ورود خودرو به بورس فعلا منتفی است

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، رئیس شورای رقابت با اعلام این که ورود خودرو به بورس رای نیاورده و فعلا منتفی شده است، گفت: تا وقتی که عرضه تا این حد محدود است ورود خودرو به بورس نه تنها نمی تواند مشکل بازار آن را حل نماید بلکه ممکن است با توجه به حجم گسترده تفاضا، قیمت های بالاتری در بورس کشف شود.

ورود خودرو به بورس فعلا منتفی است

رضا شیوا در گفت وگو با ایسنا، در رابطه با پیشنهاد ورود خودرو به بورس کالا برای قیمت گذاری و حل مشکل بازار خودرو از این طریق اظهار کرد: یکبار این موضوع در شورای رقابت مطرح شد، اما رای نیاورد، به این دلیل که عرضه خودرو محدود و تقاضا بالاست، از این رو شاید مانند سایر کالاهایی که وارد بورس کالا می شوند نتواند قیمت کشف شده و پاسخگو باشد.

عرضه در بورس منتفی است مگر استدلال قانع کننده بیاورند

وی با بیان این که وظیفه شورای رقابت در مورد کالاهای انحصاری تدوین دستورالعمل قیمت منصفانه با در نظر دریافت تمام شرایط تولید برای مصرف کننده است، اضافه کرد: تا زمانی که شورا تشخیص ندهد که خودرو می تواند وارد بورس شود این موضوع امکان پذیر نیست، چراکه خودرو جزو کالاهای انحصاری بوده و باید شورای رقابت تعیین کند که می تواند وارد بورس شود یا خیر؟ که با توجه به طرح و بررسی آن در شورا، فعلا عرضه خودرو در بورس منتفی است مگر این که کسانی بیایند استدلال قانع کننده ای برای آن بیاورند.

شیوا این را هم گفت که مشکل ما عرضه است و تا هنگامی که این مساله حل نشود با ورود خودرو به بورس و افزایش تقاضا ممکن است قیمت هایی برای خودرو کشف شود که بالاتر از بهای تمام شده به اضافه سود منطقی یا دستورالعمل قیمت گذاری شورای رقابت باشد، به هرحال تا زمانی که این مشکل وجود دارد، قیمت ها نیز بالاتر خواهد رفت.

برای ثبت نام با رباط وارد سیستم می شدند

شیوا در ادامه درباره نقدها مطرح شده به روش فعلی قیمت گذاری و فروش خودرو توضیحاتی ارائه کرد و گفت: ما در روش جدید سعی کرده ایم تمامی ابعاد را سنجیده و مدنظر قرار دهیم؛ به طوری که سود منطقی تولیدکننده و هزینه مالی را اعمال کرده و محدودیت تقاضا مورد توجه است، بطوریکه متقاضیان واقعی باشند از این رو از روش قرعه کشی استفاده کردیم.

رئیس شورای رقابت اضافه کرد: گرچه نسبت به قرعه کشی نقدهای مطرح می کنند ولی باید بدانند در این روش دلال بازی به حداقل می رسد. قبلا بعضی برای شرکت در طرح های فروش با رباط وارد سیستم شده یا بعضی ها دسترسی به اینترنت پر سرعت نداشتند در حالی که اکنون اینگونه نیست و افرادی که ثبت نام می کنند اغلب از متقاضیان واقعی هستند و به تدریج نیز شرکت کننده در قرعه کشی در حال کاهش هستند.

وی یادآور شد: من نمی دانم مشکل روش فعلی و قرعه کشی کجاست که آن را زیر سوال می برند، در حالی که در این روش شانس یکسان برای تمامی افراد وجود دارد و وقتی یک کالایی با تعداد محدود باید تقسیم شود قرعه کشی بهترین راه چاره است که در آن میزان نفوذ و رانت به حداقل خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، بعد از حواشی بازار خودرو در ابتدای سال جاری و افزایش تند قیمت ها، بار دیگر شورای رقابت که مدت ها به نوعی از تعیین فرمول قیمت گذاری خودرو کنار گذاشته شده بود، طی توافقات صورت گرفته دستورالعمل قیمت گذاری خودروهای ایران خودرو و سایپا را تعیین و افزایش قیمت اعمال شد. همچنین برای کاهش تنش بازار پیش فروش در دستور کار قرار گرفت اما نحوه شرکت در آن متفاوت و بر اساس قرعه کشی صورت می گیرد که این موضوع بارها مورد نقد قرار گرفته است.

از چندی پیش نیز موضوع ورود خودرو به بورس مطرح شده که موافقان و مخالفان خود را داشته و مجلس نیز به آن ورود کرده ولی هنوز به نتیجه نرسیده و شورای رقابت رسما با آن مخالفت کرده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 494

به "ورود خودرو به بورس فعلا منتفی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود خودرو به بورس فعلا منتفی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید