خودرو های داخلی و اجرای سیستم قرعه کشی می گذرد، همچنان بازار خودرو در رانتی بزرگ واقع شده است و نتیجه اش، احتکار چند صد هزار دستگاه محصول است.

نصف خودرو های فروش رفته انبار شد

طبق جدیدترین آماری که وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام نموده، 450 هزار دستگاه خودرو با وجود اتمام مهلت برگه گارانتی شان، به نمایندگی ها مراجعه ننموده و توسط واسطه ها انبار شده اند. با توجه به میزان فراوری و فروش خودرو در سال گذشته، تعیین می گردد تقریبا نصف خودرو هایی که خودروسازان تحویل مشتریان داده اند، انبار شده است. وزارت صمت سال گذشته در راستای مقابله با واسطه گری در بازار، مراجعه به نمایندگی ها برای دریافت گارانتی خودرو های فروش رفته را الزامی کرد. بر این اساس مقرر شد شهروندانی که خودروی خود را تحویل می گیرند، حداکثر تا سه ماه بعد برای دریافت گارانتی به نمایندگی خودروسازان مراجعه نمایند.

هدف وزارت صمت این بود که مشتریان از بیم باطل شدن گارانتی، از خودرو خود استفاده نموده و از این راه، دلالی و واسطه گری کاهش یابد. این در حالی بود که آمار و ارقام نشان داد این حربه چندان کارساز نبوده، بسیاری از شهروندان برای دریافت گارانتی خودرو های خود به نمایندگی ها مراجعه نکردند.

بعد ها البته مهلت سه ماهه به پنج ماه تغییر یافت تا شاید آمار احتکار خودرو ها پایین بیاید، اما با توجه به اظهارات وزیر صمت، تعیین است که رانت بازار خودرو همچنان بسیار بالا و جذاب است، تا حدی که 450 هزار نفر ترجیح داده اند گارانتی شان بسوزد، ولی خودروی خود را (به هوای افزایش قیمت بیشتر و کسب سود از محل فروش آن در بازار آزاد) استفاده ننمایند؛ بنابراین هرچند وزیر صمت از واژه واسطه برای آماردهی استفاده نموده، اما واقعیت این است که بسیاری از این افراد، نه دلال های حرفه ای و به اصطلاح این کاره، بلکه شهروندانی عادی هستند.

آن ها با توجه به اختلاف شدید میان قیمت کارخانه و بازار خودروها، در برابر این رانت بزرگ وسوسه شده اند و می خواهند خودرو خود را فعلا صفر نگه دارند و در بهترین زمان ممکن به بالاترین قیمت بفروشند؛ بنابراین دلیل اصلی عدم ثبت گارانتی این 450 هزار دستگاه خودرو، رانت بزرگی است که به واسطه قیمت گذاری دستوری در بازار پخش شده و همه می خواهند سهمی از آن داشته باشند. با وجود اینکه ثابت شده این رانت هنگفت دلیل اوج گیری دلالی و سوداگری در بازار خودرو است، وزارت صمت همچنان معتقد است با افزایش فراوری می توان این رانت را در حد قابل توجهی کاهش داد.

در این مورد وزیر صمت با اشاره به رشد 28 درصدی فراوری خودرو در سال گذشته نسبت به 98، گفته که با افزایش تیراژ، رانت ها تا حد زیادی کاهش پیدا می نماید. تعیین نیست وزارت صمت تا چه زمانی می خواهد دلالی و سوداگری در بازار خودرو را پشت مساله فراوری پنهان کند و به سیاست های دستوری در خودروسازی ادامه دهد.

وقتی 450 هزار دستگاه خودرو برای دریافت گارانتی مراجعه ننموده اند، معنی اش این است که رانت بازار بسیار بالا و جذاب است و سوختن گارانتی در این شرایط اهمیتی برای مالکان آن ها ندارد؛ بنابراین تا وقتی این رانت حذف نگردد یا به حداقل نرسد، بازار خودرو همچنان بهشت دلالان و واسطه گران خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 956

به "نصف خودرو های فروش رفته انبار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نصف خودرو های فروش رفته انبار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید