این 10 شرکت بسیار معروف، کارشان را از ساختن این وسایل پیش پا افتاده آغاز کردند

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، بسیاری از برندها قبل از اینکه پیروز شوند محصولی شاخص بسازند و تبدیل به برند معروفی بشوند، چیزهای ساده ای فراوری نموده اند و بارها آزمون و خطا نموده اند.

این 10 شرکت بسیار معروف، کارشان را از ساختن این وسایل پیش پا افتاده آغاز کردند

به تازگی Aspire Doors در یک برنامه تبلیغاتی زیرپوستی، سفارش فراوری طرح های شماتیکی داده که این واقعیت را به زیبایی به تصویر می کشند.

از با مطالعه این لیست می توان به نتیجه خوبی رسید. اگر کار و حرفه و شرکتی داریم که پیروز نیست یا فرایند بسیار معمولی دارد، اصلا اجباری نیست که همان فرایند را ادامه دهیم. گاهی خلاقیت و زمینه ها نو بی مقدمه به سراغ ما می آیند و گاهی هم باید فرصت های طلایی و احتیاج مردم را بسنجیم و کشف کنیم و چیزی نو به آنها بدهیم.

نتیجه گیری امیدوارنماینده تر این است که شاید طلایی ترین روزهای شما هنوز در پیش باشند و بعدا کار کنونی پرمشقت شما فقط یک تاریخ جالب شگفتی برانگیز برای آیندگان گردد! (امیدوارم که این طور گردد و تلخکامی هرگز ما را در خود غوطه ور نکند.)

1- شرکت لگو: اسباب بازی های چوبی که با نخی روی زمین کشیده می شدند

کار کنونی لگو هم سرگرم کردن بچه ها و البته بزرگسالانی است که جهانی زیبای کودکی را تجربه ننموده اند. اما قبلی از شروع خلاقیت بنیانگذار لگو، اوله کرک کریستیانسن، یعنی ساخت حجم هایی با واحد بلوکی یا همان لگو، شرکت او اسباب بازی های ساده ای می ساخت.

اگرچه کریستیانسن پس از رکود بزرگ مالی شروع به ساخت مبلمان کرد، اما توانست از مهارت های نجاری خود برای ساخت اسباب بازی های چوبی استفاده کند. او با استفاده از تکه های چوبی به جامانده از کار روزانه ، حیوانات چوبی کوچک، از جمله اردک های چوبی می تراشید. یک مجموعه لگوی اردک چوبی که چند مدت پیش ساخته شده بودند، اشاره به همین پیشینه شرکت لگو دارد.

آزمایش های اولیه او با اسباب بازی های پلاستیکی چندان پیروز نبود. اما، خوشبختانه او ناامید نشد و پشتکار لازم را داشت.

2- سونی - پلوپز برقی

اولین محصول فراوری شده به وسیله بنیانگذار سونی، ماسارو ایبوکا، هدف بسیار ساده ای داشت. او می خواست به کارکنانش یاری کند تا برنجی را که به عنوان هدیه دریافت نموده بودند، سریع و آسان بپزند.

پلوپز سونی اساساً یک سطل با الکترودهایی در پایین بود. اینها قرار بود آب را گرم نمایند و برنجی پف دار و خوش طعم ایجاد نمایند.

اما نتیجه اصلا پیروز نبود! دستگاه کاملاً غیر قابل اعتماد بود. بسته به نوع دانه استفاده شده یا اندازه آب اضافه شده، برنج سفت یا به قول ما آش شده تحویل داده می شد!

3- سامسونگ - ماهی خشک شده

کمتر خانه ای است که در ایران دست کم یک محصول سامسونگ نداشته باشد. موبایل ها و لوازم خانگی این شرکت جهان را تسخیر نموده اند. اما محصول ابتدایی سامسونگ فقط ماهی خشک بود!

حیات سامسونگ از دهه 1930 به عنوان یک شرکت بازرگانی با فروش مواد غذایی از جمله ماهی خشک و نودل شروع شد. این شرکت در ابتدا بیش از 40 کارمند داشت و تا بعد از خاتمه جنگ پیروزیتی نداشت.

سامسونگ در دهه 1970، اولین گام های خود را برای تبدیل شدن به غول الکترونیکی امروز با صادرات تلویزیون شروع کرد. به عبارت دیگر سامسونگ از شرکت های پیروز قدیمی ما خیلی دیرتر رشد ابتدایی را تجربه کرد. اما شرکت های پیروز قدیمی ما هم اکنون تعطیل هستند و سامسونگ یکی از شرکت های بزرگ جهانست.

4- نوکیا - خمیر کاغذ و رول دستمال توالت

نوکیا زمانی غول فنلاندی تولی گوشی موبایل بود و در دهه 90 بر بازار موبایل تسلط کامل داشت. هنوز هم ما موبایل های مجذوب کننده این شرکت و بعلاوه بازی اسنیک و آهنک ابتدایی نمادین این شرکت را فراموش نمی کنیم. نوکیا یک شرکت چندملیتی است که در طول تاریخش هر چیزی ساختهِ حتی ماسک های تنفسی، لاستیک خودرو و رادیو.

اما فراوری ابتدایی این شرکت چیز متفاوتی بود! در دهه 1860، بنیانگذار شرکت، فردریک ایدستام، کار شرکت را با راه اندازی یک کارخانه خمیر کاغذ که عمدتاً رول های کاغذ توالت می ساخت، شروع کرد.

5- شرکت نینتندو: کارت های بازی هانافودا

از بین تمام برندهای موجود در این نوشته، شاید نینتندو یکی از منطقی ترین سیرهای پیشرفت را داشته باشد. صنعتگری به نام فوساجیرو یامائوچی ، نینتندو را تاسیش کرد و کار را با ساخت و فروش کارت های Hanafuda دست ساز در فروشگاه خود در کیوتو شروع کرد.

کارت های هانافودا (یا کارت های گل) نوعی کارت بازی هستند که می توان از آن برای انجام بازی های مختلف استفاده کرد.

نزدیک به یک قرن طول کشید تا نینتندو از بازی آنالوگ کارتی اولیه تبدیل به شرکتی مقتدر در بازی های الکترونیکی گردد.

جالب است بدانید که با وجود پیروزیت خارق العاده کنسول ها و بازی های رایانه ای نینتندو، این شرکتن هرگز ریشه های خود را به طور کامل رها ننموده است. آنها همچنان به ساخت ورق بازی در ژاپن ادامه می دهند و طرح های خود را به فرنچایزهای بازی های پیروز، مانند پوکمون، گره می زنند.

(هانافودا یک نوع ورقِ بازی ژاپنی است که در چند نوع بازی به کار می رود. معنی لفظی آن کارت های گل است. در این بازی ورق ها به 12 خال مختلف به نشانه 12 ماه سال تقسیم شده اند. هر خال با یک نوع گل تعیین است. و از هر خال (گل) 4 کارت موجود است. از 4 کارت مربوط به هر خال، 2 کارت معمولی هستند و 1 امتیاز دارند، یک کارت با نوار شعر روی آن 2 امتیاز دارد و یک کارت ویژه 10 یا 20 امتیاز دارد.)

6- کولگیت - صابون دستی

امروزه نام کولگیت مترادف با خمیر دندان است و یکی از فزونین برندها در این زمینه است.

اما بنیانگذار شرکت، ویلیام کولگیت انگلیسی، زمانی که شرکت خود را راه اندازی کرد، به دندان ها و بهداشت آنها فکر نمی کرد.

در واقع، کولگیت ابتدا صابون و لوازم بهداشتی را با استفاده از پیه (چربی گوشت گاو) فراوری کرد.

در روزهای نخستین ، خمیر دندان کولگیت به جای لوله های فشرده یا تیوب ها در شیشه های کوچک عرضه می شد. این خمیردندان معطر بود و ابتدا به همین سبب شاخص شده بود. از سال 1896 خمیردندان های این شرکت در تیوب ها عرضه شدند.

7- هاسبرو - غول اسباب بازی ساز کنونی در ابتدا پارچه می فروخت!

تصور اینکه هاسبرو چیزی غیر از اسباب بازی بسازد سخت است، اما در روزهای نخستین، این شرکت بر روی پارچه متمرکز بود.

سه برادر هاسنفیلد (برادران هاس) مهاجران لهستانی بودند که شروع به فروش تکه های پارچه دورریز کردند. کسب و کار آنها رشد کرد و آنها شروع به ساخت آسترهای کلاه و مداد ساخته شده با تکه های پارچه کردند. بعد جعبه مداد ساختند و از جعبه های مداد به ساختن اسباب بازی رسیدند.

در دهه 1960 و با عرضه عروسک های نمادین GI Joe، شرکت دیگر یک برند معتبر اسباب بازی شده بود.

8- تویوتا - ماشین بافندگی اتوماتیک

شاید تصور می کنید که با خواندن راستا فعالیت شرکت ها تا مورد شماره 7 ، متوجه فرمول شرکت های پیروز کنونی شده اند. همه آنها محصول یا محصولات ابتدایی ناپیروز داشتند یا دست کم محصولاتی که شاخص نبودند و نمی توانستند بازار را بگیرند. اما ماشین های بافندگی که تویوتا در روزهای اولیه خود می ساخت، پیشرفته ترین دستگاه های موجود بودند.

9- شرکت هوور - افسار و یراق اسب!

هوور مارکی معتبر در زمینه جاروبرقی است. اما شروع کار شرکت هوور هم متفاوت بود و این شرکت در ابتدا افسار و یراق اسب می ساخت!

اما وقتی که پسر عموی همسر موسس شرکت هوور، نمونه اولیه وسیله مکش برقی را به او نشان داد، هوور بلافاصله پتانسیل چنین وسیله ای را حس کرد. در سال 1908 او حق اختراع آن را خریداری کرد و نام آن را به سویپر مکش الکتریکی هوور تغییر داد.

10- شرکت اپل - جعبه آبی

اپل که دیگر احتیاجی به شرح ندارد. داشتن گوشی و تبلت ها و لپ تاپ هایش آرزوی خیلی هاست. این شرکت به طراحی مینیمال و شعار تبلیغاتی متفاوت بیاندیشیم مشهور است.

اما در تاریخ این شرکت می خوانیم که کارش را با ساخت یک محصول بی ربط که راستش چندان هم قانونی نبوده و به تعبیر درست تر برای ساخت و فروشش خلا قانونی وجود داشت، شروع نموده.

اولین محصول استیو جابز و استیو وزنیاک جعبه آبی بود. از این دستگاه برای برقراری تماس تلفنی از راه دور بدون هزینه استفاده می شد. البته آنها خیلی زود فراوری رایانه های اپل را شروع کردند. اما بدون جعبه های آبی، شاید اپل هرگز نمی توانست قدم های ابتدایی را بردارد!

اگرچه این زوج به زودی به سمت یک مدل تجاری پایدارتر حرکت کردند (فراوری رایانه های اپل که امروزه می شناسیم)، استیو جابز گفته است که بدون آن جعبه های آبی اپل وجود نداشت.

جعبه آبی یک دستگاه الکترونیکی بود که زنگ ها یا صداهایی فراوری می کرد که شبیه سیگنال درون باندی شبکه تلفن از راه دور آمریکای شمالی بود. یعنی این صداها سیگنال های اطلاعات شرایط خط و شماره فراخوانی شده را تقلید می کرد. به این ترتیب کاربر آن که اصطلاح فریکر phreaker نامیده می شد می توانست تماس های تلفنی رایگان برقرار کند!

منبع

بخوانید:

آیا مردم قابلیت انتخاب صحیح را دارند؟ خرد جمعی بر باهوشترین فرد و یا افراد همان جمع فزونی دارد!

در یک روز پائیزی در سال 1906 دانشمند انگلیسی فرانسیس گالتون (Francis Galton) خانه خود را در شهر پلیموت به مقصد یک بازار مکاره در خارج شهر ترک نمود. گالتون 85 ساله آثار کهولت را رفته رفته در خود احساس می نمود اما هنوز از ذهنی خلاق و کنجکاو برخوردار بود چیزیکه در طول عمرش به وی یاری نموده بود به شهرت…

منبع: یک پزشک
انتشار: 26 تیر 1401 بروزرسانی: 26 تیر 1401 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1390

به "این 10 شرکت بسیار معروف، کارشان را از ساختن این وسایل پیش پا افتاده آغاز کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 10 شرکت بسیار معروف، کارشان را از ساختن این وسایل پیش پا افتاده آغاز کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید