تور ترکیه: چه کشورهایی می توانند جای ترکیه را برای گردشگران ایرانی بگیرند

به گزارش وبلاگ علیپور رحمتی، اگرچه هشدارها و تهدیدهای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری چندان هم در حذف کامل تورهای ترکیه کارساز نبوده و فروش این تورها کماکان در بعضی آژانس های مسافرتی ادامه داد، اما پیگیری های مردم برای پیدا کردن مقصدی جایگزین باعث شده این روزها تبلیغات پُر گردد از تورهای گرجستان و بلغارستان که قیمت هایی نزدیک به تورهای ترکیه دارند و سفر به آن ها در مقایسه با مقاصد مقرون به صرفه اروپایی و آسیایی، اقصادی تر جلوه می نماید و صرف نظر از همه این ها دشواری های ویزای شینگن را هم ندارد.

تور ترکیه: چه کشورهایی می توانند جای ترکیه را برای گردشگران ایرانی بگیرند

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

البته داستان ویزای بلغارستان متفاوت از گرجستان است، چون استطاعت اقتصادی شرط اصلی سفارتخانه این کشور برای دادن ویزا است که در کنار آن باید مدارک هویتی و اشتغال و بهداشت را ترجمه شده تحویل سفارتخانه داد و در ضمن انگشت نگاری هم انجام می گیرد.

با این حال، از نظر مشتری های این روزها، انگار قیمت تورهای بلغارستان به عنوان کشوری که در جنوب شرق اروپا واقع شده و از سال 2007 میلادی هم رسما به اتحادیه اروپا پیوسته، ظاهرا می چربد به سختی های گرفتن ویزا و سفر در شرایط بی ثبات و ناامن ترکیه.

تورهای بلغارستان در حال حاضر از 2 تا 6 میلیون تومان قیمت گذاری شده و با آن که در برابر تورهای استانبول و سواحل جنوبی ترکیه که از 700 هزار تا دو نیم میلیون تومان قیمت گذاشته شده گران تر است، اما هرچه باشد برای آن دسته از ایرانی هایی که علاقه خاصی به رفتن به اروپا دارند، جایگزین مقرون به صرفه تری به شمار می آید.

از سوی دیگر گرجستان با قیمت هایی از یک میلیون و 200 هزار تومان و حتی کمتر از آن که در پاره ای مواقع تحت تاثیر خدمات، نرخ سفر به آن تا 5 میلیون تومان هم می رسد، مقصد جایگزین دیگری است که به خاطر شرایط مشابه اش با ترکیه در حذف ویزا برای اتباع ایرانی، مسیری سهل الوصول تر به نظر می آید و در کنار ارمنستان، مقصدِ پرطرفدارِ مسافران ایرانی شده است.

پایین تر از این میانگین قیمتی، به تورهای باکو در جمهوری آذربایجان مربوط می گردد که با کوشش بعضی آژانس دارهای کشورمان به مقصد گردشگری جایگزین برای مسافران ایرانی تبدیل شده است. تورهای هوایی باکو برای هتل های 5 ستاره کمتر از یک ونیم میلیون تومان قیمت گذاری شده که البته نرخ زمینی آن به میزان سفر جاده ای به ارمنستان، تمام می گردد.

جمهوری آذربایجان هنوز ویزا کشورش را برای اتباع ایرانی لغو نکرده اما آن طور که سفیر ایران در آن کشور گفته، قرار است تا یک ماه آینده، آذربایجان هم ویزایش را برای اتباع ایرانی بردارد. در حال حاضر اما ویزای این کشور با میانگین 60 یورو محاسبه می گردد که از کنسولگری های تهران و تبریز گرفته می گردد.

در هر حال هیچ یک از این مقاصد از نگاه مسافران ایرانی، آنقدرها هم نوظهور و نو نیستند و سفر به آن ها همواره در کنار تورهای ترکیه، پیشنهاد و تبلیغ شده است، اما شرایط بی ثبات این کشور و اتخاذ تدابیر محافظه کارانه برای سفرهای گروهی به ترکیه، باعث شده نگاه ها به سمت مقاصدی راهنمایی گردد که شرایط نسبیِ مشابه با مقصد پرطرفدار گردشگران ایرانی دارند.

کشورهایی با اقتصاد نه چندان قوی که در بعضی موارد حتی جاذبه های درخورِ توجهی به نسبت ایران یا همان ترکیه هم ندارند، اما به واسطه جغرافیایی که در تقسیم بندی قاره ای دارند و مقرون به صرفهی تورهایشان در مقابل کشورهای حوزه شینگن و آسیای جنوب شرقی، سریع تر جایگزین و با اقبال بیشتری از سوی مردم ایران روبرو شده اند.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: aliporerahmati.ir شناسه مطلب: 1241

به "تور ترکیه: چه کشورهایی می توانند جای ترکیه را برای گردشگران ایرانی بگیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ترکیه: چه کشورهایی می توانند جای ترکیه را برای گردشگران ایرانی بگیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید