پرخرج ترین عروسی ایران اینجا برگزار گشت

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، باغ فردوس که با نام باغ موزه فردوس، باغ معیری و موزه سینما نیز شناخته می شود، یکی از باغ ها و مراکز دیدنی مرکز است که در محله خوش آب وهوایی به همین نام در شمال تهران واقع شده است.

پرخرج ترین عروسی ایران اینجا برگزار گشت

به گزارش همشهری آنلاین، قدمت باغ فردوس به دوره قاجار می رسد و سنگ بنای آن را محمدشاه گذاشت، هر چند عمر سومین شاه قجر کفاف نداد که لذت زندگی در این باغ را بچشد و ناکام از جهان رفت. پس از مرگ محمدشاه، ناصرالدین شاه اراضی اطراف باغ را از مالکان خرید و آن را توسعه داد.

به گواه تاریخ این باغ وسیع که امروزه بخش کوچکی از آن باقیمانده و تبدیل به موزه سینمای ایران شده، سرگذشت پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و شاهد رخداد های تاریخی بسیاری بوده که مهم ترین آن برپایی مجلل ترین و پرخرج ترین جشن ازدواج تاریخ ایران یعنی عروسی عصمت الدوله نورچشمی و دختر محبوب ناصرالدین شاه با پسر دوستعلی خان خزانه دار بوده. می گویند این جشن ازدواج 10 روز طول کشید و در مراسم پرسروصدایش میهمانان بسیار مهمی از کشور های مختلف جهان حضور داشتند.

این را هم بگوییم که به دستور شاه و به مناسبت جشن ازدواج شاهزاده قجر، در نقاط مختلف تهران جشن های بسیار مفصلی برپا شد تا بنا به اوامر ملوکانه، مردم عادی و رعیت هم سهمی در این شادی داشته باشند. چنان که می گویند، جشن عروسی دختر شاه به قدری چشمگیر بوده که خاطره آن تا سال ها در یاد میهمانان و اهالی تهران قدیم مانده و مانند افسانه ای سینه به سینه نقل شده.

منبع: فرارو
انتشار: 19 بهمن 1401 بروزرسانی: 19 بهمن 1401 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1503

به "پرخرج ترین عروسی ایران اینجا برگزار گشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرخرج ترین عروسی ایران اینجا برگزار گشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید