هدیه فضایی ها در گنجینه باستانی کشف شد!، عکس

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، در میان گنجینه های طلایی پر زرق و برق از عصر برنز، تعدادی اشیاء ممکن است باارزش تر از سایرین باشد.

هدیه فضایی ها در گنجینه باستانی کشف شد!، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، محققان دریافته اند که یک دستبند و یک نیمکره توخالی که با طلا تزئین شده است، از فلز زمینی ساخته نشده اند، بلکه از جنس شهاب سنگ هایی هستند که از آسمان سقوط نموده اند.

در مقاله ای که در ژانویه منتشر شد، محققان به این موضوع پی بردند که در ایبریا (3000 سال پیش) فناوری و تکنیک های فلزکاری بسیار پیشرفته تر از آن چیزی بوده است که ما فکر می کردیم.

گنج ویلنا با 66 شی عمدتاً طلا، بیش از 60 سال پیش در سال 1963 در منطقه کنونی آلیکانته در اسپانیا کشف شد. این گنجینه از آن موقع به عنوان یکی از مهم ترین نمونه های عصر برنز شناخته می شود.

نیمکره آهنی و طلایی که حداکثر قطر آن 4.5 سانتی متر است.

با این حال، مشخص سن مجموعه تا حدودی سخت بوده است؛ امروز اما به لطف دو جسم که عبارتند از یک نیمکره کوچک توخالی و یک دستبند تک این کار تا حدودی ممکن شده است. این دو جسم هر دو ظاهری آهنی دارند یعنی به نظر می رسد از آهن ساخته شده اند.

مشکل این است که قدمت مواد طلا بین 1500 تا 1200 قبل از میلاد است؛ بنابراین آنالیز محل قرارگیری مصنوعات آهنی در زمینه گنج ویلنا چیزی شبیه به یک پازل بوده است.

اما سنگ آهن از پوسته زمین تنها منبع آهن چکش خوار نیست. تعدادی از مصنوعات آهنی پیش از عصر آهن در سراسر دنیا وجود دارد که از شهاب سنگ ها ساخته شدند. شاید معروف ترین آن ها خنجر شهاب سنگی فرعون توت عنخ آمون باشد، اما سلاح های دیگر عصر برنز نیز از این ماده ساخته شدند و بسیار ارزشمند بودند.

راهی برای تشخیص این تفاوت وجود دارد: آهن حاصل از شهاب سنگ ها دارای اندازه نیکل بسیار بالاتری نسبت به آهنی است که از زمین حفر شده است. بنابراین، محققان از موزه باستان شناسی شهرداری ویلنا، که مجموعه را در خود جای داده است، اجازه گرفتند تا این دو اثر را به دقت آزمایش نمایند و مقدار نیکل آنها را مشخص نمایند.

دستبند آهنی با قطر 8.5 سانتی متر

محققان با دقت از هر دو مصنوع نمونه گرفتند و مواد را برای مشخص ترکیب آنها در معرض طیف سنجی جرمی قرار دادند. علیرغم درجه بالای خوردگی، که ساختار عنصری مصنوع را تغییر می دهد، نتایج نشان می دهد که هم نیمکره و هم دستبند از آهن شهاب سنگ ساخته شده اند.

این امر معضل چگونگی همسویی این دو مصنوع با بقیه مجموعه را حل می نماید؛ آنها در همان دوره ساخته شده اند و قدمت آنها به حدود 1400 تا 1200 قبل از میلاد باز می شود.

منبع: sciencealert

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 خرداد 1403 بروزرسانی: 12 خرداد 1403 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1605

به "هدیه فضایی ها در گنجینه باستانی کشف شد!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدیه فضایی ها در گنجینه باستانی کشف شد!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید