چرا ترامپ از پیشنهاد پوتین برای برگزاری نشست مشترک با ایران استقبال نکرد؟

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، یک تحلیل گر مسائل بین الملل اظهار کرد: ترامپ مایل است به تنهایی با مقامات ایرانی ملاقات و مذاکره کند، او می خواهد تنها خودش دیده شود و از این طریق موقعیت سیاسی خود در داخل آمریکا را اعتلا ببخشد.

چرا ترامپ از پیشنهاد پوتین برای برگزاری نشست مشترک با ایران استقبال نکرد؟

کوروش احمدی در گفت وگو با خبرنگاران در مورد اهداف ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در ارتباط با ارائه پیشنهاد برگزاری نشست مشترک ایران با کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به همراه آلمان با موضوع مسائل ایران از جمله برجام گفت : این پیشنهاد پوتین روز جمعه منتشر شد، یعنی روزی که نتیجه رای گیری در مورد پیش نویس قطعنامه آمریکا در مورد تحریم تسلیحاتی ایران قرار بود ، اعلام شود. این اقدام پوتین را بیشتر از هر چیز باید در ارتباط با نگرانی روسیه از دورنمای تنش احتمالی پیش رو که ناشی از اصرار بی پایه آمریکا بر استفاده از مکانیسم ماشه در شورای امنیت است، دانست. چنین تنشی می تواند بر کارکرد شورای امنیت اثراتی جدی داشته و وضعیتی بی سابقه را در رابطه بین اعضای آن ایجاد نماید.

وی افزود: روسیه ضمن اینکه بر مواضع خود در دفاع از برجام و مخالفت با تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی علیه ایران تاکید دارد، مایل است به قول پوتین مانع تقابل و افزایش تنش در شورای امنیت در این رابطه شود؛ خاصه آنکه شورای امنیت یکی از اهرمهای قدرت برای سیاست خارجی روسیه است و فلج شدن آن به سود مسکو نیست.

این تحلیل گر مسائل بین الملل ادامه داد: پوتین در گذشته نیز چند بار با هدف ارتقای نقش خود در معادلات جهانی خواستار برگزاری نشست سران کشورهای عضو دائمی شورای امنیت برای رتق و فتق امور جهان شده است. به علاوه، پوتین آن چه را که روس ها مفهوم امنیت دسته جمعی در خلیج فارس می نامند و در ژوئن 2019 مطرح کردند، یادآوری کرده و خواستار کار بر روی آن در نشست پیشنهادی شده است. البته فکر می کنم که موضوع دوم امری فرعی است و گسترده تر و دامنه دارتر از آن است که بتوان در یک نشست آنلاین چند ساعته در مورد آن به جایی رسید. به علاوه برای این منظور مشارکت شمار بیشتری از کشورهای منطقه مد نظر خواهد بود.

واکنش کشورهای اروپایی به پیشنهاد رییس جمهور روسیه

احمدی در مورد واکنش کشورهای اروپایی به این پیشنهاد نیز گفت: تا آنجا که من دیده ام تنها رئیس جمهور فرانسه واکنشی مثبت در این باره نشان داده و از دیگر رهبران اروپایی هنوز چیزی نشنیده ایم. یک دلیل آن می تواند کلی بودن پیشنهاد پوتین و مشخص نبودن اهداف و جزئیات امر باشد. از این نظر رسیدن به اجماعی در بین کشورها برای چنین نشست مهمی نیاز به زمان دارد. شاید اینکه مشخص نیست این کنفرانس پیشنهادی چه خروجی خواهد داشت و آیا مقامات درجه دوم کشورها باید برای تهیه این خروجی اقدامی انجام دهند، از دیگر موانع باشد و باعث تردید شماری از کشورها شده باشد.

آیا ایران با پیشنهاد پوتین موافقت می کند؟

این تحلیل گر مسائل بین الملل در پاسخ به این سوال که آیا به نظر وی برگزاری این نشست با موافقت ایران همراه خواهد بود و این نشست چه دستاوردها و منافعی برای ایران به همراه خواهد داشت؟ اظهار کرد : به نظر من ایران می تواند با این پیشنهاد پوتین موافقت کند. البته موضع رئیس جمهور روحانی این بود که آمریکا تحریم ها را لغو یا تعلیق کند و پس از آن ایران حاضر است در چارچوب 1+5 با حضور آمریکا مذاکره کند. با این حال چون پیشنهاد از سوی یک کشور دوست مطرح شده و شرایط بغرنجی در سطح جهانی در حال شکل دریافت است، ممکن است ایران قدری انعطاف نشان دهد. این که چه منافعی برای ایران دارد، در این مقطع نمی توان گفت چون دستور کار دقیق و خروجی مد نظر روسیه مشخص نیست.

ترامپ مایل است به تنهایی با مقامات ایرانی ملاقات و مذاکره کند

وی در واکنش به این موضوع که علت عدم استقبال ترامپ از این پیشنهاد چیست با توجه به اینکه ترامپ بارها صحبت از آمادگی مذاکره با ایران کرده است؟ خاطرنشان کرد: روشن است. ترامپ مایل است به تنهایی با مقامات ایرانی ملاقات و مذاکره کند. او تا به امروز در مواجهه های بین المللی حتی مایل نبوده مقامات تحت امر خود را هم مشارکت دهد. نمونه مذاکره با رهبر کره شمالی نوع ایده آل مذاکره با یک رهبر خارجی است. او مایل است که تنها خود دیده شود و از این طریق موقعیت سیاسی خود در داخل آمریکا را اعتلا ببخشد . اینکه یکی از 7 کشور در یک نشست باشد برای او مقبولیتی ندارد. به علاوه، ترامپ همواره در پی یک توافق جدید با ایران بوده که بتواند آنرا بهتر از توافق اوباما معرفی کند. در چنین کنفرانسی چنان دورنمایی متصور نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 473

به "چرا ترامپ از پیشنهاد پوتین برای برگزاری نشست مشترک با ایران استقبال نکرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ترامپ از پیشنهاد پوتین برای برگزاری نشست مشترک با ایران استقبال نکرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید